Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Małgorzatą Paciepnik i Pawłem Nakon…
2019-03-28, 10:21 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Małgorzatą Paciepnik i Pawłem Nakoniecznym

Małgorzata Paciepnik o sprawie dwóch ton mięsa w Byczynie
Małgorzata Paciepnik, zastępca opolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii
– Nie wiem, co miał na myśli autor artykułu, który użył określenia „nielegalne mięso”. W przypadku nielegalności mięsa możemy mówić o kilku aspektach. To jest na przykład brak dokumentacji na temat tego, skąd ono pochodzi, to jest na przykład stwierdzenie terminu ważności, daty zamrożenia, daty produkcji, sposobu przetwarzania. Generalnie jest to pojęcie bardzo szerokie i nie wiem, czy odzwierciedla sytuację. Na pewno jest chwytliwe, ale niekoniecznie odpowiada rzeczywistości – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Małgorzata Paciepnik, zastępca opolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii, komentując sprawę wykrycia w Byczynie dwóch ton mięsa, które – jak nazwały to media – niewiadomego pochodzenia. Nasz gość zaznaczył, że postępowanie w tej sprawie, także prokuratorskie, jest w toku, dlatego nie może podać szczegółów, zaznaczył jednak, że mięso nie trafiło do obiegu i zostało przekazane do utylizacji. – To niekoniecznie jest sytuacja, że przetwórnia pozyskała mięso z niewiadomego źródła – dodał. Paciepnik zaznaczyła, że kluczowe jest to, by przedsiębiorca zadbał o skompletowanie całej dokumentacji, od projektu technologicznego po uzyskanie odpowiednich zezwoleń wydawanych przez powiatowego lekarza weterynarii. Co więcej, każda zmiana w działaniu firmy musi być koniecznie zgłoszona odpowiednim służbom. – Nasi przedsiębiorcy nie zawsze pamiętają o konieczności takiej aktualizacji – dodaje nasz gość.
Paweł Nakonieczny o tym, że w przypadku żywności najważniejsza jest czujność klienta
Paweł Nakonieczny, opolski wojewódzki inspektor inspekcji handlowej
– Każda z czterech inspekcji wkracza na różnym etapie, my wkraczamy na tym etapie ostatnim, dostawie towaru do konsumenta, czyli do sklepu. Tam, gdzie konsument jest najbardziej narażony na to, że padnie ofiarą nieprawidłowości, tam chroni go inspekcja handlowa. Badamy przede wszystkim bezpieczeństwo żywności dostarczonej do konsumentów, oznakowanie tej żywności, badamy jej pochodzenie, ale również eksponowanie ceny, przeliczanie ceny jednostkowej. Tak, żeby konsument kupując konkretny towar miał pewność, że kupuje bezpieczną żywność – mówił w „Poglądach i osądach” Paweł Nakonieczny, opolski wojewódzki inspektor inspekcji handlowej. Nasz gość podkreślił jednak, że sama inspekcja nie wystarczy, najważniejsza jest czujność samego klienta, który powinien kupować w sprawdzonych miejscach i czytać etykiety na produktach. – Ważne jest to, by kupować żywność zapakowaną, w nieuszkodzonych opakowaniach, oznakowaną, z oznaczeniem kraju pochodzenia. Przy zakupie mięsa coraz częściej kierujemy się nie tylko ceną, ale także tym, czy jest to mięso polskie, czy z hodowli zagranicznej. W końcu mamy w Europie problem z ASF – dodał Nakonieczny. Nasz gość stwierdził także, że inspekcja rozstrzyga spory konsumenckie i bada cały zakres produktów. Ta opolska jako pierwsza, jeszcze przed tragedią w escape roomie w Koszalinie, zajęła się badaniem sal zabaw dla dzieci.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »