Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Kobieta Król
2021-10-16, 07:25 Autor: Bolesław Bezeg

Kobieta Król

Marcello Bacciarelli: Królowa Jadwiga Andegaweńska
Marcello Bacciarelli: Królowa Jadwiga Andegaweńska
637 lat temu 16 października 1384 roku królewna węgierska i polska Jadwiga Andegaweńska została koronowana w katedrze wawelskiej na króla Polski.
Z Historycznego Punktu Widzenia 16 października 2021
Jadwiga była spokrewniona z opolskimi piastami, bo jej prapradziadkami byli książę opolski Kazimierz I i jego żona księżniczka bułgarska Wiola.

Ich córka Eufrozyna Opolska, zostawszy żoną księcia kujawskiego Kazimierza, powiła awanturniczego księcia Władysława, który z racji niskiego wzrostu nazywany był Łokietkiem, co nie przeszkodziło mu w skutecznym zjednoczeniu większości ziem polskich i sięgnięciu po polską koronę. Zakończyło to okres tzw. rozbicia dzielnicowego.

Król Łokietek oprócz syna Kazimierza zwanego Wielkim spłodził także piątkę innych legalnych dzieci, a wśród nich Elżbietę znaną jako Łokietkówna. Elżbieta wyszła za mąż za węgierskiego króla Karola Roberta z francuskiej dynastii Andegawenów.

Z ich to związku urodził się król Ludwik Węgierski, który odziedziczył prawa do polskiego tronu po bezpotomnej śmierci Kazimierza Wielkiego. Niestety Ludwik także nie posiadał męskiego potomka, toteż po jego śmierci polscy magnaci postanowili, że uczynią wyjątek i na stanowisko króla ten jeden jedyny raz w polskiej historii powołano kobietę.

Tak więc córka Ludwika Węgierskiego Jadwiga Andegaweńska została koronowana nie jako królowa czyli żona króla, ale jako król Polski. Jak każde objęcie tronu przez kolejnego władcę, także koronacja Jadwigi odbyła się z odpowiednim ceremoniałem.

Na 16 października do wawelskiej katedry zaproszono licznych władców i krewnych. A, że o pokrewieństwie Andegawenki z opolskimi piastami pamiętano, bo w tamtych czasach sprawy rodowodowe były przedmiotem troski i uwagi odpowiednich królewskich urzędników, przeto na koronację zaproszono obu funkcjonujących wówczas opolskich książąt. A byli to Władysław II Opolczyk skądinąd wysoki urzędnik na węgierskim dworze oraz jego bratanek nominalny współrządca Opola aktualnie biskup poznański książę Jan Kropidło.

O ile książę biskup nie miał zbyt wielkich widoków na mariaż z daleką kuzynką, to myśl o małżeństwie z królową, nie była obca jego stryjowi Władysławowi Opolczykowi. Zdawał sobie on jednak sprawę z wielkiej niechęci jaką wzbudzał wśród krakowskiej szlachty. Póki co więc musiał zadowolić się jedynie udziałem w wystawnej imprezie.

Zobacz także

2022-05-29, godz. 08:20 Wesoła Święta 83 lata temu - 29 maja 1939 roku - w Rzymie zmarła polska święta Urszula Ledóchowska założycielka zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Była… » więcej 2022-05-28, godz. 07:25 Bolko V Husyta Jutro przypada 562 rocznica śmierci księcia opolskiego Bolka V Wołoszka – jednego z najbarwniejszych przedstawicieli dynastii Piastów śląskich. » więcej 2022-05-22, godz. 08:20 Sługa Boży ze Szczepanowic Jutro przypada 79 rocznica męczeńskiej śmierci pochodzącego z będącej dziś częścią Opola wsi Szczepanowice sługi bożego Teodora Sąsali. » więcej 2022-05-21, godz. 07:20 Pierwsi polscy amanci Jak mawiał wódz rewolucji październikowej Włodzimierz Lenin „Kino jest najważniejszą ze sztuk” i tu akurat ze swej rewolucyjnej perspektywy miał ra… » więcej 2022-05-15, godz. 08:20 Intronizator-publicysta Jutro przypada 365 rocznica męczeńskiej śmierci autora jednego z najważniejszych tekstów w dziejach polskiego chrześcijaństwa. Mam tu na myśli świętego… » więcej 2022-05-14, godz. 07:20 Obrońca Mafekingu W najbliższy wtorek obchodzić będziemy 120 rocznica zakończenia oblężenia Mafeking położonego w pobliżu północnej granicy Republiki Południowej Afryki… » więcej 2022-05-08, godz. 08:20 Władysław i Wstydliwy 768 lat temu - 8 maja 1254 roku w Krakowie odbyły się pierwsze po kanonizacji świętego Stanisława uroczystości ku jego czci. Stały się one okazją do zorganizowania… » więcej 2022-05-07, godz. 07:20 Zbrodnie Armii Ludowej W tym tygodniu minęła 78 rocznica zbrodni dokonanej na żołnierzach Armii Krajowej przez oddział tzw. Armii Ludowej. » więcej 2022-05-03, godz. 08:20 Ślaskie zrywy 101 lat temu wybuchło trzecie powstanie śląskie. Tym razem przywódcy polskiej konspiracji nie zaniedbali żadnej sfery przygotowań. » więcej 2022-05-01, godz. 08:20 Nie idę na pochód Szanowni Słuchacze, mam dla Państwa dobrą wiadomość! Otóż dziś pierwszy maja, dzień wolny od pracy i możecie spędzić go tak jak zechcecie. Jeszcze… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »