Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Anna Bukartyk i Ewa Gołębiowska o artyście Janie…
2023-06-02, 12:31 Autor: Beata Granatowska

Anna Bukartyk i Ewa Gołębiowska o artyście Janie Cegiełce, Dobrotece i malarstwie

Ewa Gołębiowska [fot. archiwum prywatne]
Ewa Gołębiowska [fot. archiwum prywatne]
Anna Bukartyk [fot. archiwum prywatne]
Anna Bukartyk [fot. archiwum prywatne]
Jan Cegiełka [fot. Wanda Kownacka]
Jan Cegiełka [fot. Wanda Kownacka]
Jan Cegiełka przez wiele lat, jako dyrektor kreatywny, był związany z Dobroteką, pierwszym tego typu przedsięwzięciem biznesowo-artystycznym na Opolszczyźnie. Z jego inicjatywy powstawały wystawy, plenery i inscenizacje na targach mebli. Mało kto wiedział, że sam był malarzem, stąd pomysł na wystawę obrazów jego i żony, która zostanie otwarta 2 czerwca. Przy tej okazji rozmawialiśmy o tym ciekawym twórcy z Anną Bukartyk z Dobroteki i Ewą Gołębiowską byłą dyrektorką Zamku Cieszyn, a obecnie prezeską Stowarzyszenia Zjednoczeni Designem.

Zobacz także

2024-02-20, godz. 12:00 „Wierzę, że obejmie się ubezpieczeniem społecznym artystów i uważam, że wybitne postaci powinny mieć ministerialne… Ministerstwo kultury wznawia prace nad ustawą o statusie artysty zawodowego - tak brzmi rządowa informacja. Ale kim właściwie jest zawodowy artysta i jak mu… » więcej 2024-02-19, godz. 11:30 "Gdy po raz pierwszy tę książkę przeczytałem, zachwyciłem się" - Dariusz Romanowski o "Kajś. Opowieść o Górnym… Gdzieś, to po śląsku "Kajś" i ten tytuł książki Zbigniewa Rokity jest znaczący. Autor pokazuje skomplikowane losy tego regionu, rozdartego przez wieki… » więcej 2024-02-15, godz. 13:07 Dlaczego Ameryka Łacińska stała się kontynentem nadziei dla tysięcy niemieckich nazistów? Posłuchaj rozmowy z autorem… Jak to się stało, że jeden z największych zbrodniarzy wojennych, Jozef Mengele dożył spokojnie późnej starości? Z Mirosławem Olszyckim Olsensisem, autorem… » więcej 2024-02-15, godz. 09:08 Czy uczucia były ważne dla mieszkańców wsi, pytamy etnolog z Muzeum Wsi Opolskiej Miłość i przyjaźń, opiewana we literaturze i sztuce, przez wieki zarezerwowana była dla "dobrze urodzonych", nawet mieszczanie rzadko stawali się bohaterami… » więcej 2024-02-14, godz. 14:57 "Chęci to za mało!" - tak uważają aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego Aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego apelują do rządu o konkretne i szybkie działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jednym z postulatów jest jak… » więcej 2024-02-12, godz. 13:24 Czego boją się i czym fascynują w baśniach nasi wschodni sąsiedzi? Posłuchaj rozmowy z Iwoną Czaplą Choć jesteśmy narodem słowiańskim, bardziej znamy baśnie Duńczyka Andersena czy Niemców, braci Grimm niż ukraińskie czy rosyjskie. Tę lukę wypełnia… » więcej 2024-02-12, godz. 10:10 Czy da się dziś żyć bez pestycydów i detergentów? Okazuje się, że tak! Był czas, gdy nie wyobrażaliśmy sobie życia bez detergentów, zawierających substancje chemiczne szkodliwe dla środowiska. Dziś coraz częściej pojawiają… » więcej 2024-02-09, godz. 14:27 "Koszt wykonania kary śmierci to ponad 3 mln dolarów" - prof. Tomasz Grzyb Prawie połowa Polaków popiera karę śmierci! Czy to jedynie deklaracja słowna czy rzeczywista radykalizacja postaw? Z badań wynika, że surowych kar domagają… » więcej 2024-02-08, godz. 10:00 Cyfrowa higiena - na czym polega? O tym rozmawialiśmy z psycholożką i logopedką Higiena kojarzy się nam głównie z zachowaniem czystości ciała i otoczenia przy pomocy różnych środków. Ale w przypadku korzystania z komputera, raczej… » więcej 2024-02-07, godz. 15:30 "W polskiej szkole kobiety w nauce historii funkcjonują - jeśli już - to na tronie" - historyk Grzegorz Bortnik To była akcja w stylu westernowym. Czterech przyszłych premierów i jedna premierowa napadli na rosyjski pociąg w Bezdanach. Skradzione pieniądze zasiliły… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »