Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści…
2018-02-28, 20:33 Autor: Justyna Dziedzic

Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści Łukasza Tischnera

Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem i Wojciechem Bonowiczem
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem o Witoldzie Gombrowiczu
O dwóch wybitnych postaciach polskiej literatury opowiada historyk literatury, publicysta, tłumacz - Łukasz Tischner.

O Czesława Miłosza Justyna Dziedzic pytała również krytyka literackiego Wojciecha Bronowicza - Jest taka piękna książka o Miłoszu, którą napisał przed laty Jan Błoński i ma w stu procentach trafiony tytuł „Miłosz jak świat”. Ta jego zdolność do absorpcji wszystkiego, do zajęcia każdego miejsca. Także do zainteresowania się każdą myślą, która jest tego warta. To jest coś nieprawdopodobnego. My się tu spotykamy wokół konkretnego tematu. Zastanawia nas Miłosz jako myśliciel, twórca religijny, który w naszym świecie gubiącym religijny kontekst, lub też go zniekształcającym ma pewną propozycję. - dodaje Wojciech Bronowicz.

Witold Gombrowicz to postać, którą opisał w swojej książce Łukasz Tischner. Jam mówi autor- Gombrowicz jak się zobaczy do indeksu jego dziennika na przykład, to na różne sposoby wypowiada się o Bogu, o boskości. Dość często używa tych słów. Paradoks, na który chciałem zwrócić uwagę polega na tym, że on deklarował się jako ateista. Na ogół mówił, o tym że jako szesnastolatek rozstał się z Bogiem i Bóg do niczego nie był mu potrzebny. Podczas kiedy się wczytać w jego dzienniki, „Ślub”, „Kosmos”, to ten Bóg jawi się jako idea pewnego porządku, ale też siły, która ma na niego wpływ. Siły, która czasem fascynuje, a częściej przeraża. Może dać mu wolność, ale też wydać go na żer nie wiadomo czego. Tego typu lęk i obawa jest niezwykle uporczywa i to chciałem w mojej książce pokazać. – dodaje autor.

Zobacz także

2018-02-01, godz. 10:00 Bolesława Leśmiana „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” na teatralnej scenie Trzy ofiary nieszczęśliwej miłości powracają na miejsce zbrodni, której każda z nich była sprawcą. Skrupulatnie przeprowadzają kryminalistyczną retrospekcję… » więcej 2018-01-24, godz. 11:00 Projekt architektoniczny od pomysłu do realizacji, rozmowa o sztuce tworzenia db2 architekci Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński prezentują swoje szkice, będące preludium do stworzenia ostatecznego projektu architektonicznego, które… » więcej 2018-01-20, godz. 20:00 Rysownicy ilustrują poezję m.in. Tomasza Różyckiego i Jacka Gutorowa Rozmowa o polskiej sztuce rysowniczej, która odradza się w przestrzeni cyfrowej. O tej dziedzinie opowiadają uznani artyści i dyskutanci: malarz, grafik i… » więcej 2018-01-12, godz. 00:00 Malarstwo Lecha Biernackiego otwiera sezon artystyczny w GSW w Opolu Lech Biernacki to artysta, który ostatni raz w Opolu prezentował prace na indywidualnej wystawie 20 lat temu. Wystawiał swoje obrazy w wielu galeriach, mieszkał… » więcej 2018-01-04, godz. 10:00 Nominowany do Oscara reżyser Rolland Joffé szczerze o filozofii życia Rolland Joffé jest uznanym na całym świecie twórcą filmowym. Angielsko-francuski reżyser był dwukrotnie nominowany do Oscara za obrazy "Pola śmierci" oraz… » więcej 2018-01-03, godz. 11:00 Autorka światowych bestsellerów Regina Brett opowiada o pokonywaniu życiowych przeszkód Autorka była dwukrotnie nominowana do nagrody Pulitzera w dziedzinie reportażu. Ma na swoim koncie bestsellerowe książki, m.in. "Kochaj. 50 lekcji jak pokochać… » więcej 2018-01-15, godz. 00:00 André Stern autor bestsellerowych książek o ekologii edukacji André Stern to wybitna postać świata kultury i edukacji. Muzyk, kompozytor, lutnik zajmujący się budową gitar oraz dziennikarz i pisarz. Syn uznanego na… » więcej 2017-12-21, godz. 21:00 Profesor Robert Gliński - o czym mówił studentom jako rektor Szkoły Filmowej w Łodzi? [FILM] Gliński zadebiutował jako twórca czarno-białego filmu fabularnego - "Niedzielne igraszki". To gorzka opowieść o dzieciach, które bezkrytycznie w swoich… » więcej 2017-12-29, godz. 17:00 Krzysztof Gierałtowski, największy polski portrecista, opowiada wiele anegdot o fotografii Krzysztof Gierałtowski to jeden z czołowych reprezentantów współczesnej fotografii polskiej. Znakomity interpretator ludzkich twarzy, który portretował… » więcej 2018-01-17, godz. 20:37 Agata Puszcz reżyseruje tekst Petra Zelenki Petr Zelenka, autor takich filmów jak „Guzikowcy”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” czy „Samotni”, jest również autorem tekstu „Rozkłady… » więcej
2122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »