Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie…
2019-12-04, 09:55 Autor: Marek Świercz

Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie opolskiej oświaty

Michał Siek o spotkaniu ministra oświaty z przedstawicielami samorządów
Michał Siek, opolski kurator oświaty
– Badanie PISA sprawdza umiejętności piętnastolatków, te nabyte w szkole i w domu. Jest przeprowadzane co trzy lata. W tym roku objęło pół miliona uczniów z 79 krajów i regionów, w Polsce wzięło w nich udział 5 600 uczniów z 329 szkół, myślę więc, że to bardzo reprezentatywna grupa. Wczoraj w Ministerstwie Edukacji Narodowej poznaliśmy wyniki badania i uważam, że mamy powody do zadowolenia. Po pierwsze, we wszystkich trzech badanych kategoriach – rozumieniu czytanego tekstu, rozumowania matematycznego oraz rozumowania w naukach przyrodniczych – poprawiliśmy wyniki sprzed trzech lat i znaleźliśmy się w czołówce. Spadła liczba polskich uczniów osiągających słabe wyniki, znacząco wzrosła za to liczba tych, którzy wypadają bardzo dobrze. Lepsi od nas są właściwie tylko Azjaci, ale to już swoista tradycja. Natomiast możemy spokojnie powalczyć z tak chwaloną Finlandią czy Estonią – mówił w rozmowie „W cztery oczy” opolski kurator oświaty Michał Siek.
Jego zdaniem, tych wyników nie należy odnosić do dobrych czy złych skutków reformy (prezes ZNP Sławomir Broniarz komentował, że dobre wyniki to efekt dobrego działania zlikwidowanych właśnie gimnazjów), bo badanie 15-latków to nie jest podsumowanie jakiegoś konkretnego etapu edukacji.

– Ważne jest, że w tym badaniu, przeprowadzonym drogą elektroniczną, bardzo dużo było zadań otwartych, czyli takich, które wymagają samodzielnego myślenia. W badaniach testowych można strzelić i trafić, tu trzeba się dobrze zastanowić – mówił Siek.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu terytorialnego, na którym minister Dariusz Piontkowski mówił o rosnącej subwencji oświatowej (jak przyznaje Siek, wciąż jest za niska, kilka lat temu pokrywała około 90 procent kosztów otrzymania szkół, teraz około 83,5 procent) oraz pomysłach na korektę jej podziału tak, by w szczególnych przypadkach mniej zamożny samorząd mógł otrzymać wyższą kwotę. Szef MEN mówił też o pewnej liberalizacji jeśli chodzi o podejście administracji oświatowej o reorganizacji sieci szkół. Do tej pory kuratorium raczej negatywnie opiniowały wnioski samorządów w tej sprawie, teraz mają być bardziej elastyczne.

– Nie znamy konkretów, więc nie będę mówił o jakiejś korekcie polityki. Trzeba pamiętać, że decyzje o zamykaniu szkół są zawsze bardzo trudne i powinny być poprzedzone głębokimi konsultacjami społecznymi – stwierdził Siek.
Marzena Kazin o tym, jak radzą sobie powiatowe szkoły z rywalizacją ze szkołami w Opolu
Marzena Kazin, sekretarz Starostwa Powiatowego w Opolu
– Jesteśmy zadowoleni z tegorocznego naboru do naszych szkół, ale nie wydaje mi się, żebyśmy jakoś szczególnie skorzystali z reformy i naboru podwójnego rocznika. Proszę pamiętać, że przy trzech naszych szkołach prowadziliśmy gimnazja i w wyniku reformy tych gimnazjalistów straciliśmy. Ale mamy inne atuty, przede wszystkim ofertę, którą są zainteresowane także uczniowie spoza naszego regionu, którzy szukają szkoły sportowej czy mundurowej. A ponieważ mamy też działające przez siedem dni w tygodniu internaty w Prószkowie i Tułowicach, na brak chętnych nie narzekamy. Oczywiście musimy realizować ze szkołami w Opolu, ale proszę pamiętać, że są uczniowie, którzy nie chcą tracić codziennie dwóch godzin na dojazdy i wolą się uczyć w naszych szkołach powiatowych. Bo one są naprawdę dobre, co potwierdzają wyniki egzaminów – mówiła w „Poglądach i osądach” Marzena Kazin, sekretarz Starostwa Powiatowego w Opolu.

Nasz gość przyznaje jednak, że w ostatnich latach wiele szkół musiało praktycznie wymyślić się od nowa. Pomologia w Prószkowie, legendarne technikum ogrodnicze, przeżywało prawdziwe oblężenie w czasach PRL, gdy tak zwany „badylarz” był symbolem sukcesu. Dziś działa nadal, ale zainteresowania akurat tym kierunkiem nie ma.

– Ogrodnictwo to ciężki zawód i może wszyscy uznali, że taniej ściągnąć produkty z Holandii – mówi nasz gość.

Dlatego dziś Prószków kojarzy się przede wszystkim z klasami sportowymi i mundurowymi (w tym strażackimi). A także uczniami z Ukrainy, którzy w tym roku po raz pierwszy przystąpią do matury.
– To było dla nich ciężkie doświadczenie: zaczynali jako 15-latkowie, którzy przyjeżdżali we wrześniu a do domu wracali dopiero na Boże Narodzenie – mówi nasz gość.

Zespół Szkół w Ozimku, kiedyś jednoznacznie kojarzony z hutnictwem, dziś zajmuje wysokie miejsca w rankingach dzięki klasom informatycznym. W Tułowicach do klas leśników dołączyły klasy wojskowe.

Jak mówi nasz gość, opolski powiat dotuje także dwie szkoły niepubliczne: zespół szkół w Kup, do którego chodzą uczniowie z autyzmem, a także zespół szkół w Stobrawie przeznaczony dla tak zwanych trudnych dziewcząt.

– Czy subwencja wystarcza? Oczywiście, że nie, musimy dołożyć ponad 20 procent. Ale to inwestycja w naszą wspólną przyszłość – mówi nam sekretarz Kazin.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »