Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie…
2023-03-01, 09:48 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego
- W 2009 roku we Wrocławiu doszło do spotkania ze śp. Januszem Kurtyką, prezesem IPN i tam doszło do pewnych uzgodnień związanych z ideą tego święta - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Arkadiusz Karbowiak, publicysta, zaangażowany w ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Od 2011 roku, 1 marca obchodzimy to święto państwowe. Pomysł jego ustanowienia zrodził się w Opolu z inicjatywy organizacji kombatanckich przy wsparciu władz samorządowych. Arkadiusz Karbowiak był wówczas wiceprezydentem stolicy regionu.
- Uznałem, że warto podjąć działania, aby pamięć o tych ludziach funkcjonowała nie tylko w historii, ale i w przestrzeni publicznej. Żeby kolejne pokolenia Polaków miały moment, żeby zastanowić się, że byli po 1945 roku ludzie, którzy rzeczywistości komunistycznej się przeciwstawiali - powiedział gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Arkadiusz Karbowiak ocenił, że przez ostatnie 12 lat, kiedy święto jest obchodzone zmieniała się świadomość i wiedza ludzi.

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy uroczystości ku czci Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1. marca 2009 roku w Opolu, czyli jeszcze zanim to święto zostało ustanowione - przypomniał. - W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński przygotował projekt ustawy, później sprawę kontynuował prezydent Bronisław Komorowski. Święto ostatecznie zostało ustanowione rok później. - Naszym celem było przede wszystkim przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego - wyjaśnia gość Radia Opole.

Inicjatywa znalazła poparcie parlamentarzystów zarówno Prawa i Sprawiedliwości jak i Platformy Obywatelskiej. W głosowaniu sejmowym projekt ustawy ustanawiającej nowe święto państwowe poparło 406 spośród 417 obecnych posłów, 8 było przeciw, 3 się wstrzymało.

Mimo ówczesnej, dość powszechnej zgody, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzbudza kontrowersje. Środowiska lewicowe wskazują na zbrodnie popełniane przez walczących w podziemiu antykomunistycznym.

- Rzeczywiście, jak w każdych formacjach istniały zdarzenia niechlubne - przyznał Karbowiak.

Zwrócił uwagę na to, że przy okazji obchodów rocznicy powstania Armii Krajowej, nie ma zwyczaju wspominania o tym, jakie zbrodnie popełniła.

- A zapewniam, że popełniła. Kiedy mówimy o Wojsku Polskim i obchodzimy rocznicę, to jakoś nie pamiętam, żeby wspominano o Stopnicy, gdzie 9 września 1939 roku, żołnierze Wojska Polskiego rozstrzelali niemieckich jeńców wojennych - powiedział Arkadiusz Karbowiak.

Dodał, że tylko w przypadku Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego podnosi się fakt popełnienia przez nich zbrodni wojennych, a w stosunku innych formacji nie.

- W moim przekonaniu jest to wynik tego, że próbuje się deprecjonować tych, którzy walczyli z systemem komunistycznym i hołubić tych, którzy walczyli w czasie II wojny światowej z Niemcami.

W internetowej części rozmowy wyjaśnił, dlaczego jego zdaniem deprecjonuje się walczących z komunizmem. Zobacz i posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2023-11-03, godz. 09:40 Marcelina Zawisza o rozmowach koalicyjnych i swojej możliwej roli w przyszłym rządzie - Jestem w grupie przygotowującej ten pierwszy draft umowy koalicyjnej. Dla nas kluczowe są rzeczy, o których mówiliśmy w kampanii wyborczej [...] To jest… » więcej 2023-11-02, godz. 08:45 Poseł-elekt Adam Gomoła o negocjacjach koalicyjnych -To są rozmowy na poziomie partnerskim. Wszyscy wiemy, że w tych wyborach nie wygrała jedna partia. Postrzegamy to tak, że Polacy i Polki zagłosowali na drużynę… » więcej 2023-10-31, godz. 10:01 Ksiądz Wojciech Pracki o Święcie Reformacji oraz o przeżywaniu 1 listopada przez luteran - Wolę używać słów "pamiątka reformacji", bo święto zakłada taką celebrację, coś bardzo podniosłego i takiego radosnego. Reformacja jest też pewnym… » więcej 2023-10-30, godz. 08:42 Katarzyna Oborska-Marciniak o zasadach panujących na opolskich cmentarzach - Cmentarz to wyjątkowe miejsce, miejsce pamięci, więc jeżdżenie po nim samochodem nie jest czymś, czego wiele osób oczekuje. Samochód zostawmy w domu… » więcej 2023-10-27, godz. 08:35 Podkom. Dariusz Świątczak o policyjnych działaniach przed Wszystkich Świętych - Kumulacja naszych działań bęzie przed Wszystkich Świetych, bo wtedy ten ruch jest zdecydowanie większy. Wówczas ten ruch rośnie też przy samych cmentarzach… » więcej 2023-10-26, godz. 08:35 Dariusz Brzęczek o nowych wyzwaniach dla "Solidarności" - Możemy mieć obawę, że ten dialog po zmianie władz może być poniżej oczekiwań nie tylko związku, ale i pracowników - powiedział Dariusz Brzęczek… » więcej 2023-10-25, godz. 08:52 Piotr Sitnik o rozmowach Trzeciej Drogi z prezydentem i tworzeniu nowego rządu - Szymon Hołownia zapowie, że są gotowi do stworzenia rządu, że jest wybrany premier, który będzie ten rząd tworzył i że szkoda czasu, tak to określmy… » więcej 2023-10-24, godz. 08:42 Poseł Katarzyna Czochara o wyniku wyborczym i tworzeniu rządu - Oczywiście mógł być lepszy! - mówiła o wyniku Prawa i Sprawiedliwości poseł Katarzyna Czochara, pytana o wynik wyborczy jej ugrupowania. - Straciliśmy… » więcej 2023-10-23, godz. 08:41 Poseł Witold Zembaczyński o rozmowach w sprawie nowego rządu -Dla mnie ta rozmowa będzie bardzo prosta! Ja sobie nie wyobrażam żeby pan prezydent stanął przeciwko narodowi. Naród zdecydował! Około 12 milionów powiedziało:… » więcej 2023-10-20, godz. 08:19 Włodzimierz Skalik o rozliczeniach w Konfederacji - Takich ofert nie otrzymywaliśmy. Dzisiaj debata o tworzeniu przyszłego rządu odbywa się w dwóch środowiskach i my w tej debacie nie uczestniczymy. Natomiast… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »