Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Agnieszka Harnus o tym, jak dotychczas przebiegała…
2020-09-28, 09:24 Autor: Witold Żurawicki

Agnieszka Harnus o tym, jak dotychczas przebiegała pandemia w naszym regionie

Agnieszka Harnus o tym, jak dotychczas przebiegała pandemia w naszym regionie
- W tej chwili jest zakaz organizowania kongresów i targów, zakaz organizowania wesołych miasteczek, parków rozrywki, wydarzeń kulturalnych – powiedziała o rygorach w powiecie głubczyckim Agnieszka Harnus z WSSE w Opolu.
To jedyny powiat w naszym regionie, który znajduje się w tak zwanej strefie czerwonej – o największym zagrożeniu epidemiologicznym. Jak wyjaśnił nasz gość: o kwalifikacji jakiegoś terenu do danej strefy decyduje Ministerstwo Zdrowia w oparciu o statystyki zachorowań i zakażeń.

Nieco mniej restrykcyjne zasady obowiązują w powiecie brzeskim, który znajduje się obecnie w strefie żółtej. Można organizować targi, wystawy, kongresy, z tym, że limit osób to 1 osoba na 4 m2 powierzchni, w wydarzeniach sportowych może brać udział do 25% publiczności, w wydarzeniach kulturalnych również może uczestniczyć do 25% publiczności, jeśli odbywa się to w budynku lub na terenie obiektu sportowego.

– Jeśli natomiast wydarzenia te odbywają się na otwartej przestrzeni, wtedy obowiązuje limit osób do 100 – wyjaśniła Agnieszka Harnus.

Z kolei powiat kluczborski jest obecnie zaznaczony na niebiesko. Tym kolorem ministerstwo oznacza powiaty, które były w strefach żółtej lub czerwonej lub zagrożone są wzrostem infekcji koronawirusa.

Według najnowszych danych w całym regionie liczba wszystkich zakażeń wzrosła do 2254, a liczba aktualnie chorych – do 444. Stąd nadal ogromna rola profilaktyki: zasłaniania ust i nosa, zachowywania odstępu, mycia i dezynfekcji rąk, wietrzenia pomieszczeń. Zwłaszcza, że wielkimi krokami nadchodzi sezon grypowy, podczas którego w przypadku zachorowania na grypę czy grypopochodne naszego organizmy są osłabione.

Zobacz także

2020-10-27, godz. 08:39 Marcin Ociepa o politycznej sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z powodów eugenicznych Marcin Ociepa, wiceprezes zarządu krajowego Porozumienia -Te sprawy są bardzo trudne i te wybory są trudne, na jednej szali mamy bowiem oczekiwania wolności… » więcej 2020-10-26, godz. 09:03 Mariusz Grochowski o rehabilitacji pacjentów pocovidowych – Trafiają do nas pacjenci np. z osłabieniem albo z płytszym oddechem. Rehabilitacja ma poprawić wydolność wysiłkową i krążeniową, sprawność oddechową… » więcej 2020-10-25, godz. 08:31 Prof. Marek Gierlotka o przyczynach chorób cywilizacyjnych Jakie są przyczyny chorób cywilizacyjnych, z czego wynikają i jak się przed nimi chronić? Na te pytania odpowiadał prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału… » więcej 2020-10-24, godz. 08:26 Maciej Róg o tym, czym jest test Coopera i jak się do niego przygotować - Test Coopera to test sprawności fizycznej i służy temu, by określić czy dana osoba jest w dobrej kondycji czy powinna rozpocząć jakąś głębszą analizę… » więcej 2020-10-23, godz. 10:49 Sylwia Daniłowska o sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych - Tak naprawdę zrealizowaliśmy dwa badania, bo pierwsze mieliśmy w kwietniu tego roku, a więc około 3 tygodnie po tym jak koronawirus zagościł na dobre… » więcej 2020-10-22, godz. 08:40 Marek Froelich o sytuacji rolników w kontekście zalanych gospodarstw i upraw - Mamy w tym roku wszystkie możliwe klęski żywiołowe prócz suszy - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej… » więcej 2020-10-21, godz. 08:43 Konrad Gęsiarz o alarmującej sytuacji w Namysłowskim Centrum Zdrowia - Wcześniej mówiło się już o tym, że szpitale powiatowe, będą miały obowiązek obsługiwania pacjentów covidowych, ale trochę jesteśmy zaskoczeni rozmiarem… » więcej 2020-10-19, godz. 08:46 Violetta Porowska o najbliższym zjeździe okręgowym PiS – Zjazd okręgowy to zawsze duże wydarzenie dla struktury partyjnej, ale z powodu pandemii został on rozłożony na trzy dni – mówiła w porannej rozmowie… » więcej 2020-10-18, godz. 08:30 Hubert Kołodziej o korzyściach ze współpracy regionu opolskiego z partnerami z Węgier - W 1999 roku powstały sejmiki województw i naturalną sprawą było szukanie partnerów do współpracy. Kierunek węgierski był czymś naturalnym – mówił… » więcej 2020-10-17, godz. 08:35 Jan Burniak o tym, jak wielu ludzi wciąż korzysta z Banku Żywności - Te dwa dni się ze sobą wiążą - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy Jan Burniak, prezes Banku Żywności w Opolu. Rozmawialiśmy bowiem o Światowym… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »