Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Niechlubny casus Berezy
2021-07-03, 07:25 Autor: Bolesław Bezeg

Niechlubny casus Berezy

Obóz odosobnienia mieścił się w starych carskich koszarach w Berezie Kartuskiej.
Obóz odosobnienia mieścił się w starych carskich koszarach w Berezie Kartuskiej.
W nadchodzącym tygodniu przypada 87 rocznica utworzenia obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej uważanego przez niektórych za pierwszy polski obóz koncentracyjny.
Z Historycznego Punktu Widzenia 3 lipca 2021
Wprawdzie oficjalnie ośrodek pod nazwą Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej powołano z dniem 12 lipca 1934 roku, ale pierwszych pięciu internowanych przyjechało do Berezy już wieczorem 6 lipca 1934 roku. Wśród nich było dwóch endeków z Krakowa i trzech komunistów z Nowogródka. Wkrótce dołączyło do nich kilku działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego ze słynnym Bolesławem Piaseckim na czele.

Bezpośrednią przyczyną, która pchnęła rządzący wówczas w Polsce obóz sanacyjny do utworzenia obozu odosobnienia było zabójstwo ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, którego 15 czerwca 1934 roku dokonał bojownik z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Hryhoryj Maciejko.

Pomysłodawcą utworzenia obozu w Berezie był sanacyjny premier Leon Kozłowski, a jego pomysł zaakceptował marszałek Józef Piłsudski. Dwa dni po śmierci Pierackiego - 17 czerwca 1934 roku prezydent RP Ignacy Mościcki podpisał prezydencką ustawę w sprawie osób zagrażających bezpieczeństwu, spokojowi i porządkowi publicznemu. Ustawa dopuszczała utworzenie dowolnej liczby obozów odosobnienia, ale utworzono tylko jeden w Berezie Kartuskiej.

Do Berezy kierowano na mocy niepodlegającej odwołaniu decyzji administracyjnej. Standardowy okres pobytu ustalono na trzy miesiące, ale okres ten można było przedłużyć. Znane są przypadki przetrzymywania więźniów Berezy tylko przez kilka dni, ale także przez rok. Trafiali tam wszelkiej maści przeciwnicy obozu sanacji a więc przede wszystkim polscy i ukraińscy narodowcy oraz komuniści.

Więźniowie mieszkali w dawnych carskich koszarach, w których panowała wilgoć i zimno, otrzymywali też skromne racje żywnościowe. Wielu z nich było kierowanych do prac fizycznych w okolicy obozu.

Celem pobytu w obozie było psychiczne złamanie wrogów obozu rządzącego i wyrobienie w nich obawy przed ponownym osadzeniem w obozie. Według ówczesnych policyjnych ekspertów standardowy czas trzech miesięcy pobytu w obozie był do tego celu zwykle okresem wystarczającym.

Według badaczy liczba osób, które przewinęły się przez obóz w Berezie podczas jego pięcioletniego funkcjonowania oscyluje w okolicach 3000 osób. Obóz funkcjonował do końca II RP, a jego ostatnich więźniów uwolniły wkraczające do Polski we wrześniu 1939 roku wojska sowieckie.

Wokół historii obozu w Berezie Kartuskiej narosły liczne kontrowersje. Począwszy od liczby osób, które zmarły podczas pobytu w obozie. Według polskich badaczy było ich kilkanaście, z kolei badacze ukraińscy mówią o 300 zmarłych nie podając jednak ich nazwisk.

Funkcjonuje cały szereg mitów na temat tortur jakim poddawano więźniów Berezy. Z całą pewnością standardową karą za obozowe przewinienia było bicie po twarzy w zależności od wagi przewiny liczące od jednego do 50 ciosów. Odnotowano także przypadki bardziej wyrafinowanego fizycznego znęcania się nad osadzonymi, którzy nie dawali się obozowym władzom złamać.

Szczególnie chętnie casus Berezy Kartuskiej wykorzystywała propaganda komunistyczna. Dzięki wyolbrzymianiu okrucieństw związanych z uwięzieniem w obozie dla działaczy komunistycznych w okresie PRL legitymowanie się pobytem w Berezie Kartuskiej było rodzajem nobilitacji w swoim środowisku.

Z pewnością w okresie PRL-u wyolbrzymiano cierpienia jakim poddawani byli więźniowie Berezy. Niemniej trudno tę kartę polskiej historii zaliczać do chlubnych, choć są aspekty usprawiedliwiające ówczesne władze.

Faktem jest, że w owym czasie obozy odosobnienia, koncentracyjne czy karne istniały w wielu krajach. Począwszy od Niemiec i Związku Sowieckiego poprzez Wielką Brytanię, aż po Kanadę i Stany Zjednoczone.

Trzeba jednak pamiętać, że dzisiejszą jakość określeniu obóz koncentracyjny nadali dopiero podczas II wojny światowej niemieccy naziści. To dzięki nim dziś na całym świecie określenie obóz koncentracyjny kojarzy się z planowym ludobójstwem. Wcześniej oznaczało to po prostu strzeżone miejsce, w którym skoncentrowano osoby uznane przez władze za niebezpieczne lub mogące wspierać wrogów państwa.

Dziś co jakiś czas zdarza mi się usłyszeć od rozmaitej proweniencji działaczy politycznych, ale też i od zwykłych obserwatorów życia politycznego, że i dziś przydał by się taki obóz. Jednak zapewniam Państwa, że historia dobitnie dowodzi, iż droga do dobra państwa nigdy nie prowadzi przez więzienie i upokarzanie innych ludzi.

Zobacz także

2022-02-20, godz. 08:24 Pierwsza Konstytucja Drugiej Rzeczypospolitej 103 lata temu - 20 lutego 1919 roku Sejm Ustawodawczy Republiki Polskiej uchwalił tzw. Małą Konstytucję. » więcej 2022-02-19, godz. 07:20 Rzucił się przez morze Jak Czarniecki do Poznania po szwedzkim zaborze, dla ojczyzny ratowania wrócim się przez morze – śpiewamy czasem, gdy mamy okazję wykonywać nasz hymn państwowy… » więcej 2022-02-13, godz. 08:20 Przejście do Aliantów Pojutrze przypada 104 rocznica opuszczenia sojuszu z państwami centralnymi przez ostatnią polską jednostkę frontową. W nocy z 15 na 16 lutego 1918 roku dowodzona… » więcej 2022-02-12, godz. 07:24 Zdrajca czy bohater Wczoraj minęła 16 rocznica śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Postać ta wciąż budzi sprzeczne emocje i zapewne tak już zostanie na zawsze. » więcej 2022-02-06, godz. 08:20 Zabójstwo polityczne Zabójstwa, porwania i niewyjaśnione okoliczności śmierci dawnych władców, jak mało które wydarzenia dają pole do snucia teorii spiskowych. Niekiedy spiskowe… » więcej 2022-02-05, godz. 07:24 Czechosłowacka inwazja 1919 Przedwczoraj minęła 103 rocznica podpisania tzw. umowy paryskiej, która zakończyła polsko-czechosłowacką wojnę o Śląsk Cieszyński. Umowa zawarta pod… » więcej 2022-01-30, godz. 08:20 Wielki humanista Mało brakowało, by bezpowrotnie przepadło bezcenne źródło wiedzy o życiu i działaniach a przede wszystkim o humanistycznych projektach i rozważaniach… » więcej 2022-01-29, godz. 07:20 Wielka zbrojeniowa inwestycja Największym przedsięwzięciem gospodarczym II Rzeczpospolitej była budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego. Latach 1937-39 wydano na nią zawrotną kwotę… » więcej 2022-01-23, godz. 08:20 Enigmatyczne dzieje enigmy 89 lat temu, w styczniu 1933 roku zespół polskich matematyków złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, zmieniając w ten sposób losy świata. » więcej 2022-01-22, godz. 07:20 Trudny styczeń 1945 r. Zaczęło się od ewakuacji obozu koncentracyjnego w Auschwitz, ale wkrótce do pędzonych śląskimi drogami wynędzniałych więźniów z Oświęcimia dołączyli… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »