Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i komentarz…
2018-08-17, 09:54 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowa z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i komentarz Marka Bocianowskiego

Mł. bryg. Dariusz Gieroń o zagrożeniu pożarowym w czasie suszy
Mł. bryg. Dariusz Gieroń z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu
- Ze statystyk wynika, że do tej pory mieliśmy więcej pożarów niż w zeszłym roku, ale na szczęście nie były to pożary szczególnie groźne. Miesiące letnie nie były takie złe, o ile w kwietniu, w okresie wypalania traw, odnotowaliśmy 800 pożarów, to w lipcu było ich 440, a do połowy sierpnia 220 - mówił w rozmowie "W cztery oczy" młodszy brygadier Dariusz Gieroń z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Nasz gość zapewnia, że sytuacja jest lepsza niż przed laty, bo Polacy stali się bardziej ostrożni i dbają o to, by nie zaprószyć w lesie ognia. Sprawdza się także system dostrzegalni (kilkudziesięciometrowych wież) należący do Lasów Państwowych. - Są bardzo potrzebne do zlokalizowania ognia. W miastach mamy adresy, w lesie ta triangulacja jest trudniejsza - mówi Gieroń.

Naszego gościa pytaliśmy także o zmianę umundurowania strażaków. Jak tłumaczy, najnowsze rozporządzenie dopuszcza, oprócz zwyczajowego koloru czarnego i granatowego, także kolor żółty. - Tu nie chodzi o estetykę, po prostu najnowsze tkaniny zapewniające strażakom ochronę są bardzo zwarte i nie poddają się barwieniu - mówi nasz gość, dodając, że kolejną nowością w umundurowaniu będzie lekka kurtka, która ułatwi strażakom pracę w warunkach, kiedy ciężki mundur nie jest konieczny, a stanowi duże obciążenie fizyczne.
Marek Bocianowski o wpływie suszy na stan drzewostanu
Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa
- Pożary nas oszczędzały, ale susza bardzo odbiła się na drzewostanie sosnowym. W 2015 roku leśnicy po raz pierwszy w życiu widzieli sosny, które po prostu usychały, bez udziału grzybów czy innych patogenów. Inne, osłabione przez brak wody, padły ofiarą patogenów takich jak jemioła. A jeszcze niedawno wszyscy myśleli, że sosna jest nie do zdarcia, rośnie i na bagnach i na nadmorskich wydmach - mówił w "Poglądach i osądach" Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa.

To efekt zmian klimatycznych - stare sosny, z płytkim ukorzenieniem, padły ofiarą obniżenia poziomu wód gruntowych i braku opadów. - Po prostu nie były w stanie zapuścić korzeni głębiej, idąc za wodą - mówi Bocianowski. Nasz gość mówił także o parku przy Nadleśnictwie w Prószkowie, które zostało zamienione w rodzaj arboretum, którego motywem przewodnim jest dąb. Do tej pory posadzono tam około 30 gatunków i odmian dębu, docelowo ma być ich 60.

Zobacz także

2021-08-08, godz. 08:20 Monika Bartel o wynikach spisu powszechnego w regionie Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w rankingu odsetek osób, które wzięły udział w spisie powszechnym. W regionie spisanych jest już 57.8% populacji… » więcej 2021-08-07, godz. 08:20 Edyta Hanszke-Lodzińska o szczegółach akcji szczepienia w centrum handlowym Karolinka w Opolu - Zapraszamy osoby od 16 roku życia bez konieczności rejestracji. Osoby niepełnoletnie powinny przynieść zgodę rodziców - powiedziała w porannej rozmowie… » więcej 2021-08-01, godz. 09:06 Bolesław Bezeg o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego - Nikt nie chce rewolucji w Nowej Trybunie Opolskiej. Zmiany zawsze następują, kiedy zmienia się redaktor naczelny - powiedział Bolesław Bezeg, kierujący… » więcej 2021-07-31, godz. 09:00 Marek Staszewski o "Białej sobocie" i profilaktyce nowotworów - Mamy nadzieję, że pandemia przerwała swoją działalność, więc chcielibyśmy umożliwić Państwo spotkanie z naszymi lekarzami również w sobotę. Chcielibyśmy… » więcej 2021-07-25, godz. 08:30 Marek Cholewa o lotniczym pogotowiu pożarowym, w które będzie zaangażowane Nadleśnictwo Opole Szykuje się duża współpraca między kilkoma wojewódzkimi funduszami środowiska i gospodarki wodnej a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 08:30 Janusz Trzepizur o remoncie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu i opolskich olimpijczykach, którzy wystąpią… » więcej 2021-07-18, godz. 08:20 Grzegorz Adamczyk o tym, czy należy przywrócić handel w niedzielę Zakaz handlu w niedzielę - odkąd powstał ten pomysł wzbudza kontrowersje i polaryzuje społeczeństwo. Niektórzy chcą aby odejść od tego rozwiązania i… » więcej 2021-07-17, godz. 08:18 Łukasz Schreiber o zawodach szachowych o Puchar Polski, które odbędą się w Opolu Porannym gościem Radia Opole był Łukasz Schreiber, poseł PiS i członek Rady Ministrów. Nie była to jednak typowa rozmowa polityczna, ponieważ nasz gość… » więcej 2021-07-11, godz. 08:30 Stanisław Szwed o problemie demografii, szczególnie widocznym na Opolszczyźnie Gościem porannej rozmowy był Stanisław Szwed, minister rodziny i polityki społecznej z którym rozmawialiśmy o problemie demografii, szczególnie widocznym… » więcej 2021-07-10, godz. 08:30 Violetta Porowska o wizycie na Opolszczyźnie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek Sobotni dzień będzie nieco polityczny ale też w duchu pamięci o historii. Na Opolszczyznę przyjechała bowiem Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »