Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie…
2023-03-01, 09:48 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego
- W 2009 roku we Wrocławiu doszło do spotkania ze śp. Januszem Kurtyką, prezesem IPN i tam doszło do pewnych uzgodnień związanych z ideą tego święta - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Arkadiusz Karbowiak, publicysta, zaangażowany w ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Od 2011 roku, 1 marca obchodzimy to święto państwowe. Pomysł jego ustanowienia zrodził się w Opolu z inicjatywy organizacji kombatanckich przy wsparciu władz samorządowych. Arkadiusz Karbowiak był wówczas wiceprezydentem stolicy regionu.
- Uznałem, że warto podjąć działania, aby pamięć o tych ludziach funkcjonowała nie tylko w historii, ale i w przestrzeni publicznej. Żeby kolejne pokolenia Polaków miały moment, żeby zastanowić się, że byli po 1945 roku ludzie, którzy rzeczywistości komunistycznej się przeciwstawiali - powiedział gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Arkadiusz Karbowiak ocenił, że przez ostatnie 12 lat, kiedy święto jest obchodzone zmieniała się świadomość i wiedza ludzi.

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy uroczystości ku czci Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1. marca 2009 roku w Opolu, czyli jeszcze zanim to święto zostało ustanowione - przypomniał. - W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński przygotował projekt ustawy, później sprawę kontynuował prezydent Bronisław Komorowski. Święto ostatecznie zostało ustanowione rok później. - Naszym celem było przede wszystkim przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego - wyjaśnia gość Radia Opole.

Inicjatywa znalazła poparcie parlamentarzystów zarówno Prawa i Sprawiedliwości jak i Platformy Obywatelskiej. W głosowaniu sejmowym projekt ustawy ustanawiającej nowe święto państwowe poparło 406 spośród 417 obecnych posłów, 8 było przeciw, 3 się wstrzymało.

Mimo ówczesnej, dość powszechnej zgody, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzbudza kontrowersje. Środowiska lewicowe wskazują na zbrodnie popełniane przez walczących w podziemiu antykomunistycznym.

- Rzeczywiście, jak w każdych formacjach istniały zdarzenia niechlubne - przyznał Karbowiak.

Zwrócił uwagę na to, że przy okazji obchodów rocznicy powstania Armii Krajowej, nie ma zwyczaju wspominania o tym, jakie zbrodnie popełniła.

- A zapewniam, że popełniła. Kiedy mówimy o Wojsku Polskim i obchodzimy rocznicę, to jakoś nie pamiętam, żeby wspominano o Stopnicy, gdzie 9 września 1939 roku, żołnierze Wojska Polskiego rozstrzelali niemieckich jeńców wojennych - powiedział Arkadiusz Karbowiak.

Dodał, że tylko w przypadku Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego podnosi się fakt popełnienia przez nich zbrodni wojennych, a w stosunku innych formacji nie.

- W moim przekonaniu jest to wynik tego, że próbuje się deprecjonować tych, którzy walczyli z systemem komunistycznym i hołubić tych, którzy walczyli w czasie II wojny światowej z Niemcami.

W internetowej części rozmowy wyjaśnił, dlaczego jego zdaniem deprecjonuje się walczących z komunizmem. Zobacz i posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2023-10-23, godz. 08:41 Poseł Witold Zembaczyński o rozmowach w sprawie nowego rządu -Dla mnie ta rozmowa będzie bardzo prosta! Ja sobie nie wyobrażam żeby pan prezydent stanął przeciwko narodowi. Naród zdecydował! Około 12 milionów powiedziało:… » więcej 2023-10-20, godz. 08:19 Włodzimierz Skalik o rozliczeniach w Konfederacji - Takich ofert nie otrzymywaliśmy. Dzisiaj debata o tworzeniu przyszłego rządu odbywa się w dwóch środowiskach i my w tej debacie nie uczestniczymy. Natomiast… » więcej 2023-10-19, godz. 09:36 Sławomir Kłosowski o wyniku wyborów i przyszłości PiS-u w regionie - To są ryzykowne tezy, dlatego ja bym ich nie stawiał, kogo ludzie poszli pogonić - tak wojewoda Sławomir Kłosowski odpowiadał w porannej rozmowie na pytanie… » więcej 2023-10-18, godz. 08:33 Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura o utracie posła przez MN - To był plebiscyt, inne wybory. Niemal codziennie przekonywałam, że Mniejszość Niemiecka nie ma z automatu mandatu posła. Niestety w tych wyborach wszyscy… » więcej 2023-10-17, godz. 08:44 Piotr Woźniak o sytuacji powyborczej w Polsce Gościem porannej rozmowy Radia Opole był senator-elekt Piotr Woźniak. Polityka lewicy pytaliśmy między innymi o zapowiadany przez Włodzimierza Czarzastego… » więcej 2023-10-16, godz. 08:54 Powyborcza debata Radia Opole W powyborczej debacie Radia Opole przedstawiciele komitetów, startujących w wyborach parlamentarnych z województwa Opolskiego komentowali pierwsze wyniki. Debatę… » więcej 2023-10-13, godz. 08:51 Paweł Kukiz o swoich postulatach i systemie politycznym -Patrząc na liczbę tych plakatów i bilbordów nie wierzę, aby ich liczba mieściła się w budżetach przyznanych przez prawo. Ja o tych "dziwnych" rzeczach… » więcej 2023-10-12, godz. 08:24 Tomasz Siemoniak o niezdecydowanych i ruchach kadrowych w wojsku - To była bardzo intensywna kampania. Pełna emocji, bo stawka wyborów ogromna. Udało się porozmawiać o wielu ważnych sprawach. Pewne narracje poniosły… » więcej 2023-10-11, godz. 11:00 Rafał Tkacz o ostatnich przygotowaniach do wyborów - Wczoraj ostatnie gminy otrzymały karty do głosowania. Teraz będą miały miejsca posiedzenia obwodowych komisji wyborczych, gdzie te karty będą przeliczone… » więcej 2023-10-10, godz. 08:43 Poseł Katarzyna Czochara o kończącej się kampanii wyborczej - Nasze banery pozrywane, poniszczone a pozostali kandydaci wiszą dalej! Ta skala zniszczeń materiałów wyborczych kandydatów Zjednoczonej Prawicy jest naprawdę… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »