Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Gdzie dwóch się bije...
2022-02-26, 07:21 Autor: Bolesław Bezeg

Gdzie dwóch się bije...

Władysław Łokietek na obrazie Jana Matejki
Władysław Łokietek na obrazie Jana Matejki
733 lata temu - 26 lutego 1289 roku doszło do bitwy pod Siewierzem, w której książę opolski Bolko I został jeńcem Władysława Łokietka.
Z Historycznego Punktu Widzenia 26 lutego 2022
Do bitwy pod Siewierzem doszło w toku wojny pomiędzy rywalizującymi o krakowski tron po śmierci Leszka Czarnego książętami z regionalnych odłamów dynastii Piastów. Opolski książę Bolesław I wspierał w tej wojnie swojego wrocławskiego kuzyna Henryka IV Probusa po polsku Henryka IV Prawego, wokół którego skupili się także inni książęta śląscy.

Ich przeciwnikiem była koalicja piastowskich książąt dowodzona przez księcia płockiego Bolesława II, który także chciał objąć tron w Krakowie.

Zarówno pełny skład obu koalicji, jak i przebieg samej bitwy jest ciągle przedmiotem dyskusji historyków. Prawdopodobnie książę Bolko opolski wraz z Przemkiem księciem ścinawskim i jego ojcem Henrykiem Głogowskim wyruszyli w przedniej straży by zająć dla Henryka Probusa Kraków.

Po obsadzeniu stolicy z częścią wojsk cofnęli się w stronę Śląska by zabezpieczyć drogę dla Probusa. W tym celu stanęli obozem w okolicach Siewierza w księstwie bytomskim. Tam zaatakował ich Bolesław płocki, wspierany m.in. przez księcia kujawskiego Władysława Łokietka. Doszło do rzezi, w której po obu stronach wzięło udział po około 800 rycerzy i nieznana liczba prostych żołnierzy.

W toku walki zginął Przemysław ścinawski, a Bolesław Opolski został ranny i wzięty do niewoli przez Władysława Łokietka. Bezpośrednio po bitwie w odwecie za udział Bolka w wyprawie Łokietek na czele swoich wojsk odbył rajd rabunkowy przez księstwo opolskie.

Książę Bolesław Opolski opuścił kujawską niewolę dopiero po roku, gdy jego rodzina wypłaciła za niego Łokietkowi odpowiedni okup.

Zwycięzcy spod Siewierza nie zdołali jednak opanować Krakowa, gdzie utrzymała się zainstalowana tam przez Bolesława Opolskiego śląska załoga. Jednakże Henryk Probus także nie zdołał zasiąść na krakowskim tronie, uczynił to wkrótce ktoś znacznie silniejszy, a mianowicie król czeski Wacław II.

Historia ta dobitnie pokazuje, że bratobójcze walki nie popłacają. Gdy piastowscy kuzyni wzięli się za łby i wytracili swoje rycerstwo w ciężkich w zasadzie domowych walkach, pojawił się ktoś zupełnie spoza rodziny, kto poczekał, aż obie strony się wykrwawią i wykorzystał sytuację by samemu zasiąść na krakowskim tronie.

Warto tu także zauważyć jeszcze jedną istotną okoliczność. O ile do 1289 roku aspiracje królewskie śląskich książąt wskazywały na silną identyfikację Śląska z Królestwem Polskim, to w bitwie pod Siewierzem przetrącony został kręgosłup polskości wśród panujących na Śląsku Piastów.

Nie oznacza to, że z dnia na dzień przestali oni być Polakami, ale więcej już śląscy Piastowie nie odegrali większej roli w historii Polski. Był to zatem jeden z przełomowych momentów w naszej historii, choć zarówno wtedy jak i dziś mało kto ten fakt zauważa.

Zobacz także

2022-10-09, godz. 08:21 Bunt Żeligowskiego Rankiem 8 października 1920 roku dowodzona przez generała Lucjana Żeligowskiego dywizja wyruszyła na Wilno pozorując bunt wobec dowództwa polskich sił … » więcej 2022-10-08, godz. 07:20 Emigracyjny rząd w Opolu 367 lat temu, w początkach października 1655 roku w toku wojny polsko-szwedzkiej na kilkanaście dni Opole, leżące wówczas w granicach cesarstwa austriackiego… » więcej 2022-10-02, godz. 08:20 Finał Powstania Warszawskiego Dziś przypada 77 rocznica podpisania przez dowództwo Armii Krajowej aktu honorowej kapitulacji Powstania Warszawskiego. Pytania o sens powstania warszawskiego… » więcej 2022-10-01, godz. 07:20 Pod sowieckim butem 83 lata temu brytyjski premier Winston Churchil w radiowym przemówieniu zracjonalizował sowiecką napaść na Polskę tym samym pozostawiając sobie furtkę… » więcej 2022-09-25, godz. 07:20 Polski ewenement Pojutrze we wtorek 27 września przypada 83 rocznica powstania fenomenu na skalę światową czyli Polskiego Państwa Podziemnego. » więcej 2022-09-24, godz. 19:43 Podróże kształcą I oto nadszedł wieczór i poranek dnia pierwszego roku tysiąc czterysta pierwszego od zakończenia wielkiej hidżry proroka Mahometa z Mekki do Medyny. » więcej 2022-09-18, godz. 08:26 Skok do bitwy Wczoraj minęła 78 rocznica rozpoczęcia operacji Market Garden, największej w dziejach wojen operacji powietrzno-desantowej, w której wzięła udział polska… » więcej 2022-09-17, godz. 07:22 Nóż w plecy 83 lata temu – 17 września 1939 roku wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały II Rzeczpospolitą, która już od blisko trzech tygodni prowadziła… » więcej 2022-09-11, godz. 08:20 Odsiecz Jutro przypada 339 rocznica tzw. Odsieczy wiedeńskiej czyli bitwy, w której dowodzone przez polskiego króla Jana III Sobieskiego wojska chrześcijańskiej koalicji… » więcej 2022-09-10, godz. 07:21 Zwycięstwo pod Orszą Przedwczoraj minęła 506 rocznica bitwy pod Orszą – wielkiego zwycięstwa militarnego, które dość wyjątkowo zostało w pewnym stopniu wykorzystane także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »