- Noc Muzeów jest wyjątkowa, ponieważ to, co codziennie jest dostępne to czytelnia archiwalna, natomiast takie wydarzenie ogólne, w którym mogą uczestniczyć dorośli i dzieci, całe rodziny, to wydarzenia wyjątkowe - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu.
Archiwum w czasie Nocy Muzeów będzie pokazywać książki także z księgozbioru bibliotecznego. To księgozbiór śląski związany z najcenniejszymi starodrukami.
- Mamy Mszał Nyski, mamy starodruki XVII i XVIII wieczne i będziemy to pokazywać na wystawie "Świat od deski do deski" - zapowiedziała pracownica Archiwum Państwowego.
- Pokażemy też "Księgę Głubczycką", to księga praw miejskich Głubczyc pisana na pergaminie jeszcze w średniowieczu bardzo bogato zdobioną - dodała.
Przygotowano także atrakcje dla najmłodszych. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach z iluminowania ksiąg. - Warsztaty będą się odbywały o godzinie 19- tej. Poprowadzi je średniowieczny mnich i dzieci będą mogły na specjalnie przygotowanych kartach wykonać własne iluminacje - zapowiedział gość Radia Opole.
Archiwum Państwowe zachęca także do przekazywania im swoich zbiorów archiwalnych.
- Czekamy na pamiętniki, na zdjęcia dokumentujące zdarzenia w regionie. Czekamy na to, żeby archiwiści rodzinni podzielili się swoimi historiami rodzinnymi. To ogólnopolski program "Archiwów rodzinnych". Przedłużeniem tego programu jest program "archiwum pandemii", namawiamy do przekazywania dokumentów związanych z czasem pandemii, z tym jak żyliśmy, jak się zmieniło nasze życie. Kolejne archiwum, to archiwum związane z wojną na Ukrainie z gośćmi, których mamy w domu, akcji pomocowych.