Radio Opole » Obieżyświat » Aktualności » Historia i zabytki Dusznik-Zdroju [ZDJĘCIA]
2020-03-07, 06:45 Autor: Barbara Tyslik

Historia i zabytki Dusznik-Zdroju [ZDJĘCIA]

Edyta Małysiak, przewodnik sudecki, przed obeliskiem Fryderyka Chopina [fot. Barbara Tyslik]
Edyta Małysiak, przewodnik sudecki, przed obeliskiem Fryderyka Chopina [fot. Barbara Tyslik]
Duszniki-Zdrój, jak sugeruje nazwa miasta, kojarzone jest przede wszystkim jako miejscowość uzdrowiskowa o niezwykłym mikroklimacie, przypominającym alpejski, a także jako miejsce do uprawiania różnych form sportowo-rekreacyjnych.

Dla krajoznawców to także ciekawa historia miasta i jego zabytki, m.in. jedyny w Polsce czynny młyn papierniczy, w którym obecnie mieści się Muzeum Papiernictwa.

My natomiast nasz radiowy spacer po Dusznikach-Zdroju z historią w tle rozpoczniemy od zabytkowego kościoła pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, słynącego m.in. z barokowej ambony w kształcie… wieloryba. Zaprowadzi nas tam, rozmiłowana w Dusznikach jego mieszkanka, Edyta Małysiak, przewodnik sudecki i miejski.

Ponadto zaprosimy do Krapkowic, bo tam dziś (7 marca) w Galerii Studnia, przy ul. Młyńskiej 3, przybyłych gości przywita Jerzy Żyła, ze Stowarzyszenia Twórców i Artystów „Pasja” w Krapkowicach, rozpoczynając godzinie 17:00 swój wernisaż „Znani i nieznani”. Jerzy Żyła obdarowany wieloma talentami dziś zaprezentuje się jako fotograf i poeta.

Natomiast w środę, 11 marca, na biesiadę obieżyświatów zaprasza Kafejka pod Globusem, która mieści się w kawiarni Ambrozja w Brzegu, proponując spotkanie z Małgorzatą Naumowicz, która zachęcając do uprawiania turystyki rowerowej opowie o „Rowerzystkach na szlakach Polski”.

Zobacz także

2022-01-29, godz. 06:40 W Kolonowskiem, z szacunku do korzeni.... [ZDJĘCIA] W Kolonowskiem, w 18. wiecznym drewnianym budynku, w którym pierwotnie mieściły się biura nie istniejącej już huty żelaza, została utworzona Izba Regionalna… » więcej 2022-01-22, godz. 06:40 Z muzyką w tle na szlaku Jana Janoty [ZDJĘCIA] Utworzona w Opolu, w 2016 roku, Trasa Festiwalowa, zachęcająca do odwiedzania miejsc związanych z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki, skłoniła Jana Janotę… » więcej 2022-01-15, godz. 06:40 Nie tylko Machu Picchu [ZDJĘCIA] Jan Łukasiewicz, instruktor ochrony przyrody PTTK dowodzi, że podglądaniu przyrody sprzyja każda pora roku. Należy tylko pamiętać o stosownym ubraniu i… » więcej 2022-01-08, godz. 06:40 Z " Jarzębiną" do Saksonii [ZDJĘCIA] Marek Ściślak z Brzegu uprawia różne formy turystyki. M.in. dziedzictwa kulturowego, poznawczą, wypoczynkową, przyrodniczą, a nawet… zdrowotną. Jednak… » więcej 2022-01-01, godz. 06:40 Spacerkiem przez Zielony Mostek... [ZDJĘCIA] Mieszkańcy Opola, a także odwiedzający stolicę naszego regionu, są usatysfakcjonowani; prace renowacyjne jednego z najbardziej rozpoznawalnych i urokliwych… » więcej 2021-12-18, godz. 06:40 Książki podróżnicze pod choinkę [ZDJĘCIA] Skoro teraz jednym z głównych tematów naszych rozmów to przygotowania do świąt, zatem i w radiowym magazynie Obieżyświat ów motyw winien zagościć, podpowiadając… » więcej 2021-12-11, godz. 06:40 W Syberii, na "końcu świata" [ZDJĘCIA] Na pytanie; dlaczego chodzimy po górach, najczęściej odpowiadamy – bo są. Natomiast Marka Matyjaszczyka z Brzegu, góry urzekły… przestrzenią, kiedy… » więcej 2021-12-04, godz. 06:40 W niedzielę - tylko z RAJDEREM [ZDJĘCIA] Coraz więcej pasjonatów zyskuje turystyka rowerowa. I nie dlatego, że jest najtańszym środkiem podróżowania. Rowerowe wyprawy, w przeciwieństwie do innych… » więcej 2021-11-27, godz. 06:40 Rowerem nad Balaton [ZDJĘCIA] Za sprawą magii radia, dziś wyruszymy nad Balaton. Ale nie samochodem czy samolotem, tylko… najtańszym środkiem lokomocji, czyli rowerem. Tak właśnie… » więcej 2021-11-20, godz. 06:40 Z Andrzejem Hamadą na Placu Mikołaja Kopernika [ZDJĘCIA] Zachęcając do poznania historii stolicy naszego regionu, Andrzej Hamada, nestor polskich architektów, współpracujący z doskonałym czasopismem Uniwersytetu… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »