Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści…
2018-02-28, 20:33 Autor: Justyna Dziedzic

Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści Łukasza Tischnera

Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem i Wojciechem Bonowiczem
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem o Witoldzie Gombrowiczu
O dwóch wybitnych postaciach polskiej literatury opowiada historyk literatury, publicysta, tłumacz - Łukasz Tischner.

O Czesława Miłosza Justyna Dziedzic pytała również krytyka literackiego Wojciecha Bronowicza - Jest taka piękna książka o Miłoszu, którą napisał przed laty Jan Błoński i ma w stu procentach trafiony tytuł „Miłosz jak świat”. Ta jego zdolność do absorpcji wszystkiego, do zajęcia każdego miejsca. Także do zainteresowania się każdą myślą, która jest tego warta. To jest coś nieprawdopodobnego. My się tu spotykamy wokół konkretnego tematu. Zastanawia nas Miłosz jako myśliciel, twórca religijny, który w naszym świecie gubiącym religijny kontekst, lub też go zniekształcającym ma pewną propozycję. - dodaje Wojciech Bronowicz.

Witold Gombrowicz to postać, którą opisał w swojej książce Łukasz Tischner. Jam mówi autor- Gombrowicz jak się zobaczy do indeksu jego dziennika na przykład, to na różne sposoby wypowiada się o Bogu, o boskości. Dość często używa tych słów. Paradoks, na który chciałem zwrócić uwagę polega na tym, że on deklarował się jako ateista. Na ogół mówił, o tym że jako szesnastolatek rozstał się z Bogiem i Bóg do niczego nie był mu potrzebny. Podczas kiedy się wczytać w jego dzienniki, „Ślub”, „Kosmos”, to ten Bóg jawi się jako idea pewnego porządku, ale też siły, która ma na niego wpływ. Siły, która czasem fascynuje, a częściej przeraża. Może dać mu wolność, ale też wydać go na żer nie wiadomo czego. Tego typu lęk i obawa jest niezwykle uporczywa i to chciałem w mojej książce pokazać. – dodaje autor.

Zobacz także

2017-09-12, godz. 00:00 Giovanny Castellanos o Moralności Pani Dulskiej Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, to tekst który wielokrotnie wystawiany był na scenach w całej Polsce. Nie traci jednak na swojej aktualności… » więcej 2017-09-07, godz. 13:16 Rewiry Kultury podczas 25. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena [FILMY] Ludwig van Beethoven to jeden z największych kompozytorów w historii muzyki. Melomani mogą szukać śladów kompozytora w Głogówku. Beethoven przyjechał… » więcej 2017-09-06, godz. 10:00 Ręcznie malowana porcelana z Opola wędruje do Dubaju, Afganistanu czy Chin We wzorach kwiatowych ręcznie malowanej porcelany obecna jest śląska tradycja ludowa. Opolszczyzna jest zagłębiem dekoracyjnych przedmiotów plastyki obrzędowej… » więcej 2017-09-19, godz. 11:00 Marek Zagańczyk opowiada o podróżach, Toskanii i Zeszytach Literackich Marek Zagańczyk jest znawcą współczesnego życia literackiego i eseistyki. W towarzyszącym pismu wydawnictwie książkowym Zeszyty Literackie redagował serię… » więcej 2017-08-29, godz. 12:00 Wspomnienie Tomasza Koniny Tomasz Konina w latach 2007-2015 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze… » więcej 2017-08-12, godz. 00:00 Malwina de Brade i Ania England o radości obecnej w Kampie „Buduar niedzielnych dandysów" to druga wystawa z kampowego cyklu prezentowanego w tym roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, którego kuratorką jest… » więcej 2017-09-11, godz. 11:00 Chce zbudować replikę Złotego Pociągu Mariusz Błachowski to opolski biznesmen i pasjonat sztuki, który chce stworzyć replikę Złotego Pociągu. W rozmowie z Justyną Dziedzic zdradza szczegóły… » więcej 2017-08-21, godz. 00:00 Muzyka rockowa staje się przedmiotem badań naukowych Bob Dylan dostał Literackiego Nobla. Muzyka rockowa staje się polem do badań naukowców różnych dziedzin. Rock coraz częściej pojawia się na profesorskich… » więcej 2017-08-07, godz. 19:00 Reżyserka Barbara Białowąs kręci dla Teatru Telewizji TVP Barbara Białowąs to pochodząca z Opola reżyserka, która tym razem pracuje nad tekstem "Dziecko" Ingi Iwasiów dla Teatru Telewizji TVP. W rozmowie z Justyną… » więcej 2017-09-11, godz. 18:00 Danuta Szaflarska ikona obrazu Doroty Kędzierzawiej Danuta Szaflarska to ikona polskiej sztuki teatralnej i filmowej. Po wybuchu wojny debiutowała na wileńskiej scenie. Dwa lata później wróciła do stolicy… » więcej
2425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »