Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Stanisław Niewiński o tym, jaki wpływ na świat…
2020-09-30, 08:34 Autor: Witold Żurawicki

Dr Stanisław Niewiński o tym, jaki wpływ na świat może może nieść ze sobą konflikt zbrojny: Azerbejdżan-Armenia

Dr Stanisław Niewiński o tym, jaki wpływ na świat może może nieść ze sobą konflikt zbrojny: Azerbejdżan-Armenia
- Te kawałki ziemi mają nieraz istotne znacznie – powiedział o wojnie o Górny Karabach dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej.
To konflikt na tle narodowościowym, ale zawsze ogromne znaczenie mają kwestie gospodarcze. Górny Karabach zamieszkują Ormianie, którzy chcą się oderwać od Azerbejdżanu. To kolejna wojna między tymi krajami na tym tle.

- Poprzez tych mniejszych graczy te państwa próbuję rozegrać swoje interesy – zastrzegł Stanisław Niewiński, tłumacząc, że za Armenią stoi Rosja a za Azerbejdżanem – Turcja.

I właśnie poparcie jednej ze stron przez Turcję – członka NATO komplikuje sprawę, bo w niekorzystnej sytuacji stawia Sojusz Północnoatlantycki.

Każdy konflikt zbrojny ma wpływ na światową gospodarkę. Azerbejdżan jest wielki producentem ropy i gazu i ceny tych surowców pną się w górę.

Nasz gość wspomniał tez konflikt graniczny między Chinami a Indiami. On tli się już od kilku dekad. Chodzi o strategiczne pozycje obu wielkich krajów.

Zobacz także

2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej 2020-11-12, godz. 09:43 Małgorzata Kozak o nowej akcji opolskiego MOPRu #zostanwdomu skierowanej do seniorów - Przygotowaliśmy ulotkę, którą od kilku dni dystrybuujemy za pośrednictwem wolontariuszy do seniorów i przedstawiamy adresy, telefony, strony internetowe… » więcej 2020-11-12, godz. 09:01 Andrzej Buła podsumowuje dotychczasową pracę samorządu w walce z epidemią Porannym gościem Radia Opole był Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, którego poprosiliśmy o podsumowanie dotychczasowej pracy samorządu w walce… » więcej 2020-11-11, godz. 08:22 Dr Tomasz Greniuch o Ojcach Niepodległości Porannym gościem Radia Opole był dr Tomasz Greniuch, naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, z którym porozmawiamy o Ojcach Niepodległości. Komu ją… » więcej 2020-11-10, godz. 09:14 Iwona Rajca-Biernacka o cennym osoczu, które może niezwykle pomóc osobom chorym na koronawirusa - My przez media zapraszamy osoby, które przechorowały COVID-19 do oddawania osocza, albowiem zapotrzebowanie naszych szpitali to kilka - kilkanaście jednostek… » więcej 2020-11-09, godz. 09:35 Sebastian Szczurek o tym, że można już składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - Jak najbardziej, można już składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Sebastian Szczurek, rzecznik… » więcej 2020-11-08, godz. 08:20 Dr Witold Potwora o tym, czy nasz region ma zadatki na Dolinę Krzemową Kiedyś w latach 90. żartowaliśmy, że może z Turawy dałoby się stworzyć takie centrum rozwoju innowacji i wtedy żartowaliśmy, ale dziś uważam, że tak… » więcej 2020-11-07, godz. 08:20 Krzysztof Kleszcz o najnowszym projekcie Instytutu Śląskiego w Opolu - Projekt jest skierowany do wszystkich z naciskiem na młodych, dlatego, że baza danych, którą tworzymy będzie dostępna w internecie - powiedział w porannej… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »