Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Wielki humanista
2022-01-30, 08:20 Autor: Bolesław Bezeg

Wielki humanista

Orkiestra Domu Dziecka pod batutą Janusza Korczaka
Orkiestra Domu Dziecka pod batutą Janusza Korczaka
Mało brakowało, by bezpowrotnie przepadło bezcenne źródło wiedzy o życiu i działaniach a przede wszystkim o humanistycznych projektach i rozważaniach wybitnego polskiego i żydowskiego humanisty, lekarza i pisarza Janusza Korczaka – jego pamiętniki.
Z Historycznego Punktu Widzenia 30 stycznia 2022
Gdy Janusz Korczak szedł ze swoimi podopiecznymi dziećmi na śmierć w komorze gazowej, swoje zapiski przekazał żołnierzom podziemia, a od nich otrzymał je pisarz, a w tamtym momencie wojny kierownik warsztatów stolarskich Igor Newerly.

W pół roku po śmierci Korczaka w styczniu 1943 roku także i Newrly został aresztowany, ale tuż przed spodziewanym pojmaniem nakazał ukrycie maszynopisu Korczaka w specjalnej skrytce w jednym z prowadzonych przez niezwykłego lekarza sierocińców. Pamiętniki przetrwały. Newerly brał udział w tajnej produkcji broni dla Armii Krajowej i za to trafił na Pawiak, a później do obozów koncentracyjnych, gdzie udało mu się przetrwać do końca wojny.

Dzięki jego staraniom do naszych czasów przetrwał pamiętnik niezwykłego człowieka – a jednocześnie człowieka niezwykle skromnego a przecież wybitnego a nawet będącego w światowej pedagogicznej czołówce polsko-żydowskiego lekarza i literata Janusza Korczaka.

Pokolenie dzisiejszych dwudziestolatków pamięta rysunkową bajkę, moje pokolenie znało tylko książkę, ewentualnie teatralne adaptacje przygód króla Maciusia Pierwszego.

Przygody tego małoletniego władcy uczyły wrażliwości i wyciskały łzy niemal wszystkim pokoleniom polskich chłopców XX wieku. Opowieść zaczynała się od śmierci ojca głównego bohatera i wciągnięcia go w wir trudno zrozumiałych dla dziecka wydarzeń, norm i intryg ludzi dorosłych.

Za swoją dobroć i prostolinijność dobry lecz małoletni król Maciuś Pierwszy w wyniku intryg zostaje skazany na wygnanie na Wyspę Bezludną. Trudno tu nie odnaleźć prostej analogii do losu Napoleona Bonaparte, ale Korczak prawdopodobnie inspirował się raczej losami jego syna znanego w historii jako Orlątko.

Wybitny literat, twórca wielu książek dla dzieci i wielu dzieł pedagogicznych polski lekarz żydowskiego pochodzenia Janusz Korczak praktykował dobroczynność permanentną, całym swoim życiem. Był niestrudzonym badaczem świata dzieci i implementował do niego zdobycze cywilizacyjne, takie jak dziecięcy parlament, który regulował życie w każdym z utworzonych przez Korczaka licznych sierocińców, dziecięca prasa czy dziecięce sądy, które rozstrzygały spory wśród dziecięcej społeczności.

Była to za każdym razem wielka lekcja postaw obywatelskich, z drugiej doświadczenie, które wykazywało, że dzieciom można ufać jeśli się je poważnie i uczciwie traktuje. Dzieła pedagogiczne Janusza Korczaka do dziś pozostają cenną inspiracją dla pedagogów.

Czy Janusz Korczak był Polakiem? Tak był Polakiem, nie zważając na niemieckie szykany przez cały czas pobytu w warszawskim getcie chodził w swoim polskim mundurze oficera wojska polskiego.

Czy Janusz Korczak był Żydem? Oczywiście, że był Żydem, interesował się ruchem syjonistycznym, odwiedzał Palestynę i poważnie planował emigrację z Polski do mającego powstać Izraela. Kilkakrotnie proponowano mu opuszczenie getta, nie potrafił jednak pozostawić swoich podopiecznych.

Gdy od niemieckich władz przyszedł rozkaz wywiezienia do Treblinki dzieci z żydowskich internatów i sierocińców, Korczak poszedł z nimi dobrowolnie do komory gazowej. Za jego przykładem to samo uczyniły pozostałe pracownice żydowskiego sierocińca w Warszawskim Getcie.

Zobacz także

2022-07-02, godz. 07:20 Łużyckie zagłębie Około 3700 lat temu na terenie Polski pojawiła się cywilizacja znana pod nazwą Kultury Łużyckiej. Jedne z najstarszych znanych łużyckich osiedli znajdowały… » więcej 2022-06-26, godz. 08:20 Zemsta po latach 82 lata temu - 26 czerwca 1940 roku w okolicach Olsztyna pod Częstochową Niemcy rozstrzelali grupę byłych powstańców śląskich. Wśród nich był Paweł… » więcej 2022-06-25, godz. 07:20 Finał walk 1921 101 lat temu 25 czerwca 1921 r. w toku III powstania śląskiego Niemcy podpisali i przyjęli do stosowania porozumienie o zaprzestaniu walk. » więcej 2022-06-19, godz. 08:20 Przekleństwo kolaborantów Jutro przypada 205 rocznica proklamowania w Warszawie tzw. Królestwa Polskiego. Królestwo to utworzono po pokonaniu Napoleona Bonaparte i na mocy ustaleń Kongresu… » więcej 2022-06-18, godz. 07:20 Jego Waterloo 207 lat temu – 18 czerwca 1815 roku - Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte poniósł ostateczną klęskę w bitwie pod Waterloo kończącej jego ostatnią kampanię… » więcej 2022-06-16, godz. 08:20 Męczennicy Przedwczoraj minęła 23 rocznica beatyfikacji grupy 108 polskich męczenników II wojny światowej. Wśród nich znaleźli się także Opolanie oraz osoby z Opolszczyzną… » więcej 2022-06-12, godz. 08:27 Decydujaca szarża Jutro przypada 107 rocznica jednego z najsłynniejszych wyczynów okresu walk o odzyskanie niepodległości – 64 ułanów w ciągu trwającej kwadrans szarży… » więcej 2022-06-11, godz. 07:23 Złamać Gdańsk 445 lat temu wojska polskie na rozkaz króla Stefana Batorego rozpoczęły oblężenie Gdańska. Do wojny Gdańska z Królestwem Polskim doszło w efekcie nieuznania… » więcej 2022-06-05, godz. 08:25 Dłużej był polski Pojutrze przypada 565 rocznica uroczystego wjazdu do Malborka polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka. Stało się to w efekcie przekupienia czeskich najemników… » więcej 2022-06-04, godz. 07:20 Koniec komunizmu? To było już 33 lata temu, a ciągle wydaje mi się, że niedawno, że dopiero co. Proszę państwa 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm –… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »