Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Zachowujemy się zbyt defensywnie. Trzeba zdelegalizować…
2024-01-18, 08:59 Autor: Daniel Klimczak

"Zachowujemy się zbyt defensywnie. Trzeba zdelegalizować bandę czworga" - Jerzy Czerwiński w Radiu Opole

"Co trzeba zrobić ? Bardzo proste, Zdelegalizować bandę czworga." Jerzy Czerwiński
- Uważam, że my się zachowujemy zbyt defensywnie, bo my tylko reagujemy na bezprawne działania drugiej strony [...] Co by należało według mnie Podjąć? To jest tylko moje zdanie, ale powinniśmy wykorzystać możliwości konstytucyjne - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole były senator PiS Jerzy Czerwiński.

Dopytywany, czy chodzi o delegację partii tworzących obecną większość sejmową, przekonywał, że jego zdaniem byłoby to właściwe rozwiązanie.
Zdaniem polityka, obecna większość narusza prawo, co stanowi podstawę do złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, który mógłby orzec o zakazie działalności tworzących ją ugrupowań.

- Powinni ponieść konsekwencje i są na to metody, bardzo proste. 50 posłów albo 30 senatorów, albo na przykład pan prezydent, gdy jego prerogatywy będą nadal podważane, może złożyć wniosek do sądu konstytucyjnego, czyli do Trybunału Konstytucyjnego o to, żeby zbadał działalność [...] tu działalność partii jest jednoznaczna. Te 4 bloki, które mają swoje przedstawicielstwo w sejmie, łamią w sposób bezwzględny konstytucję - powiedział.

Zapytany, czy ma na myśli delegalizację, były parlamentarzysta wskazywał:

- Oczywiście, że tak. To jest możliwe. Nikt o tym nie mówi politycznie, więc trzeba zacząć mówić.

Naszego gościa zapytaliśmy, czy nie oznacza to chęci przywrócenia w kraju systemu monopartyjnego.

- Oczywiście, że nie. Przecież te same osoby mogą zostać i być dalej w sejmie i w senacie. Ale nie te ugrupowania partyjne, bo te formacje doprowadzają do destabilizacji prawnej wewnątrz Polski, jak i na zewnątrz - przekonywał.

Z politykiem rozmawialiśmy także o nadchodzących wyborach samorządowych. Jerzy Czerwiński potwierdził, że chciałby ubiegać się o mandat radnego sejmiku województwa, jednak na razie w tej kwestii władze partii nie podjęły jeszcze decyzji. Zapytany o współpracę z nowym liderem formacji na Opolszczyźnie, przekonywał, że wygląda ona bardzo dobrze, a pozostali działacze nie są rozczarowani faktem, że na jej szczycie w regionie stanął Kamil Bortniczuk, który dotychczas formalnie nie należał do Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie przyszedł z zewnątrz. Przecież to jest opolanin z dziada pradziada. Był w Zjednoczonej Prawicy, brał udział w rządach. Osoba z zewnątrz by była, gdyby nie była związana z regionem, z okręgiem, nie znała jego problemów i tak dalej [...] Nie jest to nowy nabytek, czy też "spadochroniarz" - dodawał Jerzy Czerwiński.

Zapytany o pozostałe nazwiska, które mogą pojawić się na listach wyborczych do sejmiku, polityk wskazywał, że nie będzie komentował decyzji swoich partyjnych koleżanek i kolegów.

Zobacz także

2024-09-27, godz. 09:47 Mieszkańcy Lewina Brzeskiego wciąż w obliczu kryzysu powodziowego. Burmistrz Artur Kotara gościem PRRO Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski wciąż zmagają się z powodzią, która zniszczyła ich domy i infrastrukturę. W piątkowej Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz… » więcej 2024-09-26, godz. 08:58 "Straty na drogach krajowych szacujemy na 225 milionów złotych" - Rafał Pydych (GDDKiA) w Radiu Opole (26.09.2024) Jak będzie wyglądało przywracanie użyteczności zniszczonych odcinków i czy odbudowa wpłynie na realizację innych - planowanych inwestycji? W jaki sposób… » więcej 2024-09-25, godz. 09:00 "Wady mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie". Dariusz Bajno o stanie technicznym budynków zalanych w czasie p… Gościem Porannej Rozmowy był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Izby Inżynierów Budownictwa i profesor Politechniki Wrocławskiej… » więcej 2024-09-24, godz. 09:00 "Nie czekałem do końca, nie czekałem aż ktoś mnie uprzedzi". Artur Rolka o decyzjach powodziowych w Paczkowie - Ja też mogłem powiedzieć: nie miałem informacji, więc nic nie robiłem. Ja też nie miałem informacji. My żeśmy nie czekali na informację "Panie burmistrzu… » więcej 2024-09-23, godz. 08:59 "Zwolnić poszkodowanych przedsiębiorców z danin!" Bartosz Ryszka o sytuacji biznesu na zalanych terenach – Trzeba pomyśleć o długofalowej pomocy, bo w tym czasie stawania na nogi przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć – mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-09-20, godz. 09:44 Wicewojewoda opolski o walce z żywiołem – pomoc dla powodzian, zasiłki i działania służb w regionie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, który opowiedział o obecnej sytuacji powodziowej, trwających działaniach mających… » więcej 2024-09-19, godz. 09:48 "Wydaje nam się, że środowisko poradzi sobie ze skażeniem związanym z powodzią". Wojciech Jarczak (WIOŚ) w Radiu… Powódź wyłączyła z eksploatacji część oczyszczalni ścieków w regionie, a woda podmywa cmentarze, składowiska odpadów oraz niesie ciała martwych zwierząt… » więcej 2024-09-18, godz. 09:24 Działania samorządu w obliczu powodzi – Poranna Rozmowa z Robertem Węgrzynem W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy Roberta Węgrzyna, członka zarządu województwa opolskiego, który przedstawił działania podejmowane przez samorząd… » więcej 2024-09-17, godz. 09:10 Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna" Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 09:35 Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych W dzisiejszej porannej rozmowie gościem programu był Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski, który omówił aktualną sytuację powodziową w regionie Opolskim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »