Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Wiktor Spisla o pasji śpiewania, zbieraniu pieśni…
2021-09-08, 19:00 Autor: Agnieszka Zientarska

Wiktor Spisla o pasji śpiewania, zbieraniu pieśni, sposobie ich wykonywania i o wyśpiewywaniu świata

Wiktor Spisla, koncert "Pieśni z moich okolic" w Studiu M im. SBB [fot. Wanda Kownacka]
Wiktor Spisla, koncert "Pieśni z moich okolic" w Studiu M im. SBB [fot. Wanda Kownacka]
Z Wiktorem Spislą śpiewakiem ludowym z Chróścić porozmawiamy o jego pasji śpiewania, o zbieraniu pieśni, sposobie ich wykonywania i o wyśpiewywaniu świata. Z okazji jego 70. urodzin została wydana jubileuszowa płyta "Śpiywki z mojego ogródecka" z życzeniami od rodziny i znajomych.

Wiktor Spisla został laureatem X Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych organizowanych przez Radio Opole i w nagrodę nagrał swoją pierwszą płytę. Potem była kolejna "Pieśni ludowe z moich okolic", którą wydał Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach dla śpiewaków ludowych. Występował m. in. w Kazimierzu Dolnym, Katowicach, Koszęcinie, Cieszynie, Łubnianach i Izbicku, zdobywając wyróżnienia, nagrody i dyplomy. Pasjonuje go też teatr, amatorski i ludowy.

To pierwsza rozmowa z cyklu "Pieśnioopowieści". Kolejne 10 audycji prezentować będzie lokalnych twórców, pieśni oraz dyskusję wokół transmisji międzypokoleniowej pieśni wykonywanych na Opolszczyźnie.

Zobacz także

2020-12-08, godz. 14:33 Iwona Jędruch o edukacji w zakresie sztuki, wychowaniu bezstresowym i wirtuozach ćwiczących na instrumencie po kilkanaście… W dzisiejszym programie rozmowa z niebanalną artystką, Iwoną Jędruch, o edukacji w zakresie sztuki, wychowaniu bezstresowym i wirtuozach ćwiczących na instrumencie… » więcej 2020-12-04, godz. 19:00 Zuzanna Donath-Kasiura o wkładzie opolskiej Mniejszości Niemieckiej dla regionu Dwoje socjologów z Poznania i Gdańska napisało książkę o opolskiej Mniejszości Niemieckiej określając ją jako "wartość dodaną naszego regionu". Autorom… » więcej 2020-12-03, godz. 19:30 Kim był Mieczysław Wajnberg? Rzecz o pogodnym człowieku i jego tragicznych losach... Nieco ponad dwa tygodnie temu (17.11) odszedł wybitny polski dyrygent Gabriel Chmura. Z nazwiskiem tego artysty wiąże się także postać polskiego kompozytora… » więcej 2020-12-02, godz. 19:00 O miłości do Pendżabu opowiada Anna Singh Dziś wyruszyliśmy do Pendżabu na północy Indii, gdzie rozmawialiśmy z osobą, która za sprawą rodziny męża związała się z tym miejscem na stałe… » więcej 2020-12-01, godz. 19:00 Czy wciąż możemy jeszcze mówić o polskiej kulturze? W debacie "O kulturze", wspólnie z Wiktorem Krzewickim dzisiejszy odcinek poświęciliśmy, na podsumowanie naszych dotychczasowych debat. Zapraszamy do wys… » więcej 2020-11-30, godz. 13:29 Piotr Szlachtowicz o pracy w mediach Rozmowa z dziennikarzem pracującym niegdyś w Wielkiej Brytanii, teraz w Polsce - Piotrem Szlachtowiczem - o różnicach pracy w mediach niezależnych i pań… » więcej 2020-11-30, godz. 12:43 O sztuce makijażu i upiększania rozmawiamy z Agatą Nowakowską Makijaż to sztuka tyle, że stosowana. Już Cyprian Kamil Norwid w XIX wieku marzył, by wszystko wokół i w nas samych było piękne. Dziś specjaliści od… » więcej 2020-11-27, godz. 15:05 Wspólnie z malarką Krystyną Sojką odkrywamy jej "Spojrzenia" na sztukę i świat Gościem audycji (26.11) była malarka Krystyna Sojka, z którą rozmawialiśmy o tym w jaki sposób różne dziedziny sztuki potrafią się naturalnie przeplatać… » więcej 2020-11-25, godz. 19:00 Aldona Hartwińska o Szwecji po polsku Aldona Hartwińska, która wspólnie z mężem prowadzi kanał na YouTube "Pofikasz? O Szwecji po Polsku", była tym razem gościem programu. Posłuchaliśmy o… » więcej 2020-11-25, godz. 09:24 Z Wiktorem Krzewickim o tym, czym się różni Trójmorze od Międzymorza W dzisiejszym programie rozmawialiśmy o tym, czym się różni Trójmorze od Międzymorza. Gościem Bolesława Bezega był Wiktor Krzewicki. » więcej
2425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »