Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Tomasz Pawłuszko: Cały świat mówi o tym, co…
2023-02-23, 09:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Tomasz Pawłuszko: Cały świat mówi o tym, co się wydarzyło w Polsce i w Kijowie a przemówienie Putina przemknęło niezauważone

Dr Tomasz Pawłuszko podsumowuje wizytę prezydenta USA w Polsce
- Celem wizyty Joe Bidena w Polsce było, mówiąc kolokwialnie, pokonanie Putina na przemówienia i to się udało - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole
dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu Opolskiego, politolog, amerykanista, ekspert w dziedzinie polityki zagranicznej i obronności.
Zdaniem eksperta cały świat mówi o tym, co się wydarzyło w Polsce i w Kijowie a przemówienie Putina przemknęło niezauważone, zostało odebrane jako defensywne.

- To było przemówienie skierowane nie tylko do Polaków. To było przemówienie globalne, na cały świat, stąd jego ranga. To był sygnał dla reżimu Putina, że kraje demokratyczne są zjednoczone, że demokracja jest wartością, wolność jest wartością i rosyjskie podejście do rozwiązywania konfliktów w Europie Wschodniej nie jest prawomocne i Ameryka nie pozwoli, żeby Rosja tę wojnę wygrała - powiedział dr Pawłuszko.

- Spełnia się trochę marzenie Zbigniewa Brzezińskiego, który pisał, że w Europie będzie pokój, gdy powstanie łuk bezpieczeństwa z Francji, Niemiec, Polski i Ukrainy. To 250 mln ludzi i Rosja nie będzie w stanie tego sforsować. Póki co, taka solidarność nie do końca istnieje, ale z pomocą Amerykanów, mam wrażenie, ta część Europy Wschodniej będzie traktowana jako równa strategicznie, politycznie i może gospodarczo, jak zachodnia część kontynentu - powiedział gość Radia Opole.

Pytany o wypowiedzenie przez Putina udziału w programie antyzbrojeniowym New START (porozumienie ograniczające budowę broni nuklearnej) powiedział, że to dalszy ciąg wypowiadana przez ostatnie 20 lat przez Rosję traktatów.

Dr Tomasz Pawłuszko skomentował także przyjęte przez nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki oświadczenie, w którym przywódcy państw wschodniej flanki NATO stwierdzili, że "Rosja jest najpoważniejszym zagrożeniem dla sojuszniczego bezpieczeństwa. Sojusznicy są przywiązani do wdrożenia nowej podstawy odstraszania i postawy obronnej NATO oraz do wzmacniania sojuszniczej obecności wojskowej w naszych krajach".

- To realizacja nowej koncepcji strategicznej NATO z czerwca 2022 roku, gdzie zmieniła się doktryna obronna sojuszu północnoatlantyckiego. Odstraszamy Rosję nie tylko przez ryzyko ukarania, ale też odmowa dostępu do terytorium państw NATO. To bardzo ważne, zwłaszcza dla państw bałtyckich.

W internetowej części rozmowy gość Radia Opole wyjaśnił, co oznacza zwołanie na juro (24.02) przez prezydenta Andrzeja Dudę Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Posłuchaj i zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2024-01-05, godz. 09:40 Violetta Porowska o "Proteście Wolnych Polaków", pierwszych dniach nowego rządu i swojej politycznej przyszłości - Role się odwróciły, dzisiaj wszyscy państwo możecie ocenić, że dzisiejsza koalicja, wtedy opozycja, piękne miała tylko slogany. Z praworządnością… » więcej 2024-01-04, godz. 08:46 "Czas smuty za nami". Poseł Adam Gomoła o zmianach wprowadzanych przez rząd -Od dwóch lat ten temat poruszaliśmy. Próbowaliśmy rozmawiać z poprzednimi władzami, ale nie było woli z tamtej strony. Ale dziś mogę powiedzieć z pełną… » więcej 2024-01-03, godz. 08:40 Prezydent Arkadiusz Wiśniewski o planach na 2024 rok - Nic złego się nie dzieje, zainwestowaliśmy w miasto dwa miliardy złotych , a prawie miliard to były środki zewnętrzne, a skorzystaliśmy z tego, że była… » więcej 2024-01-02, godz. 10:32 Danuta Jazłowiecka o dalszych losach mediów publicznych i wyzwaniach nowego rządu - Ta decyzja jest skutkiem decyzji prezydenta, który zablokował ustawę okołobudżetową i zaproponował rozwiązanie, w którym nie wyraża zgody na dofinansowanie… » więcej 2023-12-29, godz. 09:16 Prof. Marcin Lorenc o remontach akademików, zmianach w szkolnictwie wyższym i nastrojach po wyborach do senatu Politechnika Opolska otrzymała już pieniądze na remont akademików. Na konto uczelni wpłynęło prawie 1,5 miliona złotych, co pozwoli na inwestycję w termomodernizację… » więcej 2023-12-28, godz. 09:35 Jerzy Wrębiak o nowej fabryce w Brzegu za 190 milionów złotych oraz perspektywach rozwoju miasta Już niebawem w Brzegu powstaną kolejne miejsca pracy. W miejskiej strefie ekonomicznej swoje inwestycje chcą zlokalizować co najmniej trzy duże firmy - tak… » więcej 2023-12-27, godz. 08:47 Co czeka urząd wojewódzki? Monika Jurek, wojewoda opolska o misji na nowym stanowisku Gościem porannej rozmowy była wojewoda opolska Monika Jurek, którą zapytaliśmy o priorytety jej rozpoczynającej się misji na nowym stanowisku. Z naszą… » więcej 2023-12-22, godz. 08:27 Antoni Konopka o tym jak zmieniła się opolska wieś Gościem porannej rozmowy był członek zarządu województwa opolskiego i Rady Naczelnej PSL Antoni Konopka, który mówił m.in. o tym, że ma "budżetowy niedosyt"… » więcej 2023-12-21, godz. 09:10 Marszałek Andrzej Buła o współpracy z nowym wojewodą i rekordowym budżecie Marszałek Andrzej Buła wyraził nadzieję na dobrą współpracę z nowym wojewodą Moniką Jurek. Wskazał, że jest wiele obszarów stygu kompetencji marszałka… » więcej 2023-12-20, godz. 08:33 Kamil Bortniczuk o nowym otwarciu PiS w regionie Kamil Bortniczuk, który został nowym liderem Prawa i Sprawiedliwości w woj. opolskim zapowiada zmiany pokoleniowe w partii i otwarcie się na młodych, nowych… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »