Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Co wiemy na temat najpopularniejszego obrazu da Vinciego…
2023-11-07, 09:46 Autor: Beata Granatowska

Co wiemy na temat najpopularniejszego obrazu da Vinciego "Ostatnia wieczerza"? Wiele tajników odkryła nam Marta Motyl

Marta Motyl "Sztuka świętowania" [fot. archiwum prywatne]
Marta Motyl "Sztuka świętowania" [fot. archiwum prywatne]
Marta Motyl "Sztuka świętowania" [fot. archiwum prywatne]
Marta Motyl "Sztuka świętowania" [fot. archiwum prywatne]
Homo ludens - to koncepcja filozoficzna, która zakłada, że motorem działania człowieka jest zabawa. Z Martą Motyl, autorką "Sztuki świętowania", porozmawialiśmy o słynnych dziełach malarskich, które przedstawiają różne formy celebrowania ważnych wydarzeń. Rozwialiśmy wszelkie wątpliości odnośnie artystycznych forteli na jakie zdecydował się Leonardo, Tycjan czy Bruegel na obrazach będących najbardziej wymownymi przedstawieniami scen świętowania – od „Ostatniej Wieczerzy” do „Maskarady”.

Zobacz także

2023-10-06, godz. 16:01 O III Hubertusie w Suchej połączonym z dobroczynną akcją W czasach, gdy narzekamy w Polsce na malejące zainteresowanie wolontariatem tym bardziej trzeba mówić a akcjach społecznych podejmowanych bezinteresownie… » więcej 2023-10-06, godz. 09:30 O tym się nie mówi, a przynajmniej nie głośno, a już po raz 5. rusza "Sekson" Kiedy poruszamy temat osób z niepełnosprawnościami na ogół pomijamy kwestię miłości w jej cielesnym aspekcie, a przecież to niezmiernie ważna sfera życia… » więcej 2023-10-04, godz. 10:55 Cezary Harasimowicz o awanturach i przygodach Reginy Salomei Pilsztynowej - kobiety niezwykłej My, Polacy, lubimy się odwoływać do historii, ale często robimy to wybiórczo i powierzchownie. Na szczęście są pisarze, którzy znajdują mało znane postaci… » więcej 2023-10-03, godz. 10:20 Jak zachować równowagę między potrzebami reklamy a ideą "zero waste"? Kupujemy oczami, więc opakowanie produktu odgrywa wielką rolę. Jak to pogodzić z apelem o oszczędzanie papieru i innych materiałów, z których powstaje?… » więcej 2023-09-26, godz. 14:56 Amerykanista Andrzej Kohut o swojej najnowszej książce "Ameryka. Dom podzielony" Spotkanie z amerykanistą Andrzejem Kohutem zainaugurowało Festiwal Kultur i Języków Świata, który - po raz siódmy - organizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna… » więcej 2023-09-29, godz. 15:25 Jak nie dać się manipulować? O tym rozmawiamy z prof. Tomaszem Grzybem Bohaterowie "Seksmisji" bali się permanentnej inwigilacji, po blisko 40 latach do swoich lęków musieliby dodać permanentną manipulację. W zależności od… » więcej 2023-09-27, godz. 14:00 Jak się robi wybitny film za niewielkie pieniądze? Posłuchaj rozmowy z Klaudiuszem Chrostowskim Jednym z laureatów tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest Klaudiusz Chrostowski za "Ultima Thule". Film otrzymał nagrodę za najlepszy… » więcej 2023-09-25, godz. 09:01 Dlaczego z naszym stanem psychicznym jest tak źle? Jesteśmy uzależnieni od dopaminy zwanego potocznie „przekaźnikiem przyjemności”, co często prowadzi do frustracji i różnych postaci obniżenia nastroju… » więcej 2023-09-22, godz. 16:37 Jak to jest z filmami dla dzieci, co się szykuje na festiwalu "Zero nudy" i co nowego wkrótce na ekranach kin? W Opolu, za kilka dni, rozpocznie się Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży "Zero nudy", który popularyzuje wiedzę filmową wśród najmłodszych, odbywa… » więcej 2023-09-22, godz. 09:38 Jak to jest z groźnymi wirusami - jest ich więcej niż kiedyś, a może to kolejne mutacje? RSV, SARS,ERIS,Nipah - to tylko niektóre z groźnych wirusów, o których stało się głośno w ostatnich latach. Czy to znaczy, że jest ich więcej niż kiedyś… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »