Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie…
2023-03-01, 09:48 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego
- W 2009 roku we Wrocławiu doszło do spotkania ze śp. Januszem Kurtyką, prezesem IPN i tam doszło do pewnych uzgodnień związanych z ideą tego święta - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Arkadiusz Karbowiak, publicysta, zaangażowany w ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Od 2011 roku, 1 marca obchodzimy to święto państwowe. Pomysł jego ustanowienia zrodził się w Opolu z inicjatywy organizacji kombatanckich przy wsparciu władz samorządowych. Arkadiusz Karbowiak był wówczas wiceprezydentem stolicy regionu.
- Uznałem, że warto podjąć działania, aby pamięć o tych ludziach funkcjonowała nie tylko w historii, ale i w przestrzeni publicznej. Żeby kolejne pokolenia Polaków miały moment, żeby zastanowić się, że byli po 1945 roku ludzie, którzy rzeczywistości komunistycznej się przeciwstawiali - powiedział gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Arkadiusz Karbowiak ocenił, że przez ostatnie 12 lat, kiedy święto jest obchodzone zmieniała się świadomość i wiedza ludzi.

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy uroczystości ku czci Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1. marca 2009 roku w Opolu, czyli jeszcze zanim to święto zostało ustanowione - przypomniał. - W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński przygotował projekt ustawy, później sprawę kontynuował prezydent Bronisław Komorowski. Święto ostatecznie zostało ustanowione rok później. - Naszym celem było przede wszystkim przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego - wyjaśnia gość Radia Opole.

Inicjatywa znalazła poparcie parlamentarzystów zarówno Prawa i Sprawiedliwości jak i Platformy Obywatelskiej. W głosowaniu sejmowym projekt ustawy ustanawiającej nowe święto państwowe poparło 406 spośród 417 obecnych posłów, 8 było przeciw, 3 się wstrzymało.

Mimo ówczesnej, dość powszechnej zgody, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzbudza kontrowersje. Środowiska lewicowe wskazują na zbrodnie popełniane przez walczących w podziemiu antykomunistycznym.

- Rzeczywiście, jak w każdych formacjach istniały zdarzenia niechlubne - przyznał Karbowiak.

Zwrócił uwagę na to, że przy okazji obchodów rocznicy powstania Armii Krajowej, nie ma zwyczaju wspominania o tym, jakie zbrodnie popełniła.

- A zapewniam, że popełniła. Kiedy mówimy o Wojsku Polskim i obchodzimy rocznicę, to jakoś nie pamiętam, żeby wspominano o Stopnicy, gdzie 9 września 1939 roku, żołnierze Wojska Polskiego rozstrzelali niemieckich jeńców wojennych - powiedział Arkadiusz Karbowiak.

Dodał, że tylko w przypadku Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego podnosi się fakt popełnienia przez nich zbrodni wojennych, a w stosunku innych formacji nie.

- W moim przekonaniu jest to wynik tego, że próbuje się deprecjonować tych, którzy walczyli z systemem komunistycznym i hołubić tych, którzy walczyli w czasie II wojny światowej z Niemcami.

W internetowej części rozmowy wyjaśnił, dlaczego jego zdaniem deprecjonuje się walczących z komunizmem. Zobacz i posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2023-09-12, godz. 08:56 Marcin Oszańca o gospodarczych pomysłach Trzeciej Drogi - Oferta socjalna jest i musi być, ale chcemy premiować tych, o których ostatnio się zapomina - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole słowa lidera PSL tłumaczył… » więcej 2023-09-11, godz. 08:33 Dr Rafał Tkacz z KBW o rejestrowaniu list i przygotowaniach do wyborów -Na ten moment mamy siedem zarejestrowanych list, a ostatecznie możemy mieć nawet dziewięć do wyborów do sejmu, wszystko zależy od tego, jak potoczą się… » więcej 2023-09-08, godz. 08:51 Mirosław Patoła o zarejestrowaniu listy Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy - Ponad 350 tys. podpisów pod listami udało się zebrać w całym kraju, w woj. opolskim to ok. 9 tys. podpisów. Trzy tygodnie mieliśmy pracowite. Wyciągnęliśmy… » więcej 2023-09-07, godz. 08:35 Prof. Marcin Lorenc o starcie w wyborach do senatu, zarobkach naukowców i przyszłości mniejszych uczelni - Dostałem propozycję z zaskoczenia, bo nie spodziewałem się jej. Faktem jest, że wcześniej były prowadzone rozmowy, ale uważałem, że moja rola jest… » więcej 2023-09-06, godz. 09:19 Poseł Katarzyna Czochara o listach i obietnicach wyborczych -Jesteśmy Zjednoczoną Prawicą, stąd obecność w pierwszej szóstce listy wyborczej kandydatów spoza PiS. Uważam, że ta lista jest dobrze ułożona. Są… » więcej 2023-09-05, godz. 09:00 Piotr Woźniak o konkurencyjnym kandydacie MN, pakcie senackim i agresji w życiu politycznym - Broń Boże, to nie jest żaden atak tylko racjonalne patrzenie na sprawę: jeśli pojawia się kolejny kandydat, na którego będą głosować wyborcy nie z… » więcej 2023-09-04, godz. 09:09 Witold Zembaczyński o fundacji związanej z Pawłem Kukizem i liście wyborczej PIS w regionie Porannym gościem Radia Opole w poniedziałek był poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Parlamentarzystę pytaliśmy o pomysły na kampanię wyborczą… » więcej 2023-09-01, godz. 08:50 Paweł Kukiz o "jedynce" na liście PiS-u, pieniądzach dla Fundacji Potrafisz Polsko i nawoływaniu do plucia w twarz - Ja będę świętować, jeśli uda się w końcu, po blisko 25 latach, uchwalić te postulaty, o które walczę - powiedział gość Radia Opole, poseł Paweł… » więcej 2023-08-31, godz. 09:07 Grzegorz Peczkis o planach powrotu do senatu, przyszłości portu w Kędzierzynie-Koźlu i reparacjach wojennych od Ni… - Jest to coś, za czym rzeczywiście można się stęsknić - tak o powrocie do polityki powiedział dzisiejszy poranny gość Radia Opole, senator PiS IX kadencji… » więcej 2023-08-30, godz. 08:47 Rafał Tkacz o zgłoszeniach do obwodowych komisji wyborczych i głosowaniu w ogólnokrajowym referendum - Do komisji wyborczej można zgłosić się samodzielnie. Zgłoszenia przyjmują urzędy gmin i my w Krajowym Biurze Wyborczym w Opolu na Piastowskiej przyjmujemy… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »