Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie…
2023-03-01, 09:48 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego
- W 2009 roku we Wrocławiu doszło do spotkania ze śp. Januszem Kurtyką, prezesem IPN i tam doszło do pewnych uzgodnień związanych z ideą tego święta - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Arkadiusz Karbowiak, publicysta, zaangażowany w ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Od 2011 roku, 1 marca obchodzimy to święto państwowe. Pomysł jego ustanowienia zrodził się w Opolu z inicjatywy organizacji kombatanckich przy wsparciu władz samorządowych. Arkadiusz Karbowiak był wówczas wiceprezydentem stolicy regionu.
- Uznałem, że warto podjąć działania, aby pamięć o tych ludziach funkcjonowała nie tylko w historii, ale i w przestrzeni publicznej. Żeby kolejne pokolenia Polaków miały moment, żeby zastanowić się, że byli po 1945 roku ludzie, którzy rzeczywistości komunistycznej się przeciwstawiali - powiedział gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Arkadiusz Karbowiak ocenił, że przez ostatnie 12 lat, kiedy święto jest obchodzone zmieniała się świadomość i wiedza ludzi.

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy uroczystości ku czci Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1. marca 2009 roku w Opolu, czyli jeszcze zanim to święto zostało ustanowione - przypomniał. - W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński przygotował projekt ustawy, później sprawę kontynuował prezydent Bronisław Komorowski. Święto ostatecznie zostało ustanowione rok później. - Naszym celem było przede wszystkim przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego - wyjaśnia gość Radia Opole.

Inicjatywa znalazła poparcie parlamentarzystów zarówno Prawa i Sprawiedliwości jak i Platformy Obywatelskiej. W głosowaniu sejmowym projekt ustawy ustanawiającej nowe święto państwowe poparło 406 spośród 417 obecnych posłów, 8 było przeciw, 3 się wstrzymało.

Mimo ówczesnej, dość powszechnej zgody, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzbudza kontrowersje. Środowiska lewicowe wskazują na zbrodnie popełniane przez walczących w podziemiu antykomunistycznym.

- Rzeczywiście, jak w każdych formacjach istniały zdarzenia niechlubne - przyznał Karbowiak.

Zwrócił uwagę na to, że przy okazji obchodów rocznicy powstania Armii Krajowej, nie ma zwyczaju wspominania o tym, jakie zbrodnie popełniła.

- A zapewniam, że popełniła. Kiedy mówimy o Wojsku Polskim i obchodzimy rocznicę, to jakoś nie pamiętam, żeby wspominano o Stopnicy, gdzie 9 września 1939 roku, żołnierze Wojska Polskiego rozstrzelali niemieckich jeńców wojennych - powiedział Arkadiusz Karbowiak.

Dodał, że tylko w przypadku Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego podnosi się fakt popełnienia przez nich zbrodni wojennych, a w stosunku innych formacji nie.

- W moim przekonaniu jest to wynik tego, że próbuje się deprecjonować tych, którzy walczyli z systemem komunistycznym i hołubić tych, którzy walczyli w czasie II wojny światowej z Niemcami.

W internetowej części rozmowy wyjaśnił, dlaczego jego zdaniem deprecjonuje się walczących z komunizmem. Zobacz i posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2023-09-26, godz. 10:27 Adam Gomoła o 800+, barierze na granicy i funduszu covidowym - W sprawie 800+ jest prawie pełna zgoda. W Sejmie jako koalicja Trzecia Droga zagłosowaliśmy przeciw temu rozwiązaniu, które daje te pieniądze wszystkim… » więcej 2023-09-25, godz. 08:39 Poseł Janusz Kowalski o mniejszości niemieckiej i sytuacji w rolnictwie - Jak rozmawiam z przedstawicielami mniejszości niemieckiej, to mam przekonanie, że tam większość zagłosuje na prawicę, dlatego, że widzą, że Towarzystwo… » więcej 2023-09-22, godz. 08:44 Posłanka Marcelina Zawisza o programie lewicy -Wsparcie naszego sąsiada walczącego z agresorem jest kluczowe, także ze względu na bezpieczeństwo Polski - oceniła w Porannej Rozmowie RO posłanka Nowej… » więcej 2023-09-21, godz. 08:42 Poseł Katarzyna Czochara o wojewódzkiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości - W kuluarach rozmawialiśmy nie tylko o polityce, bo czasem dobrze jest porozmawiać o trochę innych rzeczach. Można powiedzieć, że po tym spotkaniu mamy… » więcej 2023-09-20, godz. 09:30 Socjolog Marcin Palade o roli sondaży w kampanii wyborczej -Będzie duża brutalność tej kampanii, przede wszystkim ze strony dwóch wiodących ugrupowań. To jest gra o najwyższą stawkę. Wygrana PiS oznacza rządy… » więcej 2023-09-19, godz. 08:41 Ryszard Galla o kampanii wyborczej, kryzysie zbożowym i polityce imigracyjnej -Sondaże sondażami, ale nadal liczymy na przywrócenie tego stanu, który był kiedyś, czyli dwóch mandatów dla Mniejszości - mówił Ryszard Galla, poseł… » więcej 2023-09-18, godz. 09:09 Paweł Kukiz o tym kim jest "Pan Z." i o potrzebie głębokich zmian ustrojowych Pan Z.- Z, bo nie będę go lansował - sobie zrobił lans na Kukizie i ośmiu gwiazdkach. To jest jego cały pomysł na Polskę. - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-09-15, godz. 08:32 Sławomir Kłosowski o złotej aldze w Kanale Gliwickim i laptopach dla uczniów - Nic nie zamiatamy pod dywan. Wszystkie informacje dotyczące sytuacji w Kanale Gliwickim są dostępne między innymi w moich mediach społecznościowych - powiedział… » więcej 2023-09-14, godz. 08:44 Poseł Witold Zembaczyński (KO) o sporze z P.Kukizem i sytuacji w Kanale Gliwickim - To wielkie zwycięstwo, wielka nadzieja dla wyborców opozycji. Wygrałem z Kukizem w sądzie. Sąd rozstrzygnął, że wniosek był nietrafny formalnie, ale… » więcej 2023-09-13, godz. 08:38 Wojciech Komarzyński o embargu i rekompensatach dla opolskich rolników - Uważam, że dość ucierpieliśmy za sprawą decyzji Komisji Europejskiej po wpuszczeniu na nasz rynek zbóż z Ukrainy. Polska nie miała tutaj możliwości… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »