Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie…
2023-03-01, 09:48 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego
- W 2009 roku we Wrocławiu doszło do spotkania ze śp. Januszem Kurtyką, prezesem IPN i tam doszło do pewnych uzgodnień związanych z ideą tego święta - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Arkadiusz Karbowiak, publicysta, zaangażowany w ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Od 2011 roku, 1 marca obchodzimy to święto państwowe. Pomysł jego ustanowienia zrodził się w Opolu z inicjatywy organizacji kombatanckich przy wsparciu władz samorządowych. Arkadiusz Karbowiak był wówczas wiceprezydentem stolicy regionu.
- Uznałem, że warto podjąć działania, aby pamięć o tych ludziach funkcjonowała nie tylko w historii, ale i w przestrzeni publicznej. Żeby kolejne pokolenia Polaków miały moment, żeby zastanowić się, że byli po 1945 roku ludzie, którzy rzeczywistości komunistycznej się przeciwstawiali - powiedział gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Arkadiusz Karbowiak ocenił, że przez ostatnie 12 lat, kiedy święto jest obchodzone zmieniała się świadomość i wiedza ludzi.

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy uroczystości ku czci Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1. marca 2009 roku w Opolu, czyli jeszcze zanim to święto zostało ustanowione - przypomniał. - W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński przygotował projekt ustawy, później sprawę kontynuował prezydent Bronisław Komorowski. Święto ostatecznie zostało ustanowione rok później. - Naszym celem było przede wszystkim przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego - wyjaśnia gość Radia Opole.

Inicjatywa znalazła poparcie parlamentarzystów zarówno Prawa i Sprawiedliwości jak i Platformy Obywatelskiej. W głosowaniu sejmowym projekt ustawy ustanawiającej nowe święto państwowe poparło 406 spośród 417 obecnych posłów, 8 było przeciw, 3 się wstrzymało.

Mimo ówczesnej, dość powszechnej zgody, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzbudza kontrowersje. Środowiska lewicowe wskazują na zbrodnie popełniane przez walczących w podziemiu antykomunistycznym.

- Rzeczywiście, jak w każdych formacjach istniały zdarzenia niechlubne - przyznał Karbowiak.

Zwrócił uwagę na to, że przy okazji obchodów rocznicy powstania Armii Krajowej, nie ma zwyczaju wspominania o tym, jakie zbrodnie popełniła.

- A zapewniam, że popełniła. Kiedy mówimy o Wojsku Polskim i obchodzimy rocznicę, to jakoś nie pamiętam, żeby wspominano o Stopnicy, gdzie 9 września 1939 roku, żołnierze Wojska Polskiego rozstrzelali niemieckich jeńców wojennych - powiedział Arkadiusz Karbowiak.

Dodał, że tylko w przypadku Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego podnosi się fakt popełnienia przez nich zbrodni wojennych, a w stosunku innych formacji nie.

- W moim przekonaniu jest to wynik tego, że próbuje się deprecjonować tych, którzy walczyli z systemem komunistycznym i hołubić tych, którzy walczyli w czasie II wojny światowej z Niemcami.

W internetowej części rozmowy wyjaśnił, dlaczego jego zdaniem deprecjonuje się walczących z komunizmem. Zobacz i posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2023-10-09, godz. 08:50 Adam Gomoła o pomysłach Trzeciej Drogi na przekonanie do siebie wyborców Gościem porannej rozmowy w poniedziałek był Adam Gomoła - opolski nr ① Trzeciej Drogi. Kandydata w wyborach do sejmu zapytaliśmy o pomysły na przekonanie… » więcej 2023-10-06, godz. 08:40 Kandydat do Senatu Piotr Woźniak o programie Lewicy -Dziwnie to zabrzmi z ust lewicowego polityka, ale ja jestem zwolennikiem podatków sprawiedliwych i niekoniecznie wysokich. Jestem zwolennikiem podatku liniowego… » więcej 2023-10-04, godz. 15:59 Roman Kolek o tym, do czego potrzebni są lekarze-samorządowcy w Sejmie -Jestem zaangażowany w politykę regionalną od wielu lat, ale też jestem zaangażowany w politykę na szczeblu krajowym, chociażby dlatego, że jestem przewodniczącym… » więcej 2023-10-04, godz. 08:57 Sławomir Kłosowski o końcówce kampanii wyborczej, kontroli NIK i przyszłości Odry - Na razie kampania trochę się wyciszyła i wierzę, że jej finisz nie doprowadzi do jakiejś eskalacji przekazu. Zawsze apeluję, by dyskutować merytorycznie… » więcej 2023-10-03, godz. 08:50 Adrian Czubak o raporcie NIK na temat wydatków w czasie pandemii, konwencji PiS i kampanii wyborczej - Absolutnie nie mam sobie nic do zarzucenia - tak komentuje wyniki kontroli NIK były wojewoda opolski Adrian Czubak. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu ujawniono… » więcej 2023-10-02, godz. 08:41 Senator Danuta Jazłowiecka o marszu opozycji i zamykaniu granic - To nie jest czas, by wybierać sobie miejsce, to jest czas, by być tam gdzie się jest najbardziej potrzebnym - tak senator Danuta Jazłowiecka (KO) tłumaczyła… » więcej 2023-09-29, godz. 08:58 Włodzimierz Skalik o ustaleniach NIK, konwencji konfederacji i Grzegorzu Braunie Gościem porannej rozmowy Radia Opole w piątek był Włodzimierz Skalik z Konfederacji, którego zapytaliśmy o niedawną konwencję organizowaną przez ugrupowanie… » więcej 2023-09-28, godz. 08:59 Violetta Porowska o kontrolach granicznych, sporze z Ukrainą i spadających cenach paliw - To, co się w tej chwili pojawia w przestrzeni publicznej; ta informacja, komunikat o tym, ze będą elastyczne kontrole, to wszystko zgodnie z kodeksem wizowym… » więcej 2023-09-27, godz. 08:47 Tomasz Siemoniak o polskich zbrojeniach i Marszu Miliona Serc - Ja się cieszę, że są pieniądze na wojsko, na obronę narodową. One są potrzebne! Ważne, żeby te pieniądze wydawać racjonalnie. Tego nie ma! Czy pieniądze… » więcej 2023-09-26, godz. 10:27 Adam Gomoła o 800+, barierze na granicy i funduszu covidowym - W sprawie 800+ jest prawie pełna zgoda. W Sejmie jako koalicja Trzecia Droga zagłosowaliśmy przeciw temu rozwiązaniu, które daje te pieniądze wszystkim… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »