Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2021-01-10, 12:31 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. PH)

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 stycznia 2021 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 stycznia 2021 roku!
W środę w Stanach Zjednoczonych tłum wdarł się na Kapitol i przerwał proces zatwierdzenia zwycięstwa Joe Bidena. Kilka godzin przed zajęciem przez swoich zwolenników Kapitolu Donald Trump pisał na Twitterze, że proces wyborczy w USA "jest gorszy niż w krajach Trzeciego Świata”. A od kiedy okazało się, że wybory przegra twierdził, że doszło do oszustw wyborczych na masową skalę. 5 osób straciło życie, sale i biura Kapitolu zostały zdemolowane, skradziono także komputery i dokumenty. Aresztowano co najmniej 90 osób, a śledczy w Waszyngtonie twierdzą, że dostali od opinii publicznej 17 tysięcy wskazówek dotyczących uczestników zamieszek.

Jeśli zaś chodzi o Donalda Trumpa to odwróciła się od niego część jego współpracowników, a także najwierniejsi sojusznicy w partii Republikańskiej. Demokraci planują rozpoczęcie impeachmentu, a Twitter zablokował na stałe konto Donalda Trumpa.

To wywołało falę komentarzy, jedni przyklaskują tej decyzji, inni ją krytykują wskazując, że to zamach na wolność słowa, a konta innych przywódców - na przykład byłego premiera Malezji , który mówił, że "muzułmanie mają prawo zabić miliony francuzów" - nadal działają.
- Znaczące było to, co powiedział prezydent elekt Joe Biden, że to, że w Stanach zjednoczonych zwyciężyła praworządność zdecydowali sędziowie nawet ci mianowani przez Donalda Trumpa - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
- Trump został moim zdaniem zablokowany słusznie, pytanie czemu inni wspomniani przywódcy nie zostali zablokowani. Musimy sami sobie radzić z mediami społecznościowymi i oddzielać ziarno od plew, bo pojawia się tyle nieprawdziwych informacji i złych rzeczy, że mogą one zmieniać porządek świata - dodał.

- Te zajścia paradoksalnie wywołały pozytywne skutki dla Demokratów. Część republikańskich kongresmenów wycofała się ze stawianych zarzutów co do praworządności wyborów. Prezydent Trump po tych zajściach stwierdził, że w sposób uporządkowany odda urząd - powiedział senator PiS Jerzy Czerwiński. - Skoro naród zdecydował o zmianie władzy, to po co Demokraci chcą rozpoczynać procedurę impeachmentu? - zastanawiał się gość Niedzielnej Loży Radiowej. - Jest ona niemożliwa do przeprowadzenia. (przyp. red. Do końca kadencji zostało 10 dni) - Jest to próba podważenia pozycji w obozie republikańskim przed wyborami za 4 lata. Niepokoi mnie także pierwsza decyzja Twittera o zablokowaniu konta po wpisie apelującym do pójścia do domu - podkreślił senator PiS. Dodał on, że jeżeli wszystkie strony sceny politycznej nie będą mogły prezentować swoich racji to stracą na tym media społecznościowe.

- To co się zdarzyło 6 stycznia to wielki szok, bo zdarzyło się to w kolebce demokracji - powiedział Ryszard Galla poseł Mniejszości Niemieckiej. - Widzieliśmy także brak dobrej organizacji służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Rzecz była znana, że protesty nastąpią i służby powinny być przygotowane. Odnosiłem wrażenia, że wśród ich kierownictwa brakowało woli szybkiej reakcji. - Jeśli chodzi o media społecznościowe to byłbym ostrożny. Agresja słowna się tam mocno wylewa, tu mamy sygnał idący od prezydenta USA i Donalda Trumpa - obywatela - stwierdził.

- To nie spadło do nas z kosmosu, to był żmudny proces wywoływania przez 4 lata negatywnych emocji. Donald Trump sukcesywnie dolewał oliwy do ognia, dzieląc społeczeństwo. Pewne analogie możemy zauważyć w Polsce i w Europie, oby nie skończyło się tak jak w Waszyngtonie - mówił Piotr Woźniak z SLD. - Było zauważane wsparcie Pana Prezydenta Andrzeja Dudy udzielone Donaldami Trumpowi i to nas stawia w perspektywie bardzo niekomfortowej z Joe Bidenem. Piotr Woźniak dodał, że rozumie decyzję Twittera o zablokowaniu konta Trumpa. - Oceniam to jako wyraz odpowiedzialności.

Michał Nowak zwrócił uwagę, że opozycja mówi, że trzeba akceptować wyniki wyborów, a jak w Polsce wygrała Zjednoczona Prawica, to opozycja wzywała do wyjścia na ulicę.
- To oczywiście nieakceptowalne, co stało się w USA i apeluję do opozycji, żeby spojrzeli we własne działania i więcej takich działań nie podejmowali. Emocje należy uspokajać - powiedział Nowak i wskazał wpis prezydenta Andrzeja Dudy na Twitterze takim tonie. - Jeżeli umawiamy się na wolność słowa, to ona nie może być ograniczana tylko do jednych poglądów - tak odniósł się do kroków podjętych przez media społecznościowe.

Ryszard Wilczyński uważa za, tu cytat "skrajny cynizm" zachowanie prawicy w Polsce. - Próbują skleić polską opozycję z tłuszczą podburzoną przez Donalda Trumpa i atakiem na Kapitol, co nie miało nic wspólnego z demonstrowaniem podglądów tylko było aktem barbarzyństwa i kosztowało życie 5 osób - mówił poseł Platformy Obywatelskiej. - Dla świata popłynął wyraźny przekaz, czym się kończy populizm i przeciwstawianie narodu przeciwko elitom - dodał. - Trump i obóz PiS w Polsce to ten sam genotyp. - Trump został na Twitterze zablokowany jako osoba prywatna za podburzanie. I dobrze, że tak się stało. To też przesłanie do innych użytkowników, że pewnych granic nie można przekraczać - podkreślił.

Szymon Godyla z Nowoczesnej zwrócił uwagę, że Trump w swoim przemówieniu przed Kapitolem powiedział: "A kiedy skończymy to spotkanie, to wejdziemy na Kapitol i weźmiemy to, co nasze. Ludzie potraktowali to dosłownie, bo od 6 listopada karmił ich nieprawdziwymi informacjami". - Bardzo prostym językiem mówi do ludzi, bardzo upraszcza im świat. Emocje są bardzo rozchwiane, a Trump to wykorzystał i ludzie mu uwierzyli - powiedział Szymon Godyla.

- Niepokojące jest to w którym kierunku idzie amerykańska demokracja oparta o pierwsza poprawkę do konstytucji o prawie do wyrażania opinii, religii i protestu. Narracja Trumpa podgrzała rozpalone emocje - powiedział Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem reakcja Twittera to niepotrzebna histeria, która jeszcze doleje oliwy do ognia. - Myślę, że to się skończy w sądzie. Niepotrzebne było też ostatnie przemówienie Joe Bidena, który powiedział, że inaczej potraktowani byliby Afroamerykanie, gdyby wtargnęli do Kapitolu.

Zobacz także

2021-06-13, godz. 12:40 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 13 czerwca 2021 r. W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o tym, co się działo w ciągu mijającego tygodnia w sprawie kopalni Turów. Przypomnijmy, w poniedziałek czeski… » więcej 2021-06-06, godz. 13:29 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 6 czerwca 2021 r. W Niedzielnej Loży Radiowej kontynuowaliśmy rozmowy o Polskim Ładzie, premier przedstawił bowiem 10 głównych ustaw, którymi rząd zajmie się w pierwszej… » więcej 2021-06-03, godz. 12:00 Prof. Michał Lis i dr Marek Mazurkiewicz "Świąteczna Loża Radiowa" (03.06.2021) W Świątecznej Loży Radiowej rozmawialiśmy o zbliżającej się 32 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Ocena tych wyborów… » więcej 2021-05-30, godz. 12:53 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 30 maja 2021 r. W niedzielnej Loży Radiowej pojawiły się dwa tematy: pierwszy dotyczący odrzucenia przez senat preambuły do ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy. Stało… » więcej 2021-05-23, godz. 12:58 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 maja 2021 r. Trzy lata przerwy między wyborami miały być spokojne, niewiele będzie się działo - takie głosy było słychać po wyborach prezydenckich w 2020 roku, bo… » więcej 2021-05-16, godz. 12:30 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 maja 2021 r. Wsparcie dla rodzin, zwiększenie wydatków na zdrowie do 7% PKB, podwyższony pierwszy próg podatkowy i likwidacja umów śmieciowych - to niektóre założenia… » więcej 2021-05-09, godz. 14:06 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 9 maja 2021 roku! W Niedzielnej Loży Radiowej podsumowaliśmy dyskusję jaka przez cały tydzień odbywała się wokół Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu, który jest… » więcej 2021-05-03, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 3 maja 2021 Wyjątkowa, bo setna rocznica III Powstania Śląskiego może nieco przyćmiła inne ważne święto, ale nie możemy go pominąć, dziś obchodzimy bowiem Święto… » więcej 2021-05-02, godz. 10:05 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 2 maja 2021 Tuż przed uroczystościami upamiętniającymi III Powstanie Śląskie przygotowaliśmy nieco inną odsłonę Niedzielnej Loży Radiowej. Naszymi gości byli opolscy… » więcej 2021-05-01, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 1 maja 2021 W Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy przeprowadziliśmy analizę regionalnego rynku pracy. Jak wygląda życie gospodarcze regionu w dobie COVID-19?… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »