Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Violetta Rezler-Wasielewska o losie powstańców…
2020-10-06, 08:48 Autor: Joanna Matlak

Dr Violetta Rezler-Wasielewska o losie powstańców w obozie Lamsdorf

Dr Violetta Rezler-Wasielewska o losie powstańców w obozie Lamsdorf
- Tego miejsca nie znaleźliśmy, ale próbowaliśmy i temu miały służyć prace archeologiczne, które IPN rozpoczął na starym cmentarzu jenieckim- powiedziała w porannej rozmowie „W cztery Oczy” dr Violetta Rezler Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu, zapytana czy udało się odnaleźć miejsce pochówku powstańców warszawskich, którzy chcieli uciekać z obozu jenieckiego w Lamsdorf. Dziś mija 76 rocznica przybycia powstańców do Stalagu 344 Lamsdorf w 1944 roku.
- Ten kto zna stary cmentarz jeniecki ten wie, że za częścią starego cmentarza pokrytego rzędami prostych żelbetowych krzyży z I Wojny Światowej, znajduje się teren porośnięty tylko trawą i według nas to może być hipotetyczne miejsce pochówku powstańców warszawskich. Prace, które odbywały się wiosną tego roku nie potwierdziły na razie pochówku, nie mniej jednak to tylko część terenu. Będziemy szukać dalej – zapewniła dr Rezler – Wasielewska.

Naszego gościa pytaliśmy o pierwsze chwile przybycia powstańców do Lamsdorf i o to jak byli traktowani.

- Zanim dotarły dyrektywy od władz Wermachtu do Lamsdorf, ci pierwsi powstańcy nie byli traktowani jak jeńcy wojenni czyli zgodnie z prawem międzynarodowym. Po wyładowaniu z bydlęcych wagonów byli szykanowani, zarówno przez strażników, jak i eskortujących ich żołnierzy Wermachtu, ale też okolicznych mieszkańców – mówił dyrektor CMJW. Powstańców „witano” słowami „polnische banditen”.

- Dopiero następnego dnia okazało się, że postąpiono niewłaściwie i władze obozowe przeprosiły powstańców. Niemniej powstańcy trafili do najgorszej części kompleksu Stalagu 344 Lamsdorf, bo trafili do baraków mocno zniszczonych i wcześniej zajmowanych przez jeńców radzieckich. Oddzielono kobiety od mężczyzn, baraki szybko się zatłoczyły, były tam kilkupiętrowe prycze i wszyscy powstańcy wspominają, że nikt nie chciał spać na najwyższej, z powodu pluskiew spadających z sufitu – opowiadała dr Rezler Wasielewska.

Dziś na Facebooku oraz kanale YouTube muzeum szykowana jest premiera filmu dokumentalnego „Przystanek Lamsdorf. Powstańcy Warszawscy w niewoli” w reżyserii Mirosława Basaja. (początek o godz. 11:00) oraz pokaz spektaklu „Przerzucane słowa” w reżyserii Andrzeja Czernika (początek o godz. 18:05).
Violetta Rezler-Wasielewska "W cztery oczy" (06.10.2020)

Zobacz także

2020-08-07, godz. 10:44 Dominik Pikos o zagospodarowaniu jezior, sukcesach w walce z sinicami i bezcelowej walce z komarami - Jeśli chodzi o Jezioro Duże, to w zatokach, w miejscach, w których nie ma silnego prądu, czy wiatru sinice się pojawiają, ale cieszymy się, że z roku… » więcej 2020-08-06, godz. 09:12 Maksymilian Polis o nowej inicjatywie młodzieżówki Platformy Obywatelskiej – Jest to uchwała o pełnym poparciu marszałka Andrzeja Buły – wyjaśnił Sebastian Polis. W tej uchwale Młodzi Demokraci sprzeciwiają się – jak… » więcej 2020-08-05, godz. 08:46 Longin Bartnik o możliwości sojuszu ze Zjednoczoną Prawicą - Być może na szczeblu warszawskim coś takiego się dzieje, ale na szczeblu opolskim jest cisza – powiedział Longin Bartnik z Konfederacji, odnosząc się… » więcej 2020-08-04, godz. 08:49 Grzegorz Krukowski o Forum Młodych PiS w ostatniej kampanii wyborczej i w najbliższej przyszłości - Okres wyborczy zawsze jest bardziej sprzyjający dla młodzieżówek, ponieważ jest co robić, wokół czego się skupiać – przyznał Grzegorz Krukowski… » więcej 2020-08-03, godz. 08:38 Paweł Kampa o zarzutach prokuratorskich dla marszałka województwa i Konwencji Stambulskiej Jaki jest stosunek Lewicy do afery z zarzutem prokuratorskim dla marszałka województwa? Czy Konwencję Stambulską należy wypowiedzieć? Między innymi te pytania… » więcej 2020-08-02, godz. 08:35 Justyna Merz i Sławomir Gierymski o sprzęcie, jaki marzy się ratownikom – Od paru lat działam w opolskim WODRz-e, z czego bardzo się cieszę – przyznał Sławomir Gierymski, wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce, który… » więcej 2020-08-01, godz. 08:35 Dr Tomasz Greniuch o heroizmie powstańców i okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego – Na pewno wielkie emocje, na pewno adrenalina na wysokim poziomie. Wszyscy czekali na godzinę „W” – powiedział o atmosferze w dniu wybuchu Powstania… » więcej 2020-07-31, godz. 09:10 Dawid Drożdż o jubileuszu, sukcesach i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża - Jak każde stowarzyszenie co cztery lata mamy zjazd sprawozdawczo – wyborczy, który podsumowuje działalność, wybiera nowe władzy i wytycza kierunki działania… » więcej 2020-07-30, godz. 08:52 Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na węgiel – W latach 60., 70. zaczęliśmy montować na potęgę piece opalane węglem, a teraz ponosimy tego skutki – powiedział Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej 2020-07-29, godz. 09:31 Marek Froelich o przebiegu żniw na Opolszczyźnie - Do wczoraj byliśmy optymistami, jeśli chodzi o żniwa - powiedział Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. Wszystko bowiem wskazywało na to, że… » więcej
2425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »