Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Łukasz Nowak: Dzisiaj taki pożar jak 30 lat temu…
2022-08-26, 08:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Łukasz Nowak: Dzisiaj taki pożar jak 30 lat temu nie mógłby się rozprzestrzenić

asp. Łukasz Nowak o gaszeniu pożarów we Francji i pomocy straży pożarnej podczas intensywnych ulew
asp. Łukasz Nowak, oficer prasowy PSP Opole o:
- 30. rocznicy pożaru w Kuźni Raciborskiej
- działaniach polskich modułów DFFFV we Fracji
- podsumowaniu pracy strażaków po ulewnych deszczach
- 30 lat temu 26. sierpnia wybuchł pożar potocznie nazywany pożarem w Kuźni Raciborskiej obejmujący obszary dużo większe niż sąsiadujące z tą miejscowością - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole asp. Łukasz Nowak oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. - Uważa się, że godzina 13.50 to początek tego pożaru. Objął ponad 9 tys. hektarów - przypomniał.

Gaszenie pożaru trwało 4 dni, dogaszanie dwa tygodnie. Zaangażowanych było 13000 osób w tym 4700 strażaków, 3200 żołnierzy, 650 policjantów, 1120 funkcjonariuszy obrony cywilnej, 1150 leśników, 1100 samochodów pożarniczych, 8 śmigłowców, 12 czołgów, 26 samolotów typu „Dromader” oraz 50 cystern kolejowych do transportu wody i sześć lokomotyw. Spaleniu uległo 15 wozów gaśniczych i 26 motopomp.  Do akcji zadysponowano strażaków i sprzęt z 30 województw.

- Niestety były dwie ofiary śmiertelne: strażak z jednostki w Raciborzu i strażak z jednostki OSP z terenu województwa opolskiego - zaznaczył gość Radia Opole.

- Dzisiaj, myślę że tak duży pożar nie mógłby się rozprzestrzenić. Bardzo dużo zmieniło się zarówno w straży pożarnej jak i w gospodarce leśnej, zabezpieczenie pożarowe, dostrzeganie pożarów, samoloty gaśnicze, oddzielenia pożarowe, drogi pożarowe. W 1995 roku wprowadzony został krajowy system ratowniczo-gaśniczy. Dzisiaj jednostki OSP jeżdżą nowoczesnym sprzętem, alarmowane są drogą radiową, gdzie po sekundzie od kliknięcia dyżurnego jednostka już jest alarmowana. Strażacy OSP otrzymują alarmy na telefony komórkowe - wymieniał asp. Nowak.

Gość Porannej Rozmowy wrócił kilka dni temu z Francji, gdzie brał udział w gaszeniu pożaru lasów. Zostały tam wysłane dwa moduły GFFFV Wrocław i Szczecin (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles). Jest to moduł gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska posiada sześć takich modułów.

- Pożary we Francji były większe niż w Kuźni Raciborskiej. Ten sierpniowy na którym moduł Polski działał miał średnicę około 20 km. Polskie moduły działały w sumie na 11 odcinkach.

W Porannej Rozmowie Radia Opole asp. Nowak podsumował także działania strażaków w województwie opolskim przy usuwaniu skutków ulewnych deszczy jakie przeszły nad regionem w mijającym tygodniu.

- Odnotowaliśmy ponad tysiąc interwencji. Znaczna część tych zdarzeń dotyczył zalanych posesji, piwnic, pól. Najwięcej w powiecie opolskim i mieście Opolu - 400 zdarzeń, w powiedzie kędzierzyńsko-kozielskim - ponad 100, podobnie w powiecie strzeleckim.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o różnicach w zorganizowaniu pracy polskich i francuskich strażaków.

- Wrażenie za granicą wywołało to, jak dużym składem jedziemy, bo to 146 osób, 49 pojazdów przemieszczających się w ponad dwukilometrowej kolumnie robi wrażenie. To nie tylko pojazdy gaśnicze, ale też samochody operacyjne, nośniki kontenerów, cysterna, autobus po to, żeby na miejscu być samowystarczalnym i nie obciążać gospodarza. Przywozimy swoje namioty, sanitariaty, jedzenie, paliwo - wyjaśniał asp. Nowak i dodał, że pozwala to na stworzenie swojego "miasteczka" w dowolnym miejscu.

- To zbudziło spore zainteresowanie. Społeczeństwo francuskie witało nas na poboczach dróg, na tablicach informacyjnych wyświetlano podziękowania dla polskich strażaków, kierowcy na drogach trąbili, bili brawo, na szybach przyklejali kartki z napisem dziękuję po polsku, na płotach wywieszano banery zrobione z prześcieradeł z podziękowaniami w języku polskim - opowiadał gość Porannej Rozmowy.

Strażaków z Francji zainteresował sprzęt, jakim dysponowały polskie moduły. To między innymi quady, przydatne do rozpoznania terenu, czy przejazdu dowódcy na dłuższych odcinkach.

- Francuzi w ogóle quadów nie używają. W ostatnich dniach Francuzi poprosili nas, żebyśmy z nimi pojechali na rozpoznanie, przekonali się że warto quada kupić. Pokazaliśmy drona, że można zrobić rozpoznanie z jego pomocą i z kamerą termowizyjną zawieszoną do drona. Nie mamy się czego wstydzić. Co więcej, myślę, że jesteśmy mocno na top liście, jeśli chodzi o wyposażenie i taktyki działań - podkreślał asp. Nowak.

Zobacz także

2023-12-05, godz. 09:51 Kordian Kolbiarz o efekcie zmian w rozkładzie jazdy na kolei oraz przyszłości lokalnej koalicji z Prawem i Sprawied… Wraz z nowym rozkładem jazdy na kolei, znikną bezpośrednie połączenia z Nysy do Wrocławia. We wtorek na ten temat będą obradować nyscy radni. W porannej… » więcej 2023-12-04, godz. 09:01 Włodzimierz Skalik o działaniach rządu w czasie pandemii, komisjach śledczych i alternatywach dla in vitro - Jeśli policzymy liczbę ofiar śmiertelnych w okresie tak zwanej pandemii wskutek błędnej polityki rządu Mateusza Morawieckiego, no to należy się do tego… » więcej 2023-12-01, godz. 08:45 Senator Piotr Woźniak o negocjacjach rządowych i pierwszych inicjatywach ustawowych - Edukacja musi pozostać apolityczna i wolna od indoktrynacji i liczę, że ta kadencja będzie renesansem zawodu nauczyciela - mówił w Porannej Rozmowie senator… » więcej 2023-11-30, godz. 09:55 Wojewoda Sławomir Kłosowski o nielegalnych składach odpadów - Samorząd powinien podjąć energiczne starania o to, aby to usunąć , a za koszty usunięcia później obciążyć albo właściciela odpadów, albo terenu… » więcej 2023-11-29, godz. 09:05 Agata Ślusarek o sztucznej inteligencji i bezpieczeństwie w sieci W środowy poranek rozmawiamy o bezpieczeństwie w sieci, a także o zagrożeniach, które niesie rozwój sztucznej inteligencji. W ostatnim czasie w internecie… » więcej 2023-11-28, godz. 09:00 Jerzy Czerwiński o nowym rządzie i swojej politycznej przyszłości - Przypominam, że na Prawo i Sprawiedliwość głosowało prawie 8 mln ludzi i ten rząd jest wyjściem w kierunku tych osób, ale nie tylko, z ofertą dobrego… » więcej 2023-11-27, godz. 08:36 Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch o rosnącej liczbie zachorowań na grypę i COVID -Rośnie liczba chorych na COVID i grypę, ale od 6 grudnia będą dostępne najnowsze szczepionki przeciwko koronawirusowi. - powiedziała w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-11-24, godz. 09:00 Tomasz Siemoniak o przymiarkach do rządu Donalda Tuska i o zapowiadanych komisjach śledczych Gościem Porannej Rozmowy był opolski poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, którego zapytaliśmy o przymiarki do rządu Donalda Tuska, o to jakie szanse… » więcej 2023-11-23, godz. 10:18 Paweł Kawecki o ostatnich wydarzeniach w WiK Opole Gościem porannej rozmowy był członek zarządu opolskiego WiK-u Paweł Kawecki, którego zapytaliśmy o zasadność odwołania z funkcji Ireneusza Jakiego. Z… » więcej 2023-11-22, godz. 09:04 Ireneusz Jaki o kulisach odwołania z funkcji prezesa WiK-u - Jest to próba trzeciego odwołania, natomiast jeżeli mówimy o zawieszeniu, to tych prób było więcej. Ten cały spektakl trwa od kwietnia, maja roku 2022… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »