Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Rząd otworzył żłobki i przedszkola, ale pozostałe…
2021-04-14, 11:05 Autor: Źródło: www.gov.pl

Rząd otworzył żłobki i przedszkola, ale pozostałe obostrzenia na Opolszczyźnie zostają

Zdjęcie ilustracyjne, punkt szczepień przeciw COVID-19 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne, punkt szczepień przeciw COVID-19 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Odpowiedzialność Polaków i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 przynoszą coraz lepsze efekty. Dzięki temu, od 26 kwietnia, rząd luzuje część obostrzeń w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń. Ponownie zostaną tam otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Oprócz tego dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przejdą na nauczanie hybrydowe. Pozostałe ograniczenia zostają przedłużone. Dotyczy to 5 województw, w tym województwa opolskiego.

Dotychczas obowiązujące obostrzenia poza województwem opolskim dotyczą także województwa śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.


Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych, np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.


Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.

Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia rząd dopuszcza możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe będzie również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Handel – ograniczenia:

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
  • W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
    – 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
    – 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.


Szczepionki przeciw covid-19 szansą na pokonanie pandemii

Wielką szansą na pokonanie pandemii są szczepionki. Do tej pory w polskich punktach szczepień wykonano ponad 7,7 mln zastrzyków. Ponad 2,1 mln osób przyjęło już dwie dawki szczepionki. II kwartał tego roku to zdecydowane przyspieszenie. Rząd zapewnia, że będziemy szczepić się szybciej dzięki temu, że napłynie do nas znacznie więcej szczepionek niż do tej pory. Każdego dnia startuje rejestracja poszczególnych roczników.

Rząd uruchamia Punkty Szczepień Powszechnych, żeby proces ten przebiegał jeszcze szybciej. Szczegółowe informacje o Narodowym Programie Szczepień znajdują się na stronie gov.pl/szczepimysie – zapraszamy do odwiedzin.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa chroni życie i zdrowie nas i naszych najbliższych

Do momentu wyszczepienia większej części społeczeństwa musimy nadal być bardzo ostrożni. Dlatego stale przypominamy o podstawowych zasadach: nośmy maseczki, unikajmy dużych zgrupowań, zachowujmy dystans, pamiętajmy o dezynfekcji rąk, wietrzmy pomieszczenia. Zachęcamy też do pobrania aplikacji Stop Covid – ProteGo Safe.

Rząd podkreśla, że to od sytuacji epidemicznej zależne są decyzje związane z obostrzeniami, a nasze zachowanie ma nie tylko wpływ na własne zdrowie i życie, ale też może decydować o losie innych.

Zobacz także

2021-11-30, godz. 08:32 Piotr Semka laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Idea" Laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Idea" został Piotr Semka, dziennikarz i publicysta, historyk i autor książek dotyczących współczesnej… » więcej 2021-11-24, godz. 11:48 „Tam, gdzie nie pada” – Radio Opole zaprasza na wyjątkowe słuchowisko! Kiedy ruszali ze Śląska, byli przekonani, że znajdą nowe, lepsze życie. Po pokonaniu tysięcy kilometrów przekonali się, że łatwo nie będzie. Jednak… » więcej 2021-11-24, godz. 11:47 Przed nami premiera sesji nagraniowej Józefa Skrzeka w Studiu M im. SBB Radia Opole! „Josephine” w zestawieniu z 2021 roku to osobista, niezwykle sentymentalna muzyczna opowieść artysty, sięgająca kompozycjami do pierwszych solowych albumów… » więcej 2021-11-23, godz. 14:15 Opolska fundacja „Wypłyń na głębię” wśród laureatów VI edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólneg… 22 listopada 2021 r. (poniedziałek) o godz. 12:00 w Pałacu Prezydenckim odbyła się Gala finałowa VI edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”… » więcej 2021-11-20, godz. 09:14 "Niespotykana nagonka na funkcjonariuszy". List otwarty w obronie polskich żołnierzy W czasie kryzysowej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, w czasie niespotykanej nagonki na funkcjonariuszy mundurowych: żołnierzy, policjantów, strażników… » więcej 2021-11-17, godz. 13:51 Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Oficjalne źródło informacji Na przestrzeni ostatnich miesięcy władze Białorusi nasilają wobec Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. Organizowana przy udziale służb… » więcej 2021-11-12, godz. 19:17 "Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole! Królewna Julwita jest krnąbrną, niewychowaną panną, która chciałaby wyjść za mąż. Wierzy, że pomoże jej w tym udział w "Talent Szołmie". Problem… » więcej 2021-11-10, godz. 10:51 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Opole W najbliższy czwartek (11.11) przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów (1795-1918). Przypomnijmy, że odzyskiwanie… » więcej 2021-10-21, godz. 08:36 Dobry moment w Radiu Opole! Przedpołudniowe pasmo Radia Opole to Dobry moment na rozmowy z zaproszonymi gośćmi, a także z naszymi słuchaczami! W audycji poruszamy dużo tematów społecznych… » więcej 2021-10-19, godz. 13:35 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle walczy o Superpuchar Polski - transmisja w Radiu Opole Dwóch gigantów: Jastrzębski Węgiel i Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, a trofeum tylko jedno. W środę (20.10) poznamy zwycięzcę Superpucharu Polski… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »