Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości…
2020-11-10, 14:42 Autor: Radio Opole

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Opole

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Opole [fot. Maciej Marciński]
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Opole [fot. Maciej Marciński]
Z okazji przypadającego w środę (11.11) Narodowego Święta Niepodległości Radio Opole przygotowało specjalne audycje związane z tym wydarzeniem.
Mamy Święto od 7:00. Virtuti Militari to najstarszy order wojskowy przyznawany na świecie. Ustanowił go król Stanisław August Poniatowski dla uczczenia zwycięstwa Polaków z wojskami rosyjskimi w bitwie pod Zieleńcami. Dziś święto tego wyróżnienia, które obchodzimy od 1933 roku. W porannym programie przybliżymy historię tego orderu, ale i wydarzeń sprzed 102 lat, gdy Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Zaprasza Paweł Konieczny.

Komu niepodległość zawdzięczamy i czy odpowiednie je upamiętniamy? To pytanie zadamy w porannej rozmowie W cztery oczy (8:03) dr. Tomaszowi Greniuchowi, naczelnikowi Opolskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, z którym porozmawiamy o Ojcach Niepodległości.

Jakie są barwy naszej flagi, w którą stronę patrzy orzeł i co oznaczają słowa Mazurka Dąbrowskiego? Patriotycznych tematów nie zabraknie także w Małej Kulturze (9:15) - najmłodsi poznają Polaka Małego i jego magiczną książkę. Animację stworzył opolski grafik na zlecenie IPN w Krakowie. Bajka przybliża najmłodszym legendę o trzech braciach, wyjaśnia symbolikę bieli i czerwieni oraz uczy słów wyjątkowej pieśni, autorstwa Józefa Wybickiego. Zaprasza Justyna Marcińska.

„Niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze” - zwykł mawiać Józef Piłsudski. W Świątecznej Loży Radiowej (11:00) zastanowimy się więc czym tak naprawdę jest niepodległość, suwerenność państwa i jak rozumiemy ją dzisiaj. Pamiętajmy, że współcześnie nie brakuje państw nieuznawanych na świecie, zmian granic czy walk narodów w tym zakresie. Naszym gościem będzie dr Bartosz Maziarz, politolog z UO. Zaprasza Joanna Matlak.

W kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, w samo południe zapraszamy na transmisję mszy świętej z katedry opolskiej w intencji Ojczyzny.

W audycji Przy świątecznym stole (13:05) prof. Antoni Maziarz opowie o korzeniach niepodległości. Janusz Oszytko z Opolskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przypomni działalność i postanowienia Sejmu Dzielnicowego. Będzie też rozmowa z Lidią Lwow-Eberle, sanitariuszką 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Do słuchania zapraszają Bolesław Bezeg i Wiktor Krzewicki.

Scena i sława (15:00). Jak wyglądają blaski i cienie nagrywania płyt w świecie muzyki klasycznej i jak bardzo cenne (a może bezcenne?) jest poszukiwanie dzieł mniej rozpowszechnionych lub wręcz zapomnianych? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć wspólnie ze śpiewakiem Stanisławem Kiernerem oraz pianistą Michałem Rotem. Wsłuchamy się również w ich interpretacje zawarte na płycie z pieśniami Raula Koczalskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego, która właśnie trafiła na rynek muzyczny. Przyjrzymy się także wybranym dziełom, w których zawarte zostały cytaty z "Mazurka Dąbrowskiego", a warto zaznaczyć, że interesujące przykłady odnaleźć można również w twórczości kompozytorów zagranicznych. O tym z jakimi wyzwaniami wiąże się poszukiwanie takich utworów, a przede wszystkim materiałów nutowych dla orkiestry, opowie nam dyrektor Filharmonii Opolskiej Przemysław Neumann. Do słuchania zaprasza Małgorzata Ślusarczyk.

Cały Nasz Sport (17:00). Jak co roku 11 listopada to dzień, kiedy swoje spotkania rozgrywają drużyny z naszego regionu. Już na samym początku połączymy się z Zabrzem, skąd relacjonować będziemy decydujące fragmenty spotkania PGNiG Superligi pomiędzy miejscowym Górnikiem i Gwardią Opole. Śledzić będziemy również wyjazdowe zmagania pierwszoligowych koszykarzy AZS-u Politechniki Opolskiej i Pogoni Prudnik.

W pierwszej części wyjątkowego, świątecznego programu wyemitujemy również reportaż "Za wolność naszą i waszą" zrealizowany przez Fundację Głos Ewangelii.

W drugiej części audycji zapraszamy do wysłuchania słuchowiska dokumentalnego, poświęconego Prymasowi 1000-lecia. Nosi ono tytuł, zaczerpnięty ze słów Prymasa, pointujący jeden z elementów jego postawy życiowej: „Nie czuję uczuć nieprzyjaznych do nikogo”. Do słuchania zaprasza Paweł Konieczny.

W Narodowe Święto Niepodległości program Śladami Kresowej Atlantydy (19:00) poświęcimy księdzu Józefowi Smaczniakowi. W okresie międzywojennym został on proboszczem parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nadwórnej, w ówczesnym województwie stanisławowskim. Znacznie rozbudował tamtejszą katolicką świątynię. Inicjował powstanie nadwórniańskiego gimnazjum, gdzie następnie uczył religii i historii. Wybudował też Dom Parafialny. Funkcjonowało tam polskie centrum kulturalno-oświatowe. Do słuchania zaprasza Jan Poniatyszyn.

Forum Wiary (22:00). W Narodowe Święto Niepodległości ks. dr Andrzej Demitrów przybliży postać św. Marcina z Tours. Patrona dnia. Żołnierz, pustelnik, biskup - postać swego czasu niezwykle popularna. Założyciel życia monastycznego w Europie. Pierwszy święty nie będący męczennikiem. Lista jego zasług jest niezwykle długa. Do słuchania zaprasza Roman Juranek.

Szczegóły programu Radia Opole można znaleźć w zakładce Program.

Zobacz także

2022-02-28, godz. 18:12 We wtorek i środę (1-2.03) specjalne wydania audycji "Twoje Radio Opole" z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego… We wtorek i środę od 12:00 do 15:00 zapraszamy na specjalne wydanie audycji "Twojego Radia Opole" z przejścia granicznego w Medyce. » więcej 2022-02-24, godz. 13:45 Atak Rosji na Ukrainę. Specjalne serwisy Radia Opole - bądź na bieżąco z sytuacją Solidarni z Ukrainą - jeśli chcą być Państwo na bieżąco z sytuacją, zapraszamy do słuchania specjalnych wydań serwisów informacyjnych poświęconych… » więcej 2022-02-09, godz. 14:48 Twój e-PIT 2021 i Polski Ład – zadzwoń do Radia Opole i zapytaj eksperta! Jak rozliczyć podatek za rok 2021, jakie zmiany podatkowe weszły w ramach programu Polski Ład? O tym wszystkim dowiedzą się Państwo z Radia Opole. Nasi Słuchacze… » więcej 2022-01-20, godz. 16:21 „My Rosjanie, my Polacy” - wyjątkowe słuchowisko poświęcone Powstaniu Styczniowemu „Lecz Polska nie powiedzie was, musicie przejść przez jej kości”. Fraza wiersza Aleksandra Puszkina to zarazem zobrazowanie kierunku myślenia Rosjan na… » więcej 2022-01-18, godz. 14:31 Radio Opole na stokach narciarskich w Zieleńcu! Mamy dla Was karnety! Radio Opole powraca na stoki narciarskie w Zieleńcu. Podobnie jak w poprzednich latach, nasi dziennikarze towarzyszyć Wam będą w zimowym szaleństwie! Aby… » więcej 2022-01-04, godz. 17:17 Święto Trzech Króli - sprawdź, co w programie Radia Opole 6 stycznia! Wg tradycji, znacznie starszej niż obchody Bożego Narodzenia, 6 stycznia Jezus objawiony został przybyłym ze wschodu trzem mędrcom, nazywanym także trzema… » więcej 2022-01-03, godz. 19:19 Zobacz, co nowego szykujemy w 2022 roku w programie Radia Opole! Nowi prowadzący, nowe osobowości, odświeżenie sprawdzonych programów i dużo więcej muzyki – ramówka na 2022 gotowa! W tym roku obchodzimy 70-lecie działalności… » więcej 2021-12-30, godz. 13:24 Życzenia noworoczne wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego » więcej 2021-12-28, godz. 10:02 Przywitaj Nowy Rok z Radiem Opole! Bawicie się na prywatce i potrzebujecie dobrej muzyki? Koniecznie włączcie w sylwestra Radio Opole! Gorące rytmy, niezawodny prowadzący, goście, życzenia… » więcej 2021-12-24, godz. 11:00 Spokojnych, dobrych Świąt Bożego Narodzenia! Wypełnionych miłością Świąt Bożego Narodzenia, wielu radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych, a także zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »