Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Robert Socha i Jerzy Mika o wakacyjnych obozach i…
2019-06-24, 09:45 Autor: Marek Świercz

Robert Socha i Jerzy Mika o wakacyjnych obozach i koloniach

Robert Socha o wakacyjny poradnik dla rodziców wysyłających swoje pociechy na obozy
Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu
-Organizator wypoczynku dzieci i młodzieży musi się zalogować na specjalnej platformie pod nazwą wypoczynek.men.gov.pl, podać szczegółowy plan zajęć, stosowne oświadczenia, co jest potem oczywiście weryfikowane przez pracowników kuratorium, które po pozytywnej weryfikacji wydaje zgodę. Zgłoszeniu podlega każdy wypoczynek powyżej dwóch dni - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu.
Nadzór nad zorganizowanymi formami wypoczynku sprawuje właściwe dla danego regionu kuratorium oświaty. Rodzice, którzy chcą zasięgnąć informacji albo zgłosić swoje uwagi mogą skorzystać z telefonu

- Na każde zapytanie reagujemy. W 2018 roku mieliśmy w okresie letnim około stu kontroli. Nie stwierdzono nieprawidłowości, które musiałby zaowocować zamknięciem kolonii czy obozu - mówi nasz gość, dodając, że miejsca wypoczynku kontrolują także Sanepid oraz straż pożarna.
Do 24 czerwca do opolskiego kuratorium zgłoszono 416 form wypoczynku, z których skorzysta ponad 16 tysięcy uczniów. To 50 kolonii i obozów za granicą, 138 wyjazdów poza granice województwa oraz 59 obozów na naszym terenie. Do tego 169 półkolonii na terenie województwa opolskiego.
Jerzy Mika o tym, czym obecne obozy różnią się od tych sprzed lat.
Jerzy Mika, komendant obozu ZHR
- Na pierwszy obóz harcerski pojechałem w 1981 roku i już wtedy byłem komendantem, więc chyba nigdy nie byłem tylko uczestnikiem obozu. Gdy skończyłem 18 lat, to zawsze jeździłem jako komendant. Co się zmieniło? Kiedyś nie było standardem, że policja jest przy wyjeździe autokaru, nie było tak, że zanim dojechaliśmy, mam dwa telefony: z powiatowej policji i powiatowej straży pożarnej. Ta kontrola bezpieczeństwa jest dziś dużo większa, od kilku lat troska o prewencję jest bardzo duża - mówił w "Poglądach i osądach" Jerzy Mika, który od lat organizuje obozy dla harcerzy ze związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Nasz gość dodaje jednak, że w innych europejskich krajach troska o bezpieczeństwo sięga absurdu.

- We Francji uznano, że lasy są niebezpieczne, więc tam w ogóle nie wolno organizować obozów w lasach. Tam skauci nie mogą wyjeżdżać do lasu - tłumaczy.
Mika dodaje, że rodzice, choć troszczą się o swoje pociechy, oczekują, że harcerski obóz będzie jednak swego rodzaju szkołą życia.

- Chłopcy muszą się zderzyć z rzeczywistością i sami o siebie zadbać - wyjaśnia Mika.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »