Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup…
2020-07-06, 10:03 Autor: Joanna Matlak

Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury wyborów prezydenckich

Rafał Tkacz o przygotowaniach do II tury wyborów prezydenckich
- Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra, a zaświadczenia można odbierać do piątku - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.
Z naszym gościem rozmawialiśmy m.in. o frekwencji, która w I turze wyborów pozytywnie nas zaskoczyła. Przypomnijmy, że frekwencja w I turze wyborów w kraju sięgnęła poziomu 64,5 %, a na Opolszczyźnie 56,6 % i oceniana jest jako wysoka.

- Ci, którzy dopisują się do spisu wyborców, głosują w innym miejscu niż wskazywałby na to adres zameldowania. Natomiast ci, którzy odbierają zaświadczenia, mogą głosować w dowolnym lokalu w kraju i za granicą – mówił dyrektor Tkacz i dodał, że w przypadku głosowania za granicą istnieje mały znak zapytania. - Są kraje w których głosuje się tylko korespondencyjnie więc ten termin n już upłynął – zaznaczył.

Jeżeli już dopisaliśmy się do spisu wyborców, nie musimy się dopisywać drugi raz, a nawet nie możemy. – Istnieje zasada, że można dopisać się tylko do jednego spisu w czasie wyborów, a te wybory są traktowane łącznie, jako jedna akcja wyborcza – mówił nasz gość.

- Najbezpieczniejszym wyjściem jest pobranie zaświadczenia, bo mamy tutaj prawo decydowania w ostatniej chwili, bo nie jesteśmy związani żadnym spisem wyborców i nie musimy się martwić czy zdążymy dojechać w określonym czasie (od 7.00 do 21.00 kiedy trwa głosowania w lokalu), możemy zatrzymać się gdzieś na trasie, gdzie zobaczymy lokale i flagi i tam zagłosować – powiedział nasz gość.

Dyrektor Tkacz zwrócił uwagę na błędy popełniane w przypadku głosowania korespondencyjnego. Przypomnijmy, ze wyborca otrzymuje pakiet do głosowania, który zawiera: kartę do głosowania, kopertę na kartę, oświadczenie o tajnym i osobistym głosowaniu i dużą kopertę do której wkładamy wymienione dokumenty i która ma trafić do obwodowej komisji wyborczej.

– Przede wszystkim czytajmy instrukcję. Zdarza się, że karta do głosowania wkładana jest do koperty na kartę i ta właśnie koperta jest wrzucona bezpośrednio do skrzynki pocztowej – mówił nasz gość i dodał, że to błąd, ponieważ poczta nie może takiej koperty skierować do odpowiedniego obwodu.

- Niestety, wtedy nasz głos nie jest brany pod uwagę - zaznaczył nasz gość.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »