Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (06.11.2022) - zobacz…
2022-11-06, 14:00 Autor: Ireneusz Prochera

"Niedzielna Loża Radiowa" (06.11.2022) - zobacz i posłuchaj [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (06.11.2022) - zobacz i posłuchaj
Rząd ogłosił, iż planuje budowę trzech elektrowni jądrowych. Znamy już wykonawców dwóch z nich - to Amerykanie i Koreańczycy. Nieznany pozostaje partner do budowy trzeciej siłowni. W grę wchodzą więc wielkie pieniądze. A tam, gdzie są wielkie pieniądze, jest też wielka polityka. Stąd więc pytania: czy wybór Amerykanów i Koreańczyków jako partnerów z politycznego punktu widzenia to dobra decyzja? Czy Polskę stać na budowę elektrowni jądrowych - teraz, bo pewne jest jedno: gdybyśmy budowali wcześniej, byłoby taniej? Skąd więc ta zwłoka? I jeszcze jedno pytanie: Kto powinien zbudować trzecią elektrownię, by politycznie się to nam opłacało? Na te tematy dyskutowali uczestnicy "Niedzielnej Loży Radiowej" w Radiu Opole.
- Retoryka o budowie elektrowni jądrowej w tej chwili jest kapitalną zadymą i zasłoną, żeby nie rozmawiać o tym co jest dziś - mówił Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy Obywatelskiej, po ogłoszeniu, że Amerykanie i Koreańczycy zbudują pierwsze dwie polskie elektrownie atomowe. dzisiaj Polska ma kompletnie inne problemy - dodał polityk opozycji.

-Nikt w tym względzie wśród poważnych polityków się nie różni. To nie znaczy, że jak my zaopatrujemy gminy w węgiel, jak dajemy dodatki, to mamy zarzucić temat przyszłościowy, który daje nam suwerenność narodową - w ten sposób wojewoda opolski Sławomir Kłosowski odpowiedział na zarzut , że budowa elektrowni jądrowych, to temat nieistotny z dzisiejszego punktu widzenia.

- Temat jest ważki i powinien być wspólnym mianownikiem dla wszystkich partii politycznych. To jest polska racja stanu, a z przykrością to mówię, wszystkie ekipy, przespały ten temat - Piotr Woźniak z Nowej Lewicy, wzywał do ponadpartyjnej zgody w temacie elektrowni jądrowych, podkreślając, że nie wiadomo kto będzie rządził, gdy pierwsze reaktory zostaną oddane do użytku.

- Węgla nie ma i nagle, by odwrócić od tego uwagę, rzucacie patyk, za którym my mamy biegać, który się nazywa atomowa elektrownia w Polsce - mówił poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński, zwracając się do przedstawiciela rządu czyli wojewody. Podkreślał też swoje wątpliwości dotyczące wyboru zagranicznych partnerów do budowy siłowni, w tym zasad finansowania i przejrzystości procedury.

- Wilcze prawo opozycji do tego, żeby krytykować. Opozycja generalnie przyjęła taką strategię, że cokolwiek rząd zrobi to krytykuje - wskazywał Sławomir Batko z Solidarnej Polski. Mówił też, że plany dzisiejszej opozycji, gdy rządziła, obejmowały uruchomienie elektrowni jądrowej w Polsce już w 2020 roku. - To się nie stało, bo pieniądze na to zostały przepalone - dodał polityk Zjednoczonej Prawicy.

- Ja tylko przypomnę, że 1,5 mld zostało przez (poprzednia ekipę rządzącą) wydane na analizy, a nie widzimy żadnych działań. - podkreślała Justyna Zielińska z Partii Republikańskiej. - My dzisiaj zaczynamy od zera, ponieważ energia jądrowa to jest polska racja stanu. Cieszę się, że wszyscy widzą konieczność inwestowania w tego typu energię i dywersyfikację tego naszego miksu energetycznego. Widoczna jest także konieczność przyspieszenia realizacji tego typu inwestycji, bo widzimy co się dzieje za naszymi granicami - podkreślała Justyna Zielińska.

- Cieszmy się, ale umiarkowanie, pamiętając, że to ( umowy na budowę elektrowni jądrowych) to dopiero początek. Każdy z rządów zaczynał od początku, a ja bym sobie życzył, żeby jednak była pewna kontynuacja - wskazywał poseł Ryszard Galla, podkreślając, że jego zdaniem porozumienie ponadpartyjne byłoby tutaj ważne. - Ale to nie tylko w zakresie inwestycji energetycznych - konkludował poseł Mniejszości Niemieckiej.

Zobacz także

2021-12-19, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" (19.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Sejm przyjął w piątek poprawkę do projektu budżetu na rok 2022 zmniejszającą o 39,8 mln zł subwencję na naukę języka niemieckiego. Środki te zostaną… » więcej 2021-12-12, godz. 13:25 "Niedzielna Loża Radiowa" (12.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Niespełna połowa (47 proc.) dorosłych Polaków pamięta dokładną datę wprowadzenia stanu wojennego, czyli 13 grudnia 1981 roku, prawie jedna piąta (19 proc.)… » więcej 2021-12-05, godz. 12:33 "Niedzielna Loża Radiowa" (05.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rzecznik generalny TSUE wydał opinię, że mechanizm "pieniądze za praworządność" jest zgodny z prawem. Uznał też, że skargi Polski i Węgier na ten mechanizm… » więcej 2021-11-28, godz. 12:55 "Niedzielna Loża Radiowa" (28.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Przedstawiciele partii i ugrupowań politycznych rozmawiali dziś o funduszu kompensacyjnym i innych pomysłach na walkę z pandemią. Pomysł funduszu wypracowano… » więcej 2021-11-21, godz. 13:50 "Niedzielna Loża Radiowa" (21.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy w dwóch kontekstach: krajowym, czyli sytuacji wewnętrznej i kontekście… » więcej 2021-11-14, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" (14.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Trwa kryzys na polsko-białoruskiej granicy. W nocy do Polski "wdarło się siłowo około 50 osób". Zatrzymano 22 nielegalnych migrantów. Po białoruskiej stronie… » więcej 2021-11-11, godz. 12:01 Świąteczna Loża Radiowa" - zobacz i posłuchaj audycji z 11 listopada 2021 r. - 11 listopada to nie jest data umowna odzyskania niepodległości, ale nie dlatego, że wydarzyło się wtedy coś, co moglibyśmy uznać, za akt powstania odrodzenia… » więcej 2021-11-07, godz. 12:11 "Niedzielna Loża Radiowa" (07.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej politycy rozmawiali dziś o sędziach pokoju oraz o sytuacji gospodarczej z związanej z coraz większą inflacją. Gośćmi programu… » więcej 2021-11-01, godz. 12:17 Prof. Mirosław Lenart i prof. Henryk Machoń o nieco innym podejściu do tematyki przemijania, śmierci i naszych doświadczeniach… Z okazji Wszystkich Świętych w audycji "Świąteczna Loża Radiowa" nieco inne podejście do tematyki przemijania, śmierci i w ogóle naszych doświadczeń… » więcej 2021-10-31, godz. 12:34 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 31 października 2021 r. W ubiegłym tygodniu doszło do zawarcia umowy politycznej z Partią Republikańską i ze stowarzyszeniem odnowa Marcina Ociepy. Dodatkowo z rządem pod względem… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »