Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (06.11.2022) - zobacz…
2022-11-06, 14:00 Autor: Ireneusz Prochera

"Niedzielna Loża Radiowa" (06.11.2022) - zobacz i posłuchaj [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (06.11.2022) - zobacz i posłuchaj
Rząd ogłosił, iż planuje budowę trzech elektrowni jądrowych. Znamy już wykonawców dwóch z nich - to Amerykanie i Koreańczycy. Nieznany pozostaje partner do budowy trzeciej siłowni. W grę wchodzą więc wielkie pieniądze. A tam, gdzie są wielkie pieniądze, jest też wielka polityka. Stąd więc pytania: czy wybór Amerykanów i Koreańczyków jako partnerów z politycznego punktu widzenia to dobra decyzja? Czy Polskę stać na budowę elektrowni jądrowych - teraz, bo pewne jest jedno: gdybyśmy budowali wcześniej, byłoby taniej? Skąd więc ta zwłoka? I jeszcze jedno pytanie: Kto powinien zbudować trzecią elektrownię, by politycznie się to nam opłacało? Na te tematy dyskutowali uczestnicy "Niedzielnej Loży Radiowej" w Radiu Opole.
- Retoryka o budowie elektrowni jądrowej w tej chwili jest kapitalną zadymą i zasłoną, żeby nie rozmawiać o tym co jest dziś - mówił Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy Obywatelskiej, po ogłoszeniu, że Amerykanie i Koreańczycy zbudują pierwsze dwie polskie elektrownie atomowe. dzisiaj Polska ma kompletnie inne problemy - dodał polityk opozycji.

-Nikt w tym względzie wśród poważnych polityków się nie różni. To nie znaczy, że jak my zaopatrujemy gminy w węgiel, jak dajemy dodatki, to mamy zarzucić temat przyszłościowy, który daje nam suwerenność narodową - w ten sposób wojewoda opolski Sławomir Kłosowski odpowiedział na zarzut , że budowa elektrowni jądrowych, to temat nieistotny z dzisiejszego punktu widzenia.

- Temat jest ważki i powinien być wspólnym mianownikiem dla wszystkich partii politycznych. To jest polska racja stanu, a z przykrością to mówię, wszystkie ekipy, przespały ten temat - Piotr Woźniak z Nowej Lewicy, wzywał do ponadpartyjnej zgody w temacie elektrowni jądrowych, podkreślając, że nie wiadomo kto będzie rządził, gdy pierwsze reaktory zostaną oddane do użytku.

- Węgla nie ma i nagle, by odwrócić od tego uwagę, rzucacie patyk, za którym my mamy biegać, który się nazywa atomowa elektrownia w Polsce - mówił poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński, zwracając się do przedstawiciela rządu czyli wojewody. Podkreślał też swoje wątpliwości dotyczące wyboru zagranicznych partnerów do budowy siłowni, w tym zasad finansowania i przejrzystości procedury.

- Wilcze prawo opozycji do tego, żeby krytykować. Opozycja generalnie przyjęła taką strategię, że cokolwiek rząd zrobi to krytykuje - wskazywał Sławomir Batko z Solidarnej Polski. Mówił też, że plany dzisiejszej opozycji, gdy rządziła, obejmowały uruchomienie elektrowni jądrowej w Polsce już w 2020 roku. - To się nie stało, bo pieniądze na to zostały przepalone - dodał polityk Zjednoczonej Prawicy.

- Ja tylko przypomnę, że 1,5 mld zostało przez (poprzednia ekipę rządzącą) wydane na analizy, a nie widzimy żadnych działań. - podkreślała Justyna Zielińska z Partii Republikańskiej. - My dzisiaj zaczynamy od zera, ponieważ energia jądrowa to jest polska racja stanu. Cieszę się, że wszyscy widzą konieczność inwestowania w tego typu energię i dywersyfikację tego naszego miksu energetycznego. Widoczna jest także konieczność przyspieszenia realizacji tego typu inwestycji, bo widzimy co się dzieje za naszymi granicami - podkreślała Justyna Zielińska.

- Cieszmy się, ale umiarkowanie, pamiętając, że to ( umowy na budowę elektrowni jądrowych) to dopiero początek. Każdy z rządów zaczynał od początku, a ja bym sobie życzył, żeby jednak była pewna kontynuacja - wskazywał poseł Ryszard Galla, podkreślając, że jego zdaniem porozumienie ponadpartyjne byłoby tutaj ważne. - Ale to nie tylko w zakresie inwestycji energetycznych - konkludował poseł Mniejszości Niemieckiej.

Zobacz także

2022-05-29, godz. 12:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 29 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. 231 posłów było "za", "przeciw" 208, a 13 wstrzymało się od głosu. Nowela… » więcej 2022-05-22, godz. 12:09 "Niedzielna Loża Radiowa" z 22 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Tym razem w Niedzielnej Loży Radowej dużo było o pieniądzach. Tych z Unii Europejskiej jakie ma dostać Polska na pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz w ramach… » więcej 2022-05-15, godz. 12:22 "Niedzielna Loża Radiowa" z 15 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi politykami rozmawialiśmy o ponownym powołaniu na funkcję prezesa prof. Adama Glapińskiego. W ubiegły czwartek zdecydowała… » więcej 2022-05-08, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 8 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wynikach sondażu, według którego blisko 57% pytanych popiera udział polskich żołnierzy w misji pokojowej… » więcej 2022-05-03, godz. 12:01 "Świąteczna Loża Radiowa" z 3 maja 2022 r. - zobacz i posłuchaj Oprócz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzisiaj jest także 101. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Rozpoczęło się ono w nocy z 2-3 maja… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Prof. Piotr Pałys "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. W drugiej części spojrzeliśmy na historię Święta Pracy. Skąd się wzięło i jak ewoluowało na przestrzeni lat? O tym powiadał prof. Piotr Pałys z Instytutu… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Wojciech Rajchel i Paweł Kampa "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. O tym jak zmieniają się obchody Święta Pracy, jakie wyzwania stoją przed rynkiem pracy i postulatach związków zawodowych rozmawialiśmy z Wojciechem Rajchlem… » więcej 2022-04-24, godz. 12:26 "Niedzielna Loża Radiowa" z 24 kwietnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! Polska nie otrzymała jeszcze funduszy z Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom - to pierwszy z tematów programu. W drugiej części politycy dyskutowali o wyborach… » więcej 2022-04-18, godz. 12:10 "Świąteczna Loża Radiowa" z 18 kwietnia 2022 r. Śmigus Dyngus, Lany Poniedziałek, Poniedziałek Wielkanocny - nazw wiele, ale łączy je jedno: tego dnia obecna jest wśród nas tradycja oblewania się wodą… » więcej 2022-04-17, godz. 12:10 "Świąteczna Loża Radiowa" o polskich i ukraińskich zwyczajach Wielkanocnych (17 kwietnia 2022 r.) W Świątecznej Loży Radiowej rozmawialiśmy o świętach w Polsce i w Ukrainie. Wielkanoc obchodzona jest w dwóch różnych terminach i to największa różnica… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »