Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej
2020-09-01, 08:24 Autor: Joanna Matlak

Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej

Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej
- To jest zawsze dobre pytanie gdzie zaczęła się II wojna światowa, a to nie ma chyba większego znaczenia. Sprawa Wielunia pojawiła się w latach 70. i godzina jego bombardowania czyli 4.40. Z tego by wynikało, że Wieluń był pierwszym miejscem, w którym rozpoczęła się wojna, natomiast dzisiaj badania historyków pokazują, że to chyba jednak Westerplatte dzierży tę palmę pierwszeństwa. Z całą pewnością atak na Wieluń był atakiem terrorystycznym – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu.
- Część historyków twierdzi, że faktycznie to był Wieluń i godzina 4.40, inni że było to nieco później, ale z całą pewnością dla opolan Wieluń jest bardzo ważny. To z Polskiej Nowej Wsi startowały samoloty, które zbombardowały Wieluń. Na Opolszczyźnie było kilka takich miejsc z których startowały samoloty, by bombardować właściwie cały pas graniczny. Tutaj też znajdowało się dowództwo tej grupy lotniczej, która latała nad Polską – dodał dr Kuświk.

Dlaczego niemieccy lotnicy zaatakowali bezbronny Wieluń, który nie był wtedy miastem strategicznym, nie było tam wojsk i nie posiadał obrony przeciwlotniczej?

- Niemieccy historycy mówią, że to była tragiczna pomyłka, bo wywiad niemiecki głosił, że znajduje się tam polskie dowództwo. Wiemy, że 31 sierpnia przez Wieluń przechodziły przemarsze wojska i to właściwie tyle. Wiemy też, że w późniejszej fazie ataku niemieckiego nieopodal Wielunia doszło do bojów polsko-niemieckich, natomiast z całą pewnością atak na Wieluń był atakiem terrorystycznym. To był przykład terrorystycznego nalotu na niebroniony cel cywilny. Prokuratorzy łódzkiego IPN-u i ich śledztwo właściwie wskazują na dowody na zabójstwo mieszkańców Wielunia – podkreślił nasz gość.

Dodajmy, że pierwsze bomby spadły na szpital Wszystkich Świętych w Wieluniu, który był oznakowany i widoczny z góry. – Po Wieluniu zaczęto sceptycznie patrzeć na oznakowanie szpitalu. W późniejszych fazach walk oznakowane szpitale były właściwie pierwszymi celami ataku – dodał dr Kuświk.

W 1939 roku w Opolu mieścił się Konsulat Generalny RP i to był jedyny skrawek polskiej ziemi na Opolszczyźnie. Pierwszego września wkroczyło do niego gestapo, przejęło budynek i aresztowało ostatnich nieewakuowanych jeszcze do kraju pracowników.

Zobacz także

2020-09-26, godz. 08:20 Anna Stachlińska o tym, kim jest farmaceuta - Na Opolszczyźnie mamy ponad 500 farmaceutów - powiedziała Anna Stachlińska, sekretarz Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Opolu. Kim jest farmaceuta?… » więcej 2020-09-25, godz. 10:33 Prof. Mirosław Lenart o stronie internetowej o Powstańcach Śląskich, która okazała się najciekawszą w 13 Plebiscycie… - Nagroda którą otrzymaliśmy jest bardzo istotnym zwróceniem uwagi na pracę archiwistów – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Mirosław… » więcej 2020-09-24, godz. 08:37 Przemysław Zych o podwyżkach dla pracowników opolskiego MOPR-u Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Na temat podwyżek nie powinniśmy spoglądać tylko przez pryzmat jednej jednostki, bo mamy ich w Opolu 104, a pracowników… » więcej 2020-09-23, godz. 09:34 Tomasz Kostuś o tym, jak patrzy na kryzys w Zjednoczonej Prawicy – Cytując Donalda Tuska, należałoby czekać aż przeciwnik sam się zakiwa, aż sam się przewróci, ale to oczywiście jedna z teorii – mówił w porannej… » więcej 2020-09-22, godz. 09:49 Jerzy Czerwiński o Zjednoczonej Prawicy - Mam nadzieję, że mniejsze partie, które starały się wybić na niezależność nie mając do tego predyspozycji, pójdą po rozum do głowy - powiedział… » więcej 2020-09-21, godz. 08:40 Dr Bartłomiej Machnik ocenia ostatnie wydarzenia w sejmie - posłuchaj! – Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jest też niekomfortowa z puntu widzenia relacji partnerów, bo od dłuższego czasu była mowa o tym, że negocjacje w sprawie… » więcej 2020-09-20, godz. 08:15 Marek Froelich o ustawie "futerkowej" Izby rolnicze przeciwko ustawie "futerkowej" ? Takie stanowisko zaprezentowały politykom. Dlaczego? Wyjaśni nam prezes opolskiej Izby Rolniczej Marek Froeli… » więcej 2020-09-19, godz. 08:15 Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury Trwa kolejne wielkie wymieranie gatunków. Tym razem nie z powodu katastrof naturalnych, ale z powodu działalności człowieka. O tym rozmawialiśmy z biologiem… » więcej 2020-09-18, godz. 09:56 Robert Tistek o partii Kukiz 15 - Jeszcze nie jestem członkiem partii, ale partia jest już zarejestrowana. Przed nami wszystkie czynności wymagane przepisami, musimy się spotkać, wybrać… » więcej 2020-09-17, godz. 09:24 Prof. Aleksander Woźny o 81 rocznicy agresji ZSRR - O ile Niemcy wypowiedzieli układ czyli deklaracje o współpracy wzajemnej i Hitler zrobił to publicznie, tak tutaj doszło do patowej sytuacji – mówił… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »