Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Jak wygląda „Maksymalnie udana egzystencja?”…
2018-04-07, 22:10 Autor: Tomasz Zacharewicz (oprac. Wanda Kownacka)

Jak wygląda „Maksymalnie udana egzystencja?” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU]

"Tajny Dziennik" M. Bałoszewskiego z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy [fot. archiwum organizatora]
"Tajny Dziennik" M. Bałoszewskiego z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy [fot. archiwum organizatora]
Mieszkanie nie wygląda inaczej od tysięcy innych podobnych, na innych piętrach w innych blokach, gdyby nie jeden szczegół... wyróżniają je wszędzie stojące dewocjonalia łączące w sobie inne religie obok tej dominującej nad rzeką przepływającą tuż obok.
W tym mieszkaniu jest ich czterech, ale za każdym z nich jest tylko ten jeden. Oni nie są jednak tym jednym, oni są tylko przedłużeniem jego głosu nagranego na taśmę. Ten głos z kolei najchętniej opowiada o przemijaniu, seksualności i znów o przemijaniu lub nie bójmy się tego słowa – o śmierci. „Nie bój się nic... Bo życie nic nie znaczy... Bo śmierć jak rydz... Zdrowa dla umieraczy...”– płynie piosenka z mieszkania jak na balu u Kici Koci.

Tak właśnie wygląda spotkanie z „Tajnym dziennikiem” Mirona Białoszewskiego w przedstawieniu zrealizowanym przez Wojciecha Urbańskiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Reżyser posadził na wersalce w mieszkaniu Mirona Białoszewskiego czterech aktorów, ale żaden nie jest nim i nim się nie staje. Każdy z nich jest tylko nośnikiem głosu, emocji, opowieści, zapisu dnia, stanu ducha i ciała. Wymieniają się, żonglują, podają, dopełniają, przecinają, a Miron skacze z rąk do rąk i gra na strunach głosowych swoich podawaczy.

Za oknem Warszawa, za oknem wrony, za oknem Nowy Jork, a w środku głos się snuje na cztery głosy rozbity, a w tym głosie i w tym mieszkaniu zasiadła sobie publiczność i ta publiczność właśnie staje się z minuty na minutę coraz bardziej świadkiem „maksymalnie udanej egzystencji” w rytm płyt Mirona, który wciąga ten sceniczny krajobraz w swoją codzienność, w swoją seksualność, w swoje przemijanie.

Swobodnie, bez pośpiechu, monotonnie taśma się toczy w Mironowym magnetofonie i Mironowym świecie. Raz wchodzą do mieszkania kuzynki, wpychają się przez telefon ze swoim fragmentem przemijania, innym razem klienci nowojorskiego porno kina, też... danke, danke, danke – przeminą. Wchodzą, wychodzą, wypełniają Mirona, zostawiają.

Muszę przyznać, że twórcom tego spektaklu udała się sztuka znakomita. Nie używali „Tajnego dziennika” do swoich celów – pozwolili mu zabrzmieć, towarzyszyli mu, podbijając kiedy trzeba, wygaszając gdy sapał rozchulany. Mieli świadomość, że tak znakomitej literaturze czasami wystarczy dać ujście, a ona sama zaszumi, zalepi i zaciągnie. Czasami wystarczy być medium.


„Tajny Dziennik” Miron Białoszewski
reżyseria: Wojciech Urbański
Teatr Dramatyczny w Warszawie

Zobacz także

2020-09-25, godz. 21:03 Barbara Lach wspomina 40 lat pracy na scenie teatralnej Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Barbara Lach została doceniona za szczególne osiągnięcia i całokształt twórczości. Nagrodę "Henryka" przyznała… » więcej 2020-09-25, godz. 21:01 Mariusz Szczygieł o "Osobistym przewodniku po Pradze" Naszym gościem był reporter, reportażysta i czechofil Mariusz Szczygieł. Autor opowiedział o "Osobistym przewodniku po Pradze". W książce nie znajdziemy… » więcej 2020-09-25, godz. 14:22 Michał Krawiec laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Opola Salonu Jesiennego 2020 w GSW Grafika, ilustracja, rysunek, fotografia, instalacja to dziedziny sztuki szczególnie mu bliskie. Jest absolwentem opolskiego Instytutu Sztuki obecnie Instytutu… » więcej 2020-10-01, godz. 17:11 Iwona Wylęgała o opolskich pieśniach ludowych lat 60-tych XX wieku Co środę we wrześniu w audycji rozmawialiśmy z opolską etnolożką, animatorką, stypendystką MKiDN - Iwoną Wylęgałą o śpiewie tradycyjnym, o pieśniach… » więcej 2020-09-17, godz. 16:40 Iwona Wylęgała o śpiewie tradycyjnym - spotkanie drugie Rozmawiamy z opolską etnolożką, animatorką, stypendystką MKiDN - Iwoną Wylęgałą o śpiewie tradycyjnym, o pieśniach, które od lat 60-tych XX wieku śpiewano… » więcej 2020-10-01, godz. 17:10 Iwona Wylęgała o śpiewie tradycyjnym W audycji z opolską etnolożką, animatorką, stypendystką MKiDN - Iwoną Wylęgałą porozmawialiśmy o śpiewie tradycyjnym, o pieśniach, które od lat 60-tych… » więcej 2020-09-10, godz. 15:03 Piotr Małecki i Marcin Jankowski o warsztatach fotograficzno-filmowych » więcej 2020-09-10, godz. 14:53 Anna Łęgowik gościem "Rewirów kultury" W audycji spotkaliśmy się z Anną Łęgowik z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. » więcej 2020-09-04, godz. 12:14 Aleksandra Nykiel i Sargis Davtyan w Festiwalowym Studiu Radia Opole! W Festiwalowym Studiu Radia Opole gośćmi Katarzyny Zawadzkiej i Mariusza Majerana byli Aleksandra Nykiel i Sargis Davtyan. Artyści wystąpią podczas tegorocznego… » więcej 2020-09-04, godz. 12:41 Cleo w Festiwalowym Studiu Radia Opole! Gościem Festiwalowego Studia Radia Opole była Cleo. Artystka wystąpi podczas 57. KFPP w koncercie "Od Opola do Opola". » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »