Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019)…
2019-12-21, 13:56 Autor: Agnieszka Stefaniak

Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019) zobacz i posłuchaj [FILM]

Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019)
Przed laty, wcale nie tak wieloma, złą jakość powietrza tłumaczyliśmy sobie ostrymi zimami i koniecznością mocnego dogrzewania domów, oraz przemysłem ciężkim. A jak wytłumaczyć smog, który nie odpuszcza nawet gdy za oknami plus 10 stopni Celsjusza? Za nami w Opolu kolejne dni i noce z przekroczonym poziomem dopuszczalnym pyłu PM 10 - już 47 taki dzień na liczniku Opola, przy 35 dopuszczalnych. Nie lepiej jest w Nysie czy Kędzierzynie-Koźlu. Strumień pieniędzy na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne jest duży ale pytamy jak idzie nam konsumpcja? Samorządowa Loża Radiowa gościła w Suchym Borze, w gminie Chrząstowice.
Wojciech Komarzyński, radny Brzegu z PiS, pracownik WFOŚiGW wskazuje, że program rządowy Czyste Powietrze, którego realizacją zajmuje się właśnie fundusz ruszył do przodu. Są przeszkoleni ludzie, jest coraz większe zainteresowanie. Część mieszkańców składa wnioski o dopłatę do wymiany kotłów na te 5 generacji samodzielnie, nie czekając na działania swoich gmin.

- Czyste powietrze to rządowy program wieloletni, rozpędza się. W skali woj. mamy blisko 2700 wniosków, na blisko 36 milionów złotych. Coraz mocniej wkraczamy w gminy i są efekty coraz lepsze. 70% wniosków jest już rozpatrzonych - mówi Komarzyński.

Z kolei Manfred Grabelus, reprezentujący urząd marszałkowski, który na wymianę pieców także dysponuje pieniędzmi, pozyskanymi z UE wskazuje na realizację tego programu.

- 1400 wniosków jest już w fazie realizacji. Kolejne gminy teraz przystępują. Według mnie jest szybszy efekt, niż w przypadku rządowego programu. Wydaje mi się, że bardziej efektywnie byśmy wykorzystywali pieniądze publiczne, wszystkie, gdyby to gminy miały te pieniądze do dyspozycji i to one by decydowały - mówi Grabelus.

Gmina Chrząstowice na razie realizuje swój gminy program dopłat indywidualnych. Jak mówi z-ca wójta mieszkańcy samodzielnie występują też do WFOŚiGW.

- Na razie nie sięgnęliśmy po te pieniądze samorządowe. Kierujemy mieszkańców do WFOŚiGW, czyli do programu rządowego Czyste Powietrze. Mamy też swój gminny program dopłat. Nie mamy inwentaryzacji, więc dokładnie nie wiemy ile jest tych pieców w gminie - mówi Pawlak. - Jeśli chodzi o program marszałkowski musielibyśmy mieć do tego pracownika, musielibyśmy opracować to studium wykonalności, a tego nie byliśmy w stanie zapewnić, więc na razie obserwujemy z boku - dodaje Pawlak.

Radny wojewódzki Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej celuje w zmiany systemowe, w wybranie jednej drogi. Zastanawia się, wspólnie z Manfredem Grabelusem, czy zastępowanie węgla węglem jest dobrym kierunkiem. W jego opinii Polska powinna obrać jeden spójny kierunek w stronę zielonej energii. Rozlicza rządy, nie tylko obecny, za brak konkretnych decyzji. Odejście od energii z wiatru, doprowadziło ludzi, którzy na przykład zainwestowali w wiatraki, do kryzysu materialnego.

- I teraz jest pytanie, w którą stronę pójść? Mieszkaniec pyta, czy za kilka lat po wymianie pieca na ten 5 generacji, nie stanie przed faktem decyzji na szczeblu centralnym, które wymuszą na nim kolejne zmiany - mówi Węgrzyn.

Sejmik województwa w lutym 2018 przyjął program ochrony powietrza. Dokument miał obowiązywać do 2025 roku. Okazuje się, że decyzją wyższych instancji do czerwca ma powstać nowy program. Uczestnicy loży zastanawiali się, czy taki dokument nie będzie aby kolejnym "półkownikiem".
Samorządową Lożę Radiową ze świetlicy wiejskiej w Suchym Borze prowadziła Agnieszka Stefaniak. Zaproszenie do programu przyjęli:
  • Daria Pawlak, z-ca wójta gminy Chrząstowice,
  • Robert Węgrzyn, radny sejmiku woj. , Platforma Obywatelska,
  • Wojciech Komarzyński, radny Brzegu, Prawo i Sprawiedliwość, WFOŚiGW,
  • Manfred Grabelus, dyr. dep. ochrony środowiska UMWO.

Zobacz także

2019-04-27, godz. 11:10 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o sytuacji finansowej szpitali powiatowych w regionie Szpitale powiatowe potrzebują zmian systemowych w służbie zdrowia dotyczących m.in. ich finansowania. Zbyt małe są nakłady państwa na lecznictwo. Problem… » więcej 2019-04-20, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy. Dla samorządów otworzyły się nowe możliwości… » więcej 2019-04-13, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o strajku nauczycieli Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że resort pracuje nad projektem realizującym porozumienie z oświatową „Solidarnością”. Krajowa Sekcja Oświaty… » więcej 2019-04-06, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o handlu na targowiskach Ubywa sprzedających, mniej jest kupujących. Stopniowo zanika handel na targowiskach. Taki jest negatywny trend w tej branży. Gminy natomiast nie przestają… » więcej 2019-03-30, godz. 11:05 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bałaganie w dziedzinie reklamy wizualnej Bałagan w dziedzinie reklamy wizualnej jest czymś niemal powszechnym w naszych miastach. Jednak ich władze nie spieszą się, aby zrobić z tym porządek. Możliwości… » więcej 2019-03-23, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (23.03.19) - zobacz i posłuchaj! Udział wydatków na kulturę w budżetach jednostek samorządu jest mały i wynosi niewiele ponad trzy procent. Dotacje na tę działalność są na ostatnim… » więcej 2019-03-16, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) - zobacz i posłuchaj! Bez wydatnej pomocy państwa gminy nie poradzą sobie ze smogiem. Lokalne programy ochrony środowiska nie są w stanie wyeliminować wielu źródeł zanieczyszczeń… » więcej 2019-03-09, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (09.03.19) - zobacz i posłuchaj! Kontrowersje wokół Wojsk Obrony Terytorialnej zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej. Wiele gmin na Opolszczyźnie chciałoby mieć u siebie WOT… » więcej 2019-03-02, godz. 11:05 Goście Samorządowej Loży m.in. o problemach z funkcjonowaniem komunikacji publicznej Blisko 14 mln Polaków żyje w gminach, gdzie samorząd lokalny nie zabezpieczył pasażerskiej komunikacji. Przywrócenie połączeń autobusowych do małych… » więcej 2019-02-23, godz. 12:30 Samorządowa Loża Radiowa z Racławic Śląskich Zdaniem ekspertów wiedza historyczna Polaków zasługuje najwyżej na ocenę „dostateczną”. Trzy czwarte naszych rodaków twierdzi, że interesuje się wiedzą… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »