Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Bohater Pruski
2021-09-25, 07:24 Autor: Bolesław Bezeg

Bohater Pruski

Król Prus Fryderyk II Wielki
Król Prus Fryderyk II Wielki
Dziś przypada 277 rocznica urodzin króla pruskiego Fryderyka II Wilhelma już przez współczesnych nazywanego Wielkim. To właśnie on przyłączył Śląsk do Niemiec.
Z Historycznego Punktu Widzenia 25 września 2021
Niewątpliwie Fryderyk II Wilhelm wybitnym władcą był. To, że akurat historia postawiła go na czele państwa pruskiego nie koniecznie zmusza nas do patrzenia na tę postać jako na czarny charakter polskiej historii.

Przywdziewając tak modne ostatnio szaty internacjonalistycznego obiektywizmu możemy nawet przez chwilę odczuwać dumę, że w żyłach tego wybitnego europejskiego polityka płynęła cząstka jagiellońskiej krwi, bowiem wśród jego przodków była rodzona siostra polskiego króla Zygmunta Starego.

Tak to bowiem już jest, że większość starych rodów królewskich była i jest ze sobą wielokrotnie spokrewniona. Jednak mniejsza o genetykę.

Fryderyk II Wielki niewątpliwie był godnym następcą rodu Hohenzollernów. W 200 lat po sformułowaniu przez jego przodków planu powiększenia Prus o Śląsk udało mu się ten strategiczny postulat zrealizować. Już bowiem na początku XVI wieku dawny mistrz krzyżacki, a potem książę Prus Albrecht Hohenzollern znany nam z obrazu Matejki „Hołd Pruski” sformułował pruską doktrynę w myśl której warunkiem zdobycia przez Prusy dominacji w Niemczech jest opanowanie zasobnego w bogactwa naturalne Śląska.

W XVI wieku się nie udało, ale na początku XVIII wieku nadarzyła się stosowna okazja i Fryderyk II Wilhelm skwapliwie z niej skorzystał. Obiektywnie zdolność do wykorzystywania bieżącej koniunktury należy zapisać mu na plus, choć polskie serce musi to boleć.

Nie był przy tym Fryderyk II jakimś napuszonym mężem stanu. Był pragmatykiem. Gdy wydawało mu się, że przegrywa bitwę pod Małujowicami wsiadł na konia i zwiał z pola bitwy. Gdy dowiedział się, że co roku na przednówku jego nowych śląskich poddanych dziesiątkuje głód, urządził na brzeskim rynku widowisko o cechach modnej dziś reklamy społecznej.

Siedząc na balkonie pięknej brzeskiej kamienicy na oczach spędzonego na rynek tłumu król Fryderyk ze smakiem spożył ugotowany kartofel. Następnie resztę sporego gara tychże kartofli rozrzucił w tłum, aby Ślązacy spróbowali tego nieznanego dotąd u nas specjału. Od tego czasu na Śląsku zaczęto uprawiać ziemniaki i to trzeba zapisać na plus temu władcy.

A że był drapieżnie antypolski? No taki przecież powinien być pruski król i jakoś z tym musimy się pogodzić.

Zobacz także

2022-01-16, godz. 08:20 Źródła ukraińskich kłopotów Pojutrze przypada 368 rocznica zawarcia przez Kozaków i przedstawicieli cara Aleksego I ugody perejasławskiej, od której datuje się udział Moskwy w polityce… » więcej 2022-01-15, godz. 07:20 Cichociemny Niedźwiadek W najbliższą środę 19 stycznia przypada 77 rocznica wydania przez generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” rozkazu rozkazu rozwiązującego Armię… » więcej 2022-01-09, godz. 08:21 Jagielloński mariaż Pojutrze przypada 636 rocznica zawarcia na zamku w Wołkowysku umowy pomiędzy polskim poselstwem, a litewskim księciem Jagiełłą. Dzięki temu porozumieniu… » więcej 2022-01-08, godz. 07:20 Człowiek Wolności Dziś chciałbym Opowiedzieć Państwu o postaci szerokiej publiczności niemal zupełnie nieznanej, a która to odcisnęła silne piętno na polskiej rzeczywistości… » więcej 2022-01-06, godz. 08:33 Odkrywca Troi Dokładnie 200 lat temu czyli 6 stycznia 1822 roku urodził się Heinrich Schliemann niemiecki archeolog amator, który wsławił się odkryciem ruin uważanej… » więcej 2022-01-02, godz. 08:27 Coraz gorzej Zjawisko sukcesywnego pogarszania jakości w niemal każdej sferze naszego życia można porównać do jednokierunkowej autostrady. Daje się to zauważyć poprzez… » więcej 2022-01-01, godz. 08:19 Kiedy zaczyna się wojna? Powiedzmy sobie uczciwie, że utrzymywanie , iż II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. z pewnej perspektywy może być uznane za swoisty europocentryzm… » więcej 2021-12-26, godz. 08:21 Przełomowe oblężenie 366 lat temu - 26 grudnia 1655 r. wojska szwedzkie zwinęły oblężenie Jasnej Góry, będące częścią szwedzkiej inwazji znanej jako Potop Szwedzki. » więcej 2021-12-25, godz. 08:23 Walka o tron i wiarę Dziś przypada 996 rocznica koronacji na króla Polski Mieszka II Lamberta, który zapoczątkował w naszych dziejach niechlubną tradycję bratobójczych walk… » więcej 2021-12-19, godz. 08:20 Górnictwo węglowe w średniowieczu Wczoraj minęła 65 rocznica wydania pierwszego znanego nam zezwolenia na budowę na Śląsku sztolni przeznaczonej do wydobycia węgla kamiennego. » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »