Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Marek Belka o pozycji Polski w Brukseli oraz Szymon…
2019-10-02, 09:41 Autor: Marek Świercz

Marek Belka o pozycji Polski w Brukseli oraz Szymon Szynkowski vel Sęk o relacjach polsko-niemieckich

Marek Belka o pozycji Polski w Brukseli
Marek Belka, europoseł, były premier i były prezes NBP
- Byłem kandydatem SLD, choć SLD było częścią Koalicji Europejskiej, natomiast i wtedy, i teraz popieram kandydatów lewicy, przede wszystkim jednak tych z SLD, a w Opolu – Piotra Woźniaka. Mam nadzieję, że ci Polacy, którzy wierzą w zwycięstwo prawicy, się mylą. Jaki będzie scenariusz? Prawica będzie po wyborach silna, ale nie na tyle, żeby utwory rząd. I wtedy tworzy się rząd, który, mówiąc krótko, realizuje program normalizacji kraju, gospodarczej czy społecznej – mówił w rozmowie „W cztery oczy” europoseł Marek Belka, były premier i były prezes NBP.

Zdaniem naszego gościa, PiS pozyskał Polaków programami socjalnymi, co podchwyciły jako strategię wyborczą inne partie.

- Ale to wina PiS. Takiej polityzacji gospodarki jeszcze u nas w historii nie było – stwierdził Belka. – Wszystko jest podporządkowane wyborom. Państwo próbuje przejmować przedsiębiorstwa i choć nie umie, to próbuje nimi zarządzać. Tak złej atmosfery dla przedsiębiorczości jeszcze nigdy w Polsce nie było.

Belka ostro krytykuje także pomysł podniesienia płacy minimalnej, bo – w jego ocenie – doprowadzi to do upadku wielu małych firm.

Naszego gościa pytaliśmy także o jego pracę w Parlamencie Europejskim i stosunek elit do Polski.

- Polska jest traktowana źle, jej interesy są marginalizowane.To, że PiS nie jest w Brukseli objęty kordonom sanitarnym jak włoska Liga Północna, to efekt tego, że jesteśmy chronieni przez Niemcy, dla których dobre stosunki z Polską są częścią ich długofalowej polityki – ocenia Belka.
Szymon Szynkowski vel Sęk o relacjach polsko-niemieckich
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu do spraw Polonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
- Polskę chronią w Brukseli Niemcy? Nawet trudno mi komentować takie słowa. Taka opinia jest oderwana od rzeczywistości i bazuje na starym postrzeganiu polskiej polityki zagranicznej jako takiej, jaka kiedyś była. Kiedy to Platforma Obywatelska próbowała oprzeć swoją politykę o Niemcy, ale to było takie podejście do relacji polsko-niemieckich jak do relacji uczeń – nauczyciel. My takie podejście zdecydowanie odrzucamy, stawiamy na relacje partnerskie – mówił w „Poglądach i osądach” Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu do spraw Polonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, odpowiedzialny za relacje między Warszawą a Berlinem., który przyjechał do Opola, by poprzeć kandydaturę Janusza Kowalskiego do Sejmu.

Zdaniem naszego gościa, prawdziwa jest teza, że Niemcy pogodziły się z faktem, że rządy prawicy w Polsce nie są jedynie krótkim epizodem.

- Zaraz po wyborach były jeszcze próby pouczania nas w różnych sprawach, traktowania nas z góry, teraz ich nie ma – wyjaśnia. – Dziś Niemcy już nie traktują sytuacji w Polsce jako tymczasowej. I to dobrze, bo żeby nasze relacje były partnerskie, musimy się szanować. I te relacje są dobre, bo choć może atmosfera jest inna, to intensywność kontaktów jest bardzo duża.

Szynkowski vel Sęk dodał, że Niemcy odrzucają w sensie prawnym wątek reparacji wojennych, ale po trzech latach dyskusji na ten temat przyznają, że jest to wielka niezabliźniona rana we wzajemnych relacjach. Aktualnym punktem spornym pozostaje Nord Stream, zmieniło się jednak to, że nie jest to już tylko spór polsko-niemiecki, bo ostatnio zaangażowały się w sprawę Stany Zjednoczone.

Naszego gościa pytaliśmy także o potrzeby Polonii w Niemczech. Przypomnijmy: w myśl niemieckiego prawa żyjący za Odrą Polacy nie mają statusu mniejszości narodowej.

- Szczególnie w Opolu warto poruszyć ten temat, bo obecna tu mniejszość niemiecka może liczyć na całkiem spore przywileje, na przykład w sferze nauczania języka. My oczekujemy, że mniejszość polska w Niemczech, i tu celowo używam tego określenia, powinna liczyć na takie same prawa – stwierdził. – Dziś jest tak, że w Niemczech mieszka mniej więcej milionowa populacja Polaków, a tylko 11 tysięcy dzieci może liczyć na nauczanie języka polskiego. W Polsce mieszka od 150 do 250 tysięcy Niemców i z nauczania języka niemieckiego korzysta 40 tysięcy osób.

Nasz gość podkreślił, że jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych, jest zwolennikiem zasady wzajemności.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »