Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Tomasz Pawłuszko: Cały świat mówi o tym, co…
2023-02-23, 09:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Tomasz Pawłuszko: Cały świat mówi o tym, co się wydarzyło w Polsce i w Kijowie a przemówienie Putina przemknęło niezauważone

Dr Tomasz Pawłuszko podsumowuje wizytę prezydenta USA w Polsce
- Celem wizyty Joe Bidena w Polsce było, mówiąc kolokwialnie, pokonanie Putina na przemówienia i to się udało - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole
dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu Opolskiego, politolog, amerykanista, ekspert w dziedzinie polityki zagranicznej i obronności.
Zdaniem eksperta cały świat mówi o tym, co się wydarzyło w Polsce i w Kijowie a przemówienie Putina przemknęło niezauważone, zostało odebrane jako defensywne.

- To było przemówienie skierowane nie tylko do Polaków. To było przemówienie globalne, na cały świat, stąd jego ranga. To był sygnał dla reżimu Putina, że kraje demokratyczne są zjednoczone, że demokracja jest wartością, wolność jest wartością i rosyjskie podejście do rozwiązywania konfliktów w Europie Wschodniej nie jest prawomocne i Ameryka nie pozwoli, żeby Rosja tę wojnę wygrała - powiedział dr Pawłuszko.

- Spełnia się trochę marzenie Zbigniewa Brzezińskiego, który pisał, że w Europie będzie pokój, gdy powstanie łuk bezpieczeństwa z Francji, Niemiec, Polski i Ukrainy. To 250 mln ludzi i Rosja nie będzie w stanie tego sforsować. Póki co, taka solidarność nie do końca istnieje, ale z pomocą Amerykanów, mam wrażenie, ta część Europy Wschodniej będzie traktowana jako równa strategicznie, politycznie i może gospodarczo, jak zachodnia część kontynentu - powiedział gość Radia Opole.

Pytany o wypowiedzenie przez Putina udziału w programie antyzbrojeniowym New START (porozumienie ograniczające budowę broni nuklearnej) powiedział, że to dalszy ciąg wypowiadana przez ostatnie 20 lat przez Rosję traktatów.

Dr Tomasz Pawłuszko skomentował także przyjęte przez nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki oświadczenie, w którym przywódcy państw wschodniej flanki NATO stwierdzili, że "Rosja jest najpoważniejszym zagrożeniem dla sojuszniczego bezpieczeństwa. Sojusznicy są przywiązani do wdrożenia nowej podstawy odstraszania i postawy obronnej NATO oraz do wzmacniania sojuszniczej obecności wojskowej w naszych krajach".

- To realizacja nowej koncepcji strategicznej NATO z czerwca 2022 roku, gdzie zmieniła się doktryna obronna sojuszu północnoatlantyckiego. Odstraszamy Rosję nie tylko przez ryzyko ukarania, ale też odmowa dostępu do terytorium państw NATO. To bardzo ważne, zwłaszcza dla państw bałtyckich.

W internetowej części rozmowy gość Radia Opole wyjaśnił, co oznacza zwołanie na juro (24.02) przez prezydenta Andrzeja Dudę Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Posłuchaj i zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2024-01-26, godz. 09:04 Ile powinni zarabiać nauczyciele? Piotr Pakosz z Solidarności w Porannej Rozmowie Gościem porannej rozmowy w piątek był Piotr Pakosz z nauczycielskiej Solidarności, którego zapytaliśmy o zmiany w wynagrodzeniach dla nauczycieli, w tym… » więcej 2024-01-25, godz. 09:58 Wolontariusze spotykają się z hejtem - Agnieszka Wiosna z WOŚP w Radiu Opole - W Opolu nigdy wydarzenia drastycznego nie było. Wiadomo, że pojawiają się niemiłe słowa. Uczulamy naszych wolontariuszy, żeby w takich sytuacjach się… » więcej 2024-01-23, godz. 20:52 Arkadiusz Kożuszko: "Na Opolszczyźnie nazwaliśmy ten strajk, Strajkiem Ponad Podziałami" -Dogadaliśmy się ze wszystkimi związkami, które są na terenie naszego województwa i solidarnie wszyscy dołączyli do tego strajku. To nie jest strajk przeciwko… » więcej 2024-01-23, godz. 08:57 "Nie bójmy się słowa dyskryminacja" - Magdalena Kurowska w Radiu Opole Dyskryminacja i przemoc domowa to nadal spore problemy, z którymi zmagają się polskie kobiety. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek jej przykłady wskazała… » więcej 2024-01-22, godz. 08:33 "Temat stał się tematem pilnym" - Ryszard Galla o nauczaniu języka niemieckiego Wiceprzewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ocenia, że po stronie rządowej jest dobra wola, by temat nauczania niemieckiego… » więcej 2024-01-19, godz. 08:54 "Prawo i Sprawiedliwość jest opozycją histeryczną"- Adam Gomoła w Radiu Opole - Nie jesteśmy jedynym województwem, które jest w takiej sytuacji - tak o braku nowego wicewojewody opolskiego mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł… » więcej 2024-01-18, godz. 08:59 "Zachowujemy się zbyt defensywnie. Trzeba zdelegalizować bandę czworga" - Jerzy Czerwiński w Radiu Opole - Uważam, że my się zachowujemy zbyt defensywnie, bo my tylko reagujemy na bezprawne działania drugiej strony [...] Co by należało według mnie Podjąć?… » więcej 2024-01-17, godz. 08:53 "Nie ma z kim" - senator Tadeusz Jarmuziewicz o pomysłach na zmianę konstytucji Senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole, że wyższa izba parlamentu nie będzie miała czasu na wprowadzenie… » więcej 2024-01-16, godz. 08:53 Stanisław Rakoczy o ripoście ludowców na słowa o "terrorze praworządności" Mamy obecnie do czynienia z "terrorem praworządności"; Wincenty Witos nigdy by się na to nie zgodził - tak mówił prezydent Andrzej Duda na obchodach 150… » więcej 2024-01-15, godz. 10:18 "Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia" - Joanna Raźniewska w Radiu Opole - Przede wszystkim zależy mi na przesunięciu punktu ciężkości, czym kuratorium może się zajmować. Chcę, żeby to było wsparcie, a nie tylko kontrola… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »