Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Niechlubny casus Berezy
2021-07-03, 07:25 Autor: Bolesław Bezeg

Niechlubny casus Berezy

Obóz odosobnienia mieścił się w starych carskich koszarach w Berezie Kartuskiej.
Obóz odosobnienia mieścił się w starych carskich koszarach w Berezie Kartuskiej.
W nadchodzącym tygodniu przypada 87 rocznica utworzenia obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej uważanego przez niektórych za pierwszy polski obóz koncentracyjny.
Z Historycznego Punktu Widzenia 3 lipca 2021
Wprawdzie oficjalnie ośrodek pod nazwą Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej powołano z dniem 12 lipca 1934 roku, ale pierwszych pięciu internowanych przyjechało do Berezy już wieczorem 6 lipca 1934 roku. Wśród nich było dwóch endeków z Krakowa i trzech komunistów z Nowogródka. Wkrótce dołączyło do nich kilku działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego ze słynnym Bolesławem Piaseckim na czele.

Bezpośrednią przyczyną, która pchnęła rządzący wówczas w Polsce obóz sanacyjny do utworzenia obozu odosobnienia było zabójstwo ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, którego 15 czerwca 1934 roku dokonał bojownik z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Hryhoryj Maciejko.

Pomysłodawcą utworzenia obozu w Berezie był sanacyjny premier Leon Kozłowski, a jego pomysł zaakceptował marszałek Józef Piłsudski. Dwa dni po śmierci Pierackiego - 17 czerwca 1934 roku prezydent RP Ignacy Mościcki podpisał prezydencką ustawę w sprawie osób zagrażających bezpieczeństwu, spokojowi i porządkowi publicznemu. Ustawa dopuszczała utworzenie dowolnej liczby obozów odosobnienia, ale utworzono tylko jeden w Berezie Kartuskiej.

Do Berezy kierowano na mocy niepodlegającej odwołaniu decyzji administracyjnej. Standardowy okres pobytu ustalono na trzy miesiące, ale okres ten można było przedłużyć. Znane są przypadki przetrzymywania więźniów Berezy tylko przez kilka dni, ale także przez rok. Trafiali tam wszelkiej maści przeciwnicy obozu sanacji a więc przede wszystkim polscy i ukraińscy narodowcy oraz komuniści.

Więźniowie mieszkali w dawnych carskich koszarach, w których panowała wilgoć i zimno, otrzymywali też skromne racje żywnościowe. Wielu z nich było kierowanych do prac fizycznych w okolicy obozu.

Celem pobytu w obozie było psychiczne złamanie wrogów obozu rządzącego i wyrobienie w nich obawy przed ponownym osadzeniem w obozie. Według ówczesnych policyjnych ekspertów standardowy czas trzech miesięcy pobytu w obozie był do tego celu zwykle okresem wystarczającym.

Według badaczy liczba osób, które przewinęły się przez obóz w Berezie podczas jego pięcioletniego funkcjonowania oscyluje w okolicach 3000 osób. Obóz funkcjonował do końca II RP, a jego ostatnich więźniów uwolniły wkraczające do Polski we wrześniu 1939 roku wojska sowieckie.

Wokół historii obozu w Berezie Kartuskiej narosły liczne kontrowersje. Począwszy od liczby osób, które zmarły podczas pobytu w obozie. Według polskich badaczy było ich kilkanaście, z kolei badacze ukraińscy mówią o 300 zmarłych nie podając jednak ich nazwisk.

Funkcjonuje cały szereg mitów na temat tortur jakim poddawano więźniów Berezy. Z całą pewnością standardową karą za obozowe przewinienia było bicie po twarzy w zależności od wagi przewiny liczące od jednego do 50 ciosów. Odnotowano także przypadki bardziej wyrafinowanego fizycznego znęcania się nad osadzonymi, którzy nie dawali się obozowym władzom złamać.

Szczególnie chętnie casus Berezy Kartuskiej wykorzystywała propaganda komunistyczna. Dzięki wyolbrzymianiu okrucieństw związanych z uwięzieniem w obozie dla działaczy komunistycznych w okresie PRL legitymowanie się pobytem w Berezie Kartuskiej było rodzajem nobilitacji w swoim środowisku.

Z pewnością w okresie PRL-u wyolbrzymiano cierpienia jakim poddawani byli więźniowie Berezy. Niemniej trudno tę kartę polskiej historii zaliczać do chlubnych, choć są aspekty usprawiedliwiające ówczesne władze.

Faktem jest, że w owym czasie obozy odosobnienia, koncentracyjne czy karne istniały w wielu krajach. Począwszy od Niemiec i Związku Sowieckiego poprzez Wielką Brytanię, aż po Kanadę i Stany Zjednoczone.

Trzeba jednak pamiętać, że dzisiejszą jakość określeniu obóz koncentracyjny nadali dopiero podczas II wojny światowej niemieccy naziści. To dzięki nim dziś na całym świecie określenie obóz koncentracyjny kojarzy się z planowym ludobójstwem. Wcześniej oznaczało to po prostu strzeżone miejsce, w którym skoncentrowano osoby uznane przez władze za niebezpieczne lub mogące wspierać wrogów państwa.

Dziś co jakiś czas zdarza mi się usłyszeć od rozmaitej proweniencji działaczy politycznych, ale też i od zwykłych obserwatorów życia politycznego, że i dziś przydał by się taki obóz. Jednak zapewniam Państwa, że historia dobitnie dowodzi, iż droga do dobra państwa nigdy nie prowadzi przez więzienie i upokarzanie innych ludzi.

Zobacz także

2022-04-30, godz. 07:26 Święty Papież Trzy dni temu – w minioną środę obchodziliśmy ósmą rocznicę kanonizacji papieża Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 roku odbyła się w Watykanie msza kanonizacyjna… » więcej 2022-04-24, godz. 08:25 Wielki Kazimierz Jutro przypada 689 rocznica koronacji na króla Polski królewicza Kazimierza, który przeszedł do historii z przydomkiem Wielki. Odbyło się to 25 kwietnia… » więcej 2022-04-23, godz. 07:46 Petlury misja nieudana Wczoraj minęła 102 rocznica zawarcia przez rząd polski umowy politycznej z reprezentującym Ukraińską Republikę Ludową Symonem Petlurą otwierając ostatni… » więcej 2022-04-18, godz. 08:25 Monarchia czy republika? W początkach XX wieku, a więc stosunkowo niedawno bo ledwie 104 lata temu, kiedy rozważano odzyskanie przez Polskę niepodległości, dla większości stronnictw… » więcej 2022-04-17, godz. 08:26 Wielkanocna koronacja Wielkanoc to dzień, w którym na przestrzeni dziejów możni tego świata lubili wyznaczać termin ważnych wydarzeń. Całkiem sporo koronacji miało miejsce… » więcej 2022-04-16, godz. 07:22 Jak zawrócić z drogi do Emaus Dziś Wielka Sobota – jedyny dzień w roku, podczas którego w Kościele Katolickim nie odprawia się mszy, a jedynie krótkie nabożeństwa święcenia pok… » więcej 2022-04-10, godz. 08:20 Decydujące starcie 281 lat temu 10 kwietnia 1741 roku obok wsi Małujowice niedaleko Brzegu doszło do bitwy, w której Prusacy pokonali armię austriacką. W efekcie Śląsk przeszedł… » więcej 2022-04-09, godz. 07:20 Gdzie ta bitwa? 781 lat temu 9 kwietnia 1241 roku na Śląsku doszło do największej bitwy podczas pierwszego mongolskiego najazdu na Polskę, znanej w historii jako bitwa pod… » więcej 2022-04-03, godz. 08:25 Towarzysze Karola IV Pojutrze przypada 667 rocznica koronacji cesarskiej Karola IV Luksemburskiego. W uroczystości tej wziął udział m.in. opolski książę Bolesław Pierworod… » więcej 2022-04-02, godz. 07:20 Pamięć serca Dziś mija 17 lat od 2 kwietnia 2005 roku, kiedy świat przeżywał odejście świętego papieża Jana Pawła II. » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »