Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej
2020-09-01, 08:24 Autor: Joanna Matlak

Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej

Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej
- To jest zawsze dobre pytanie gdzie zaczęła się II wojna światowa, a to nie ma chyba większego znaczenia. Sprawa Wielunia pojawiła się w latach 70. i godzina jego bombardowania czyli 4.40. Z tego by wynikało, że Wieluń był pierwszym miejscem, w którym rozpoczęła się wojna, natomiast dzisiaj badania historyków pokazują, że to chyba jednak Westerplatte dzierży tę palmę pierwszeństwa. Z całą pewnością atak na Wieluń był atakiem terrorystycznym – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu.
- Część historyków twierdzi, że faktycznie to był Wieluń i godzina 4.40, inni że było to nieco później, ale z całą pewnością dla opolan Wieluń jest bardzo ważny. To z Polskiej Nowej Wsi startowały samoloty, które zbombardowały Wieluń. Na Opolszczyźnie było kilka takich miejsc z których startowały samoloty, by bombardować właściwie cały pas graniczny. Tutaj też znajdowało się dowództwo tej grupy lotniczej, która latała nad Polską – dodał dr Kuświk.

Dlaczego niemieccy lotnicy zaatakowali bezbronny Wieluń, który nie był wtedy miastem strategicznym, nie było tam wojsk i nie posiadał obrony przeciwlotniczej?

- Niemieccy historycy mówią, że to była tragiczna pomyłka, bo wywiad niemiecki głosił, że znajduje się tam polskie dowództwo. Wiemy, że 31 sierpnia przez Wieluń przechodziły przemarsze wojska i to właściwie tyle. Wiemy też, że w późniejszej fazie ataku niemieckiego nieopodal Wielunia doszło do bojów polsko-niemieckich, natomiast z całą pewnością atak na Wieluń był atakiem terrorystycznym. To był przykład terrorystycznego nalotu na niebroniony cel cywilny. Prokuratorzy łódzkiego IPN-u i ich śledztwo właściwie wskazują na dowody na zabójstwo mieszkańców Wielunia – podkreślił nasz gość.

Dodajmy, że pierwsze bomby spadły na szpital Wszystkich Świętych w Wieluniu, który był oznakowany i widoczny z góry. – Po Wieluniu zaczęto sceptycznie patrzeć na oznakowanie szpitalu. W późniejszych fazach walk oznakowane szpitale były właściwie pierwszymi celami ataku – dodał dr Kuświk.

W 1939 roku w Opolu mieścił się Konsulat Generalny RP i to był jedyny skrawek polskiej ziemi na Opolszczyźnie. Pierwszego września wkroczyło do niego gestapo, przejęło budynek i aresztowało ostatnich nieewakuowanych jeszcze do kraju pracowników.

Zobacz także

2020-08-17, godz. 09:41 Marek Kawa o wyjątkowej nazwie dla mostu na ulicy Niemodlińskiej - To jest skromny wkład radnych Opola, środowiska prawicowego i Forum Młodych PiS, którzy jako mieszkańcy Zaodrza wyszli z tą propozycją a my to sformalizowaliśmy… » więcej 2020-08-16, godz. 08:30 Poranna rozmowa z Moniką Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu - Zachęcamy wszystkich rolników, aby spisali się sami przez internet - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu. Spis zacznie się 1… » więcej 2020-08-15, godz. 08:30 Dr Tomasz Greniuch o przebiegu Bitwy Warszawskiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy - Wszyscy zdawali sobie sprawę z barbarzyństwa płynącego ze wschodu - powiedział dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej… » więcej 2020-08-14, godz. 09:45 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji na Białorusi i rekonstrukcji rządu - Nie czytam tego jako jakąś zmianę czy odmianę osobowości czy polityki przywódcy Białorusi, raczej jako pewną grę. Celem Łukaszenki jest pozostanie… » więcej 2020-08-13, godz. 08:57 Marcin Oszańca o przyszłości Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej Jaka jest przyszłość Polskiego Stronnictwa Ludowego i co dalej z Koalicją Polską? Kto zostanie nowym szefem partii w regionie? Gościem porannej rozmowy "W… » więcej 2020-08-12, godz. 08:44 Michał Maliński o sytuacji na Białorusi - W naszym interesie nie jest destabilizacja państwa białoruskiego, to jest nasz sąsiad, który jest silnie skoligacony z Rosją, ale to wciąż niepodległe… » więcej 2020-08-11, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca o Samorządowej Karcie Praw Rodzin - Mam nadzieję, że Samorządowa Karta Praw rodzin nie zostanie przyjęta przez sejmik – powiedział w Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2020-08-10, godz. 09:19 Katarzyna Czochara o tym, co dalej z prowadzoną przez nią i wiceministra Janusza Kowalskiego kontrolą poselską – Dzisiaj udaję się do OCRG i Urzędu Marszałkowskiego po dokumenty i mam nadzieję, że one na nas czekają – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-08-09, godz. 08:35 Łukasz Nowak o kompetencjach strażaków i problemach, jakie napotykają - Na razie jeszcze nie obserwujemy zwiększonej ilości interwencji związanych z upałem - stwierdził młodszy aspirant Łukasz Nowak, p.o. oficera prasowego… » więcej 2020-08-08, godz. 08:35 Henryk Nosewicz o zagrożeniu dla ludzkości z powodu malejącej ilości pszczół - Trudno znaleźć w przyrodzie drugie stworzenie, od którego człowiek jest tak zależny – powiedział pszczołach Henryk Nosewicz, sekretarz Wojewódzkiego… » więcej
2324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »