Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-11-03, 13:04 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 3 listopada 2019 roku!

"Niedzielna Loża Radiowa" (03.11.2019)
Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla najwyraźniej stracili cierpliwość. Najpierw na ulice miasta wyszło kilkadziesiąt osób, w sobotę 2 listopada już kilkaset. Domagają się rozwiązania problemu nadmiernej emisji benzenu, który - ich zdaniem - negatywnie wpływa na ich zdrowie. Zarzucają także władzom indolencję i brak woli ukrócenia trucicielskich praktyk. O tym, co zrobić z benzenem w mieście pełnym zakładów z branży chemicznej, dyskutowali politycy w Niedzielnej Loży Radiowej 3 listopada, w dzień po manifestacji.
Robert Węgrzyn z PO stwierdził, że złożył już wniosek do sejmowego klubu PO (a właściwie Koalicji Obywatelskiej) o taką nowelizację prawa, by pod uwagę brana była nie średnioroczna emisja benzenu, ale - emisja średniodobowa. - Bo nawet jak namierzymy truciciela, to położy obowiązującą dziś ustawę na stół i co mu zrobimy? Prawo nic nie mówi o pikach benzenu - tłumaczył.

Bogdan Tomaszek z PiS, były senator i były wojewoda, stwierdził, że zajmuje się tematem od 30 lat, przypomniał, że zrobione wiele lat temu badania pokazały, że w tzw. "trójkącie śmierci", obejmującym Zdzieszowice, Blachownię i Azoty, rocznie emitowanych było 48 tysięcy ton związków należących do 149 substancji (badanych jest tylko 11), w tym - 950 ton benzenu. Jego zdaniem, konieczne jest pilne rozmówienie się z firmami, które mają pozwolenie na użytkowanie benzenu.

Mariusz Plaskota z Nowoczesnej, trzeci polityk mieszkający w Kędzierzynie-Koźlu uczestniczący w debacie, przypomniał, że problem benzenu towarzyszy miastu od zawsze. Nowoczesna wnioskowała o diagnozę aerosanitarnej sytuacji opolskiego zagłębia chemicznego. Dodał, bazując na sześciogodzinnej debacie na ostatnim posiedzeniu tamtejszej Rady Miasta, że przekaz służb ochrony środowiska jest niejasny: z jednej strony mówią, że roczne normy nie są przekroczone, z drugiej - ogłaszają czerwone alerty i wzywają ludzi, by nie wychodzili z domów.

Ryszard Galla z MN stwierdził, że problem benzenu powinien być tym tematem, którym w pierwszym rzędzie muszą się zająć - ponad politycznymi podziałami - nowi opolscy parlamentarzyści. W jego ocenie, konieczne jest wykorzystanie mechanizmów finansowych, czyli surowe karanie firm, które są odpowiedzialne za piki benzenu. Należy także dokładnie zbadać, kto odpowiada za tę nadmierną emisję.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski przypomniała, że poseł-elekt Janusz Kowalski zaproponował zorganizowanie okrągłego stołu w sprawie benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Dodała, że skoro polskie prawo w tym względzie jest zgodne z unijnym, a tak należy przypuszczać, to warto sprawdzić, jak z podobnymi sytuacjami poradziły sobie inne unijne kraje i skopiować tamtejsze rozwiązania.

Piotr Pancześnik z Porozumienia zauważył, że oprócz kwestii prawnych dotyczących sposobu rozliczenia emisji benzenu, należy się przyjrzeć kwestiom czysto technologicznym. - Pojawia się pytanie, czy emitenci benzenu, mając oczywiście stosowne pozwolenia, przestrzegają obowiązujących ich reżimów technologicznych - stwierdził.

Jan Krzesiński z PSL proponował, by do tematu podejść kompleksowo (także w kontekście smogu, czyli wszystkich innych substancji zatruwających środowisko). Jego zdaniem, samorząd sam sobie z takim problemem nie poradzi, bo tu większe uprawnienia mają państwowe służby ochrony środowiska czy strażacy. W jego ocenie, ewentualna zmiana prawa, choć prawdopodobnie konieczna, nie powinna uderzać w firmy, z którymi po prostu trzeba zacząć rozmawiać.

Jerzy Przystajko z Lewicy Razem stwierdził, że przede wszystkim trzeba wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, którzy zorganizowali się i zaczęli wywierać presję na rządzących. W jego ocenie, działania podjęte przez miasto (markery mające sprawdzać wpływ benzenu na zdrowie mieszkańców) są pozorowane, bo użyto markerów od lat już nie stosowanych. - Rzetelne badania prowadzi Instytut Medycyny Pracy w Łodzi, warto zamówić u niego takie badania - zaproponował.

Bartosz Romanowicz z Konfederacji stwierdził, że należy najpierw zidentyfikować truciciela a potem zastosować wobec niego działania z zakresu konsumenckiego bojkotu. Z drugiej strony warto wprowadzić takie przepisy, jak na przykład ulgi podatkowe, które sprawią, że po prostu zacznie mu się opłacać modernizacja technologii produkcji, która wyeliminuje nadmierną emisję benzenu.

Gośćmi Marka Świercza byli: Jerzy Przystajko (Lewica Razem), Bogdan Tomaszek (Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka), Robert Węgrzyn (Platforma Obywatelska), Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska), Mariusz Plaskota (Nowoczesna), Jan Krzesiński (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Bartosz Romanowicz (Konfederacja).

Zobacz także

2020-07-26, godz. 13:43 Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Nasi goście skomentowali aferę… » więcej 2020-07-19, godz. 14:15 Niedzielna Loża Radiowa z 19 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Dziś nasi goście oceniali wyniki… » więcej 2020-06-11, godz. 11:50 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 11 czerwca W czwartkowej świątecznej Loży Radiowej oczywiście o Bożym Ciele. Gościem Witolda Żurawickiego był proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Opolu ksiądz… » więcej 2020-05-03, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 3 maja 2020 r. W niedzielę przypadła kolejna rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji 3 Maja. O jej korzeniach, znaczeniu dla Polski, ale nie tylko, gdyż była… » więcej 2020-05-01, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 maja 2020 r. W świątecznej 1 - Majowej Loży Radiowej gośćmi Witolda Żurawickiego byli Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice Opolskiej oraz… » więcej 2020-04-13, godz. 12:00 Ks. mitrat Stanisław Strach w "Świątecznej Loży Radiowej" z 13 marca 2020 roku Katolicy powoli kończą swoje wielkanocne świętowanie, a wierni Kościoła prawosławnego wchodzą w czas bezpośredniego przygotowania do Paschy. Tydzień… » więcej 2020-04-12, godz. 12:00 Ks Wojciech Pracki w "Świątecznej Loży Radiowej" z 12 marca 2020 roku Wielki Tydzień i Wielkanoc w całym chrześcijaństwie zachodnim obchodzone są według kalendarza gregoriańskiego. Dziś świętują więc również protestanci… » więcej 2020-03-08, godz. 14:10 Niedzielna Loża Radiowa z 8 marca - zobacz i posłuchaj! [ZDJĘCIA, FILM] Czy kolejne potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem wśród Polaków pokazały, że państwo działa w tym zakresie sprawnie? Jak należy ocenić podjęte… » więcej 2020-03-01, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 1 marca - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] W minionym tygodniu temat koronawirusa zdominował polską politykę. Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o konsekwencje upolitycznienia kwestii bezpieczeństwa… » więcej 2020-02-23, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 23 lutego - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] - Nie możemy dać się podzielić między kraje skąpe i hojne, między euroentuzjastów i eurosceptyków. Wszyscy powinniśmy być eurorealistami chcącymi ambitnej… » więcej
2021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »