Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej
2020-09-01, 08:24 Autor: Joanna Matlak

Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej

Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej
- To jest zawsze dobre pytanie gdzie zaczęła się II wojna światowa, a to nie ma chyba większego znaczenia. Sprawa Wielunia pojawiła się w latach 70. i godzina jego bombardowania czyli 4.40. Z tego by wynikało, że Wieluń był pierwszym miejscem, w którym rozpoczęła się wojna, natomiast dzisiaj badania historyków pokazują, że to chyba jednak Westerplatte dzierży tę palmę pierwszeństwa. Z całą pewnością atak na Wieluń był atakiem terrorystycznym – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu.
- Część historyków twierdzi, że faktycznie to był Wieluń i godzina 4.40, inni że było to nieco później, ale z całą pewnością dla opolan Wieluń jest bardzo ważny. To z Polskiej Nowej Wsi startowały samoloty, które zbombardowały Wieluń. Na Opolszczyźnie było kilka takich miejsc z których startowały samoloty, by bombardować właściwie cały pas graniczny. Tutaj też znajdowało się dowództwo tej grupy lotniczej, która latała nad Polską – dodał dr Kuświk.

Dlaczego niemieccy lotnicy zaatakowali bezbronny Wieluń, który nie był wtedy miastem strategicznym, nie było tam wojsk i nie posiadał obrony przeciwlotniczej?

- Niemieccy historycy mówią, że to była tragiczna pomyłka, bo wywiad niemiecki głosił, że znajduje się tam polskie dowództwo. Wiemy, że 31 sierpnia przez Wieluń przechodziły przemarsze wojska i to właściwie tyle. Wiemy też, że w późniejszej fazie ataku niemieckiego nieopodal Wielunia doszło do bojów polsko-niemieckich, natomiast z całą pewnością atak na Wieluń był atakiem terrorystycznym. To był przykład terrorystycznego nalotu na niebroniony cel cywilny. Prokuratorzy łódzkiego IPN-u i ich śledztwo właściwie wskazują na dowody na zabójstwo mieszkańców Wielunia – podkreślił nasz gość.

Dodajmy, że pierwsze bomby spadły na szpital Wszystkich Świętych w Wieluniu, który był oznakowany i widoczny z góry. – Po Wieluniu zaczęto sceptycznie patrzeć na oznakowanie szpitalu. W późniejszych fazach walk oznakowane szpitale były właściwie pierwszymi celami ataku – dodał dr Kuświk.

W 1939 roku w Opolu mieścił się Konsulat Generalny RP i to był jedyny skrawek polskiej ziemi na Opolszczyźnie. Pierwszego września wkroczyło do niego gestapo, przejęło budynek i aresztowało ostatnich nieewakuowanych jeszcze do kraju pracowników.

Zobacz także

2020-10-06, godz. 08:48 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o losie powstańców w obozie Lamsdorf - Tego miejsca nie znaleźliśmy, ale próbowaliśmy i temu miały służyć prace archeologiczne, które IPN rozpoczął na starym cmentarzu jenieckim- powiedziała… » więcej 2020-10-05, godz. 08:49 Marcin Ociepa o nowej umowie koalicyjnej i nowym rządzie premiera Morawieckiego – Jest kilka ważnych czynników – mówił w porannej rozmowie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej pytany o powodu odchudzenia rządu. – Po pierwsze… » więcej 2020-10-04, godz. 09:00 Dr Grzegorz Hebda o Dniu Zwierząt - Prawdopodobnie jesteśmy świadkami szóstego wymierania gatunków na świecie - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Grzegorz Hebda z Instytutu… » więcej 2020-10-03, godz. 09:00 Agnieszka Bąkowska o Światowym Dniu Uśmiechu - Fundacja „Dr Clown” w Polsce działa od 20 lat, w Opolu od 15. Docieramy do szpitali, hospicjów i innych placówek, chcemy wspierać proces rekonwalescencji… » więcej 2020-10-02, godz. 10:33 Tomasz Kaliszan o polityce senioralnej - Propozycja "Fachowiec dla seniora" to realizacja naszego programu wyborczego i przekładamy go teraz. Uważamy, że to jest dobry czas, aby wspomóc naszych… » więcej 2020-10-01, godz. 09:43 Jarosław Kończyło o funkcjonowaniu szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu Koronawirus nie odpuszcza, w kraju rośnie liczba zakażeń, a Ministerstwo Zdrowia wprowadza dodatkowe obostrzenia w czerwonych strefach. W porannej rozmowie… » więcej 2020-09-30, godz. 08:34 Dr Stanisław Niewiński o tym, jaki wpływ na świat może może nieść ze sobą konflikt zbrojny: Azerbejdżan-Arme… - Te kawałki ziemi mają nieraz istotne znacznie – powiedział o wojnie o Górny Karabach dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej… » więcej 2020-09-29, godz. 08:47 Elżbieta Kaczorowska-Rams o możliwości zwolnienia ze składek zdrowotnych - W naszym regionie wnioski dotyczące zwolnienia z opłacania składek za miesiąc marzec złożyło około 35 tysięcy osób - przypomniała Elżbieta Kaczorowska-Rams… » więcej 2020-09-28, godz. 09:24 Agnieszka Harnus o tym, jak dotychczas przebiegała pandemia w naszym regionie - W tej chwili jest zakaz organizowania kongresów i targów, zakaz organizowania wesołych miasteczek, parków rozrywki, wydarzeń kulturalnych – powiedziała… » więcej 2020-09-27, godz. 08:35 Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących w Polsce - Pojęcie niedosłyszący jest pojęciem bardzo szerokim – wyjaśnił Jarosław Duszak, wiceprezes Zarządu Oddziału Opolskiego Polskiego Związku Głuchy… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »