Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Bożeną Kalecińską i Tomaszem Kwiat…
2018-12-04, 10:18 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowy z Bożeną Kalecińską i Tomaszem Kwiatkiem

Bożena Kalecińska o tym, jak stan wojenny na Ukrainie wpłynął na sytuację przebywających w naszym regionie Ukraińców
Bożena Kalecińska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w OUW
– Przychodzą do nas młodzi Ukraińcy, którzy studiują albo pracują na Opolszczyźnie, pytają, czy jak pojadą do rodziny na święta, to będą mogli wrócić, czy też dostaną karty powołania do wojska. Nie bardzo wiem, co im odpowiedzieć, bo były już przypadki, że ktoś pojechał na Ukrainę i już nie wrócił, musiał przerwać studia. Podejrzewam, że na wszelki wypadek jednak zostaną w Polsce – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Bożena Kalecińska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, zapewniając przy tym, że polska administracja na pewno nie będzie pośredniczyła w przekazywaniu kart powołania. – Żadne przepisy na to nie pozwalają – dodaje. Nasz gość mówił także o Ukraińcach polskiego pochodzenia, którzy mogą liczyć na otrzymanie Karty Polaka. –Tylko w tym roku rząd przeznaczył na pomoc dla nich 30 mln zł. Czteroosobowa rodzina może liczyć na wsparcie w wysokości 20 tys. zł – mówi Kalecińska. Z danych OUW wynika, że na Opolszczyźnie przebywa w tej chwili około 16 tysięcy Ukraińców. To nie tylko pracownicy, ale także studenci i uczniowie szkół średnich. – Największa grupa uczniów z Ukrainy trafiła do prószkowskiej Pomologii – dodaje.
Tomasz Kwiatek o Ukraińcach na opolskim rynku pracy
Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu
– Stan wojenny w dziesięciu obwodach na Ukrainie martwi pracodawców, którzy mają problem ze ściągnięciem pracowników z tych terenów. Ale radzą sobie, przenosząc swoją aktywność na tereny nie objęte stanem wojennym – mówił w „Poglądach i osądach” Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. Jak mówi nasz gość, tylko na terenie Opola i powiatu opolskiego zarejestrowano w tym roku 38 tysięcy oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy na okres sześciu miesięcy. Faktyczna liczba Ukraińców na Opolszczyźnie jest jednak mniejsza, bo nie wszyscy podjęli pracę u nas, niektórzy poszukali pracodawców w innych województwach. Kwiatek dodaje, że płace Ukraińców wcale nie są niższe niż płace polskich pracowników, zdarza się nawet, że są dla pracodawców drożsi, bo ten zapewnia im mieszkanie i pokrywa koszty utrzymania. – Nie jest tajemnicą, że jedna z burs w Opolu została kupiona przez agencję pracy z myślą o zakwaterowaniu tam Ukraińców – mówi nasz gość.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »