Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-09-27, 22:00

Powódź w lasach. Jakie są straty i ich przyszłe konsekwencje? W rozmowie z Jackiem Dzierżanowskim

Powódź w lasach. Jakie są straty i ich przyszłe konsekwencje? W rozmowie z Jackiem Dzierżanowskim
W wyniku niedawnych powodzi lasy doznały poważnych zniszczeń, a niektóre obszary pozostają zamknięte dla odwiedzających. Jacek Dzierżanowski z nadleśnictwa Tułowice wyjaśnia, jakie konsekwencje niosą ze sobą te szkody, zarówno dla infrastruktury, jak i dzikiej zwierzyny. W rozmowie pojawił się również temat rykowisk, które właśnie się rozpoczęły – gdzie można zobaczyć i jak usłyszeć te niezwykłe zjawiska w naturze? O tym w rozmowie z gościem.
2024-09-26, 23:00

Sygnalista? Kto to taki i czy jego funkcja jest potrzebna?

Sygnalista? Kto to taki i czy jego funkcja jest potrzebna?
Sygnalista to pojęcie nowe w polskiej gospodarce. Do obiegu prawnego wprowadzono go 25.09 i jest to implementacja unijnych rozwiązań. Czy potrzebna? Jak ma działać? Jak to funkcjonuje za granicą? O tym rozmawialiśmy z nadinspektorem Dawidem Rusakiem z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.
2024-09-26, 13:15

Jak dawniej jadano oraz przechowywano żywność, rozmawiamy z Andrzejem Fiedorukiem

Jak dawniej jadano oraz przechowywano żywność, rozmawiamy z Andrzejem Fiedorukiem [fot. https://pixabay.com/pl]
Jak dawniej jadano oraz przechowywano żywność, rozmawiamy z Andrzejem Fiedorukiem [fot. https://pixabay.com/pl]
Ludziom od zarania towarzyszyły klęski żywiołowe, epidemie i wojny. Wraz z nimi zmieniała się dieta oraz sposób przechowywania i konserwacji żywności, które, wraz z wiedzą o higienie, pozwalały uniknąć wielu chorób. O tym, jak historia wpływa na nasz jadłospis rozmawialiśmy z socjologiem i historykiem, Andrzejem Fiedorukiem.
2024-09-25, 13:15

O mrocznych sekretach II wojny światowej opowiada Hubert Kozieł

Hubert Kozieł [fot. archiwum prywatne]
Hubert Kozieł [fot. archiwum prywatne]
Ze względu na powódź, przesunęła się w czasie rocznicowa rozmowa dotycząca agresji Rosji Sowieckiej na Polskę, a temat jest ważny i, jak się okazuje, wciąż aktualny. Hubert Kozieł w swojej książce "Mroczne sekrety II wojny światowej" pokazuje, że sojusz niemiecko-sowiecki rozpoczął się dużo wcześniej niż myślimy. Pakt Ribbentrop-Mołotow to końcowy etap współpracy, która zgotowała światu totalną wojnę, a Hitler wcale nie był w nią najmocniej zaangażowany!
2024-09-24, 13:40

Powódź okiem socjologa. O wspólnocie tymczasowej w kontekście doświadczania klęsk żywiołowych rozmawiamy z dr Anną Czerner

Anna Czerner [fot. Jarosław Madzia]
Anna Czerner [fot. Jarosław Madzia]
W ekstremalnych sytuacjach ujawnia się, na ogół, solidarność i chęć pomocy, co widać w czasie tej powodzi. Wraz z opadaniem wody opadają jednak także emocje, wśród których jest między innymi zainteresowanie losami poszkodowanych. O różnych postawach w trakcie i po dramacie rozmawialiśmy z socjolog dr Anną Czerner.
2024-09-20, 15:40

"Kino od lat pokazuje klęski żywiołowe i te filmy pełnią swoje ważne funkcje, m.in. terapeutyczne"

Dariusz Romanowski [fot. Radio Opole]
Dariusz Romanowski [fot. Radio Opole]
Mówi się, że rzeczywistość przerasta fikcję. Katastrofy i klęski żywiołowe wydają się bardzo "filmowe", a jednak niewiele powstało udanych obrazów, które potrafiły pokazać cały dramatyzm prawdziwych wydarzeń. O tym, dlaczego tak trudno przenieść na ekran prawdziwe emocje i dlaczego należy jednak to robić, rozmawialiśmy z Dariuszem Romanowskim.
2024-09-18, 15:50

"Pozytywnych zjawisk jest dużo więcej w porównaniu do jednostek, które dopuszczają się szabrownictwa" - ks. Wojciech Pracki

Ks. Wojciech Pracki [fot. Marcin Boczek]
Ks. Wojciech Pracki [fot. Marcin Boczek]
W natłoku dramatycznych i przygnębiających wydarzeń, przebija się krzepiący promyk: to ludzka solidarność i życzliwość. Na wszystkich terenach, które zniszczyła powódź mieszkańcy natychmiast biorą się do pracy dla siebie i innych. O sile ludzkiego ducha, która objawia się w ekstremalnych sytuacjach rozmawialiśmy z pastorem Wojciechem Prackim.
2024-09-17, 13:30

"Jak trwoga, to do ekologa" - prof. Krystyna Słodczyk o powodzi

Prof. Krystyna Słodczyk [fot. Jędrzej Łuczak]
Prof. Krystyna Słodczyk [fot. Jędrzej Łuczak]
Sił natury nie da się do końca okiełznać, ale można ograniczyć skutki jej "gniewu". Mieliśmy lekcję w 1997 roku, teraz mamy kolejną. Pytanie brzmi: czy czegoś się z nich uczymy? Zastanawialiśmy się nad tym wspólnie z prof. Krystyną Słodczyk - biolożką, ekolożką, działaczką organizacji ekologicznych.
1234567

Zobacz także

2024-02-12, godz. 10:10 Czy da się dziś żyć bez pestycydów i detergentów? Okazuje się, że tak! Był czas, gdy nie wyobrażaliśmy sobie życia bez detergentów, zawierających substancje chemiczne szkodliwe dla środowiska. Dziś coraz częściej pojawiają… » więcej 2024-02-09, godz. 14:27 "Koszt wykonania kary śmierci to ponad 3 mln dolarów" - prof. Tomasz Grzyb Prawie połowa Polaków popiera karę śmierci! Czy to jedynie deklaracja słowna czy rzeczywista radykalizacja postaw? Z badań wynika, że surowych kar domagają… » więcej 2024-02-08, godz. 10:00 Cyfrowa higiena - na czym polega? O tym rozmawialiśmy z psycholożką i logopedką Higiena kojarzy się nam głównie z zachowaniem czystości ciała i otoczenia przy pomocy różnych środków. Ale w przypadku korzystania z komputera, raczej… » więcej 2024-02-07, godz. 15:30 "W polskiej szkole kobiety w nauce historii funkcjonują - jeśli już - to na tronie" - historyk Grzegorz Bortnik To była akcja w stylu westernowym. Czterech przyszłych premierów i jedna premierowa napadli na rosyjski pociąg w Bezdanach. Skradzione pieniądze zasiliły… » więcej 2024-02-06, godz. 10:52 "Etnolekt śląski to najbardziej pierwotna mowa tej ziemi" - więcej o tym, Ewelina Laxy i Wojciech Glensk z Rady Języka… Język śląski ma szansę awansować z gwary do języka regionalnego. Projekt w tej sprawie trafił do sejmu i ma być głosowany w ciągu najbliższych tygodni… » więcej 2024-02-05, godz. 10:27 "Każdy człowiek jest w jakiś sposób powiązany" - pastor Wojciech Pracki Sitwa, klika, koteria czy, bardziej swojsko, krewni i znajomi królika - nazw jest wiele, ale chodzi o jedno: grupę wzajemnie popierających się osób dążących… » więcej 2024-02-02, godz. 10:55 O trendach w polskim kinie historycznym i o tym, czy warto wybrać się na film "Kos" Po latach wielkich produkcji historycznych gloryfikujących naszą przeszłość pojawiły się ostatnio filmy o mniej "świetlanych" stronach dziejów Polski… » więcej 2024-02-01, godz. 10:19 "Otoczenie wywiera presję" - psychoterapeutka o tzw. lookizmie W wielu krajach zapanowała presja "dobrego wyglądu" tzw. lookizm. Głównie kobiety, ale także mężczyźni gotowi są na wiele, aby jej sprostać, stąd popularność… » więcej 2024-01-31, godz. 11:25 Czym ułaskawienie różni się od uniewinnienia? O to m.in. pytamy politologa dra Błażeja Chorosia Dla wielu, nawet dziennikarzy, ułaskawienie i uniewinnienie niczym się nie różni i traktują te pojęcia jako synonimy. Wynika to zapewne ze słabej wiedzy… » więcej 2024-01-30, godz. 10:30 Serial "1670" - na czym polega fenomen tego filmu? Polski serial "1670" zdobył nie tylko wielką popularność, ale także uznanie krytyków. Tomasz Raczek uznał, że to pierwsza, od wielu lat, inteligentna komedia… » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »