Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Adrianem Dwornickim i dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską…
2019-09-06, 09:34 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Adrianem Dwornickim i dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską o Dniach Dziedzictwa

Adrian Dwornicki, animator kultury z Otmuchowa
Adrian Dwornicki, animator kultury z Otmuchowa
- Europejskie Dni Dziedzictwa startują w Otmuchowie już 7 września o godzinie 12:00, zaczynamy od wizyty w zakładach przemysłu cukierniczego, do najmłodszego działu produkcji żelek. Bardzo duże zainteresowanie, mamy już komplet. Zależało mi na tym, by w tym roku urozmaicić program zwiedzania miasta i pokazać, że w dziedzictwo Otmuchowa wpisują się nie tylko zabytki, ale też zakłady cukiernicze, które działają od roku 1952 – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Adrian Dwornicki, animator kultury z Otmuchowa.

Jak mówi nasz gość, także 7 września o 18:00 w sali wystawienniczej Sezam wernisaż wystawy „Otmuchów na starej pocztówce” połączony z prezentacją katalogu wystawy.

- To są widokówki z okresu 1900 – 1945, które gromadziłem przez 25 lat. Około 50 pocztówek na plakatach, w katalogu będzie ich 150. Najwięcej pocztówek zdobyłem na aukcjach niemieckich, unikaty kosztują nawet tysiąc złotych – mówi Dwornicki.

Będzie okazja, by zobaczyć, jak bardzo zmienił się Otmuchów. Nasz gość mówi, że w 1945 roku żołnierze sowieccy zniszczyli około 90 procent zabudowań rynku.
dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.
dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego

- Archeolodzy czytają z ziemi, nasze dziedzictwo kulturowe mieści się i tam. Historycy czytają w archiwach, my tworzymy źródła. W programie EDD będzie sporo wątków archeologicznych, nie tylko przygotowanych przez nasz Instytut Historii UO, ale także przez zaprzyjaźnione instytucje. My będziemy prezentować nasze badania wykopaliskowe – mówiła w ”Poglądach i osądach” dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Jak mówi nasz gość, będzie okazja do prezentacji metod, które są wykorzystywane nie tylko w archeologii, takich na przykład jak skaner czy drukarka 3D. Nasz gość będzie opowiadał na spotkaniu w Brzegu, że archeologia, to coś, co może zmienić życie.

- My spotykamy się nie tylko z tym, co znajdujemy w ziemi, prowadzimy także dialog z ludźmi, którzy przychodzą do nas na wykopaliska, podejmujemy czasem tematy trudne. Bo archeologia, to nie tylko badanie znalezisk sprzed tysięcy lat, ale na przykład tych z ostatnich wojen. Dla ludzi to część ich rodzinnej historii – mówi nasz gość.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »