Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści…
2018-02-28, 20:33 Autor: Justyna Dziedzic

Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści Łukasza Tischnera

Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem i Wojciechem Bonowiczem
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem o Witoldzie Gombrowiczu
O dwóch wybitnych postaciach polskiej literatury opowiada historyk literatury, publicysta, tłumacz - Łukasz Tischner.

O Czesława Miłosza Justyna Dziedzic pytała również krytyka literackiego Wojciecha Bronowicza - Jest taka piękna książka o Miłoszu, którą napisał przed laty Jan Błoński i ma w stu procentach trafiony tytuł „Miłosz jak świat”. Ta jego zdolność do absorpcji wszystkiego, do zajęcia każdego miejsca. Także do zainteresowania się każdą myślą, która jest tego warta. To jest coś nieprawdopodobnego. My się tu spotykamy wokół konkretnego tematu. Zastanawia nas Miłosz jako myśliciel, twórca religijny, który w naszym świecie gubiącym religijny kontekst, lub też go zniekształcającym ma pewną propozycję. - dodaje Wojciech Bronowicz.

Witold Gombrowicz to postać, którą opisał w swojej książce Łukasz Tischner. Jam mówi autor- Gombrowicz jak się zobaczy do indeksu jego dziennika na przykład, to na różne sposoby wypowiada się o Bogu, o boskości. Dość często używa tych słów. Paradoks, na który chciałem zwrócić uwagę polega na tym, że on deklarował się jako ateista. Na ogół mówił, o tym że jako szesnastolatek rozstał się z Bogiem i Bóg do niczego nie był mu potrzebny. Podczas kiedy się wczytać w jego dzienniki, „Ślub”, „Kosmos”, to ten Bóg jawi się jako idea pewnego porządku, ale też siły, która ma na niego wpływ. Siły, która czasem fascynuje, a częściej przeraża. Może dać mu wolność, ale też wydać go na żer nie wiadomo czego. Tego typu lęk i obawa jest niezwykle uporczywa i to chciałem w mojej książce pokazać. – dodaje autor.

Zobacz także

2017-12-18, godz. 20:00 Jacek Cybis opowiada o ojcu malarzu Janie Cybisie [FILM] Jan Cybis był wybitnym malarzem, pedagogiem i krytykiem sztuki, który uważany jest za przedstawiciela nurtu kolorystów. Twórca pochodzący ze Śląska Opolskiego… » więcej 2017-12-15, godz. 17:00 Kamp i kicz, czyli jak do sztuki trafiali Carringtonowie z serialu Dynastia Kalina Jędrusik, Leopold Tyrmand i polska Sarmacja - co łączy ich wszystkich? Okazuje się, że kamp. Jest to estetyka i konwencja stylistyczna, która za sprawą… » więcej 2017-12-09, godz. 14:30 Mniejsi bracia w opisach Roberta Pucka Robert Pucek to outsider, tłumacz i pisarz żyjący jak bohaterowie „Siekierezady” Edwarda Stachury. Wyczulony na drobne poruszenia światła padającego… » więcej 2017-11-23, godz. 12:00 Debata o kulturze – "Klasyka wciąż żywa? Tradycja i współczesność polskiego teatru" [FILM] Teksty klasyczne bywają różnie traktowane przez współczesnych reżyserów. Jedni podchodzą do nich klasycznie, inni eksperymentalnie. W Opolu odbywają się… » więcej 2017-11-28, godz. 19:00 Czy podwyżka to jedyny sposób na osiągnięcie spełnienia? Odpowiada Tomasz Cymerman Tomasz Cymerman w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu wystawia sztukę „Podwyżka” na podstawie komedii Georges’a Pereca. Reżyser zadaje w swoim spektaklu… » więcej 2017-11-16, godz. 19:29 Selfie, wyznania i dialog kobiet w Internecie - opowieść Zofii Krawiec W Internecie można znaleźć wiele zdjęć, autoportretów, selfi i opowieści kobiet. Skąd wzięło się to zjawisko i dlaczego konfesyjne wyznania są coraz… » więcej 2017-11-13, godz. 10:00 Grzegorz Brzozowski o filmowaniu couchsurfingu Grzegorz Brzozowski w rozmowie z Justyną Dziedzic opowiada o swoich filmach, w których nakręcił różne oblicza couchsurfingu. Jest to sposób na współczesne… » więcej 2017-11-02, godz. 20:00 Jerzy Kisielewski o tym jak to jest być pierwszą wodą po Kisielu Jerzy Kisielewski wydał książkę "Pierwsza woda po Kisielu", która jest niezwykłą opowieścią, wzbogaconą wieloma anegdotami na temat życia rodzinnego… » więcej 2017-10-27, godz. 19:00 Polski rynek fotografii - ceny, artyzm, biznes. Opowieść Katarzyny Sagatowskiej Jaką cenę na rynku sztuki osiągają fotografie polskich autorów, jak zbudować swoją własną kolekcję i jak radzą sobie młodzi fotografowie. Na te pytania… » więcej 2017-11-08, godz. 10:00 Marcin Koszałka o tym jakim jest nauczycielem i jak sam uczył się robić filmy Operator, reżyser i scenarzysta. Profesor sztuki filmowej. Absolwent Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego… » więcej
2223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »