Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Michał Siek: Wszystkich ofert pracy dla nauczycieli…
2022-08-31, 09:08 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Michał Siek: Wszystkich ofert pracy dla nauczycieli, wraz z ofertami w niepełnym wymiarze godzin jest 499

Michał Siek: Wszystkich ofert pracy dla nauczycieli, wraz z ofertami w niepełnym wymiarze godzin jest 499
Michał Siek, opolski kurator oświaty o:
- wakatach nauczycielskich w szkołach
- zapowiadanym proteście nauczycieli, podwyżkach i zmianach w awansie zawodowym
- nowościach w roku szkolnym 2022/2023
- Na wczoraj ofert pracy na pełnym etacie było 138 - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał Siek, opolski kurator oświaty. - Te wakaty nauczycielskie są przede wszystkim dla nauczycieli wspomagających, pedagogów specjalnych i psychologów oraz nauczycieli języka angielskiego - wyjaśnił.
W sumie wszystkich ofert, wraz z ofertami w niepełnym wymiarze godzin jest 499.

Na jutro (1 września) Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada protest. Powodem jest poziom podwyżek zaproponowany przez ministerstwo.
- Ministerstwo proponuje już kolejny wariant i za każdym razem nie znajdują one akceptacji. Można wniosek wyciągnąć z tego: "my nie chcemy żadnych zmian wprowadzać, tylko chcemy większe pieniądze" - ocenił kurator. - Tak się nie da. Trzeba usiąść i rozmawiać. Rozumiem, że nie wszystkie propozycje znajdują akceptację, ale od czegoś trzeba zacząć.

Nowy rok szkolny rozpoczną jutro także uchodźcy z Ukrainy.
- Na ten moment szacujemy, że będzie ich około 3,5 tys. w regionie - powiedział gość Porannej Rozmowy. - W kolejnych dniach będziemy wiedzieć więcej, bo mamy sygnały, że niektórzy jeszcze poszukują miejsca. To wynika z nieporozumień, braku dobrej komunikacji i informacji, ale na pewno te dzieci miejsce znajdą, bo miejsce jest, ale może nie w tej szkole, w której by chcieli.

Jak powiedział kurator oświaty, przed wakacjami do szkół w regionie uczęszczało około 4 tys. 700 uczniów uchodźców. Oddziały przygotowawcze nadal będą działać, tam gdzie będzie taka potrzeba. Przed wakacjami było ich 57.

Rozpoczynający się w czwartek rok szkolny przyniesie sporo zmian. Zmieniają się zasady awansu zawodowego nauczycieli, do szkół wchodzi nowy przedmiot - Historia i Teraźniejszość. Podręcznik do tego przedmiotu wywołał kontrowersje, na Opolszczyźnie około 100 szkół zapowiedziało, że nie będzie z niego korzystać.

- Wybór podręcznika to jest decyzja nauczyciela, nie musi z niego korzystać. Będzie dopuszczony kolejny podręcznik. Każdy nauczyciel sobie wybierze taki podręcznik, jaki uzna za stosowny. Natomiast nikt nie ma prawa wymuszać na nauczycielu jakiego podręcznika ma używać, to nie są kompetencje ani wójta, ani burmistrza, ani prezydenta miasta - podkreślił Michał Siek.

Nowością jest także nauka strzelania w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Jak zapewnia kurator oświaty w naszym regionie są strzelnice, także wirtualne i powstają nowe.

Nowa będzie także matura.
- Będziemy razem z Politechniką Opolską i Okręgową Komisją Egzaminacyjną we Wrocławiu proponować uczniom klas maturalnych spotkanie, gdzie specjaliści z OKE będą mówić jak do nowej matury się przygotowywać - zapowiedział gość Radia Opole.

Zobacz także

2024-01-26, godz. 09:04 Ile powinni zarabiać nauczyciele? Piotr Pakosz z Solidarności w Porannej Rozmowie Gościem porannej rozmowy w piątek był Piotr Pakosz z nauczycielskiej Solidarności, którego zapytaliśmy o zmiany w wynagrodzeniach dla nauczycieli, w tym… » więcej 2024-01-25, godz. 09:58 Wolontariusze spotykają się z hejtem - Agnieszka Wiosna z WOŚP w Radiu Opole - W Opolu nigdy wydarzenia drastycznego nie było. Wiadomo, że pojawiają się niemiłe słowa. Uczulamy naszych wolontariuszy, żeby w takich sytuacjach się… » więcej 2024-01-23, godz. 20:52 Arkadiusz Kożuszko: "Na Opolszczyźnie nazwaliśmy ten strajk, Strajkiem Ponad Podziałami" -Dogadaliśmy się ze wszystkimi związkami, które są na terenie naszego województwa i solidarnie wszyscy dołączyli do tego strajku. To nie jest strajk przeciwko… » więcej 2024-01-23, godz. 08:57 "Nie bójmy się słowa dyskryminacja" - Magdalena Kurowska w Radiu Opole Dyskryminacja i przemoc domowa to nadal spore problemy, z którymi zmagają się polskie kobiety. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek jej przykłady wskazała… » więcej 2024-01-22, godz. 08:33 "Temat stał się tematem pilnym" - Ryszard Galla o nauczaniu języka niemieckiego Wiceprzewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ocenia, że po stronie rządowej jest dobra wola, by temat nauczania niemieckiego… » więcej 2024-01-19, godz. 08:54 "Prawo i Sprawiedliwość jest opozycją histeryczną"- Adam Gomoła w Radiu Opole - Nie jesteśmy jedynym województwem, które jest w takiej sytuacji - tak o braku nowego wicewojewody opolskiego mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł… » więcej 2024-01-18, godz. 08:59 "Zachowujemy się zbyt defensywnie. Trzeba zdelegalizować bandę czworga" - Jerzy Czerwiński w Radiu Opole - Uważam, że my się zachowujemy zbyt defensywnie, bo my tylko reagujemy na bezprawne działania drugiej strony [...] Co by należało według mnie Podjąć?… » więcej 2024-01-17, godz. 08:53 "Nie ma z kim" - senator Tadeusz Jarmuziewicz o pomysłach na zmianę konstytucji Senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole, że wyższa izba parlamentu nie będzie miała czasu na wprowadzenie… » więcej 2024-01-16, godz. 08:53 Stanisław Rakoczy o ripoście ludowców na słowa o "terrorze praworządności" Mamy obecnie do czynienia z "terrorem praworządności"; Wincenty Witos nigdy by się na to nie zgodził - tak mówił prezydent Andrzej Duda na obchodach 150… » więcej 2024-01-15, godz. 10:18 "Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia" - Joanna Raźniewska w Radiu Opole - Przede wszystkim zależy mi na przesunięciu punktu ciężkości, czym kuratorium może się zajmować. Chcę, żeby to było wsparcie, a nie tylko kontrola… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »