Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Violetta Rezler-Wasielewska o losie powstańców…
2020-10-06, 08:48 Autor: Joanna Matlak

Dr Violetta Rezler-Wasielewska o losie powstańców w obozie Lamsdorf

Dr Violetta Rezler-Wasielewska o losie powstańców w obozie Lamsdorf
- Tego miejsca nie znaleźliśmy, ale próbowaliśmy i temu miały służyć prace archeologiczne, które IPN rozpoczął na starym cmentarzu jenieckim- powiedziała w porannej rozmowie „W cztery Oczy” dr Violetta Rezler Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu, zapytana czy udało się odnaleźć miejsce pochówku powstańców warszawskich, którzy chcieli uciekać z obozu jenieckiego w Lamsdorf. Dziś mija 76 rocznica przybycia powstańców do Stalagu 344 Lamsdorf w 1944 roku.
- Ten kto zna stary cmentarz jeniecki ten wie, że za częścią starego cmentarza pokrytego rzędami prostych żelbetowych krzyży z I Wojny Światowej, znajduje się teren porośnięty tylko trawą i według nas to może być hipotetyczne miejsce pochówku powstańców warszawskich. Prace, które odbywały się wiosną tego roku nie potwierdziły na razie pochówku, nie mniej jednak to tylko część terenu. Będziemy szukać dalej – zapewniła dr Rezler – Wasielewska.

Naszego gościa pytaliśmy o pierwsze chwile przybycia powstańców do Lamsdorf i o to jak byli traktowani.

- Zanim dotarły dyrektywy od władz Wermachtu do Lamsdorf, ci pierwsi powstańcy nie byli traktowani jak jeńcy wojenni czyli zgodnie z prawem międzynarodowym. Po wyładowaniu z bydlęcych wagonów byli szykanowani, zarówno przez strażników, jak i eskortujących ich żołnierzy Wermachtu, ale też okolicznych mieszkańców – mówił dyrektor CMJW. Powstańców „witano” słowami „polnische banditen”.

- Dopiero następnego dnia okazało się, że postąpiono niewłaściwie i władze obozowe przeprosiły powstańców. Niemniej powstańcy trafili do najgorszej części kompleksu Stalagu 344 Lamsdorf, bo trafili do baraków mocno zniszczonych i wcześniej zajmowanych przez jeńców radzieckich. Oddzielono kobiety od mężczyzn, baraki szybko się zatłoczyły, były tam kilkupiętrowe prycze i wszyscy powstańcy wspominają, że nikt nie chciał spać na najwyższej, z powodu pluskiew spadających z sufitu – opowiadała dr Rezler Wasielewska.

Dziś na Facebooku oraz kanale YouTube muzeum szykowana jest premiera filmu dokumentalnego „Przystanek Lamsdorf. Powstańcy Warszawscy w niewoli” w reżyserii Mirosława Basaja. (początek o godz. 11:00) oraz pokaz spektaklu „Przerzucane słowa” w reżyserii Andrzeja Czernika (początek o godz. 18:05).
Violetta Rezler-Wasielewska "W cztery oczy" (06.10.2020)

Zobacz także

2020-10-27, godz. 08:39 Marcin Ociepa o politycznej sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z powodów eugenicznych Marcin Ociepa, wiceprezes zarządu krajowego Porozumienia -Te sprawy są bardzo trudne i te wybory są trudne, na jednej szali mamy bowiem oczekiwania wolności… » więcej 2020-10-26, godz. 09:03 Mariusz Grochowski o rehabilitacji pacjentów pocovidowych – Trafiają do nas pacjenci np. z osłabieniem albo z płytszym oddechem. Rehabilitacja ma poprawić wydolność wysiłkową i krążeniową, sprawność oddechową… » więcej 2020-10-25, godz. 08:31 Prof. Marek Gierlotka o przyczynach chorób cywilizacyjnych Jakie są przyczyny chorób cywilizacyjnych, z czego wynikają i jak się przed nimi chronić? Na te pytania odpowiadał prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału… » więcej 2020-10-24, godz. 08:26 Maciej Róg o tym, czym jest test Coopera i jak się do niego przygotować - Test Coopera to test sprawności fizycznej i służy temu, by określić czy dana osoba jest w dobrej kondycji czy powinna rozpocząć jakąś głębszą analizę… » więcej 2020-10-23, godz. 10:49 Sylwia Daniłowska o sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych - Tak naprawdę zrealizowaliśmy dwa badania, bo pierwsze mieliśmy w kwietniu tego roku, a więc około 3 tygodnie po tym jak koronawirus zagościł na dobre… » więcej 2020-10-22, godz. 08:40 Marek Froelich o sytuacji rolników w kontekście zalanych gospodarstw i upraw - Mamy w tym roku wszystkie możliwe klęski żywiołowe prócz suszy - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej… » więcej 2020-10-21, godz. 08:43 Konrad Gęsiarz o alarmującej sytuacji w Namysłowskim Centrum Zdrowia - Wcześniej mówiło się już o tym, że szpitale powiatowe, będą miały obowiązek obsługiwania pacjentów covidowych, ale trochę jesteśmy zaskoczeni rozmiarem… » więcej 2020-10-19, godz. 08:46 Violetta Porowska o najbliższym zjeździe okręgowym PiS – Zjazd okręgowy to zawsze duże wydarzenie dla struktury partyjnej, ale z powodu pandemii został on rozłożony na trzy dni – mówiła w porannej rozmowie… » więcej 2020-10-18, godz. 08:30 Hubert Kołodziej o korzyściach ze współpracy regionu opolskiego z partnerami z Węgier - W 1999 roku powstały sejmiki województw i naturalną sprawą było szukanie partnerów do współpracy. Kierunek węgierski był czymś naturalnym – mówił… » więcej 2020-10-17, godz. 08:35 Jan Burniak o tym, jak wielu ludzi wciąż korzysta z Banku Żywności - Te dwa dni się ze sobą wiążą - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy Jan Burniak, prezes Banku Żywności w Opolu. Rozmawialiśmy bowiem o Światowym… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »