Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » „Tam, gdzie nie pada” - Radio Opole zaprasza…
2021-11-24, 11:48 Autor: Ireneusz Prochera (oprac. Justyna Krzyżanowska)

„Tam, gdzie nie pada” – Radio Opole zaprasza na wyjątkowe słuchowisko!

"Tam, gdzie nie pada", Michael Sowa [fot. Maciej Marciński]
"Tam, gdzie nie pada", Michael Sowa [fot. Maciej Marciński]
Kiedy ruszali ze Śląska, byli przekonani, że znajdą nowe, lepsze życie. Po pokonaniu tysięcy kilometrów przekonali się, że łatwo nie będzie. Jednak z wrodzonym uporem podjęli wyzwanie rzucone im przez los, a ich potomkowie żyjący do dziś za oceanem zaświadczają, że udało im się nie tylko przetrwać, ale zachować śląską tożsamość.
Epopeję mieszkańców Płużnicy pod Strzelcami Opolskimi opisuje książka Michaela Sowy pt. „Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie”, wydana przez wydawnictwo Lira, której fragmentów wysłuchają w grudniu słuchacze Radia Opole.

A to przede wszystkim historia wielkiej wędrówki, której początek dał ks. Leopold Moczygemba, który w połowie XIX wieku, chcąc ulżyć ciężkiej doli braci i ich rodzin, pozostawionych na Śląsku, wezwał ich do siebie, do Teksasu, w którym pełnił posługę kapłańską. Ku jego zdumieniu, na wezwanie odpowiedziała nie tylko najbliższa rodzina, ale i mieszkańcy kilku okolicznych wiosek. Chłopi posprzedawali swój skromny dobytek, resztę spakowali, dołożyli do tego nieco prowiantu i ruszyli podbijać Dziki Zachód.

Najpierw pociągiem do niemieckiego portu Bremen, a stamtąd statkiem „Weser”. Męcząca podróż, w spartańskich warunkach IV klasy, trwała 9 tygodni. W porcie Galveston w Teksasie na ląd zeszło ponad 100 rodzin. A potem już „tylko” 200 mil piechotą, by trafić do miejsca, w którym oczekiwał ich ks. Moczygemba, czyli u zbiegu dwóch rzek: Cibolo i San Antonio. Dotarli tam w Boże Narodzenie, 24 grudnia 1854 r. Pierwsza pasterka została odprawiona pod dębem, stojącym do dziś. Miejscowość, w której przybysze osiedli została nazwana Panna Maria.

Tę historię postanowił opowiedzieć w zbeletryzowanej formie mieszkający od 35 lat w Niemczech Michael Sowa. Łącznikiem pomiędzy autorem a jego powieściowymi bohaterami jest wspólne miejsce pochodzenia, czyli Strzelce Opolskie. Autor posłużył się przy tym stylizowaną gwarą śląską, co przydaje książce kolorytu. Z drugiej jednak strony, stawia przed lektorem chcącym wiarygodnie przedstawić ten tekst w formie dźwiękowej spore wyzwanie. Podołać może mu jedynie znakomity Andrzej Jakubczyk, znany mieszkańcom regionu z desek Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Warto o tym przekonać się, słuchając w grudniu na antenie Radia Opole kolejnych fragmentów powieści „Tam, gdzie nie pada”. Premiera pierwszego odcinka 6 grudnia w programie „Rewiry Kultury”. Powtórki codziennie przed południem w programie „Dobry moment”. Dodajmy, że dla słuchaczy premierowych fragmentów przewidujemy bonus w postaci dodatkowych minut każdego odcinka! Słuchowisko będzie też zamieszczane na specjalnej podstronie.

Michael Sowa

Zobacz także

2021-06-09, godz. 09:42 Czas na "Dobry moment"! Od poniedziałku do piątku o 9:00 zapraszają Agnieszka Wawer-Krajewska i Wiesław Kolbusz Chcesz poznać ciekawych ludzi i usłyszeć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania? A może pragniesz uśmiechnąć się razem z nami lub podejść do sprawy całkiem… » więcej 2021-06-02, godz. 11:07 "Misja Werona 2021" - reportaż Pawła Koniecznego, Grzegorza Frankowskiego i Piotra Moca [FILM, ZDJĘCIA] We wtorek (01.06) minął miesiąc od historycznego sukcesu Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w siatkarskiej Lidze Mistrzów. Radio Opole miało okazję towarzyszyć… » więcej 2021-05-27, godz. 12:20 Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” dla województwa opolskiego - zapisy trwają do 7 czerwca Już 8 czerwca odbędzie się kolejna z wojewódzkich konferencji konsultacyjnych, na której wszyscy młodzi ludzie z województwa opolskiego otrzymają możliwość… » więcej 2021-05-27, godz. 07:10 Zapraszamy na "Podróże z Helen" w każdy czwartek o godz. 10:00 W tym, co wydaje się nam zwyczajne, ona dostrzega piękno i wyjątkowość naszego kraju. Helen Mazanova - bo o niej mowa - to mieszkająca w Opolu blogerka z… » więcej 2021-05-26, godz. 13:46 Rusza druga edycja ogólnopolskiego konkursu "Samorząd dla Dziedzictwa" – poznaj szczegóły! Przed nami kolejna odsłona ogólnopolskiego konkursu nagradzającego gminy za modelowe opracowanie i wdrażanie gminnego programu opieki nad zabytkami. » więcej 2021-05-25, godz. 12:36 W środę słuchaj nas w Internecie, DAB+ i na alternatywnych częstotliwościach! Jeśli słuchasz Radia Opole na częstotliwości 103,2 MHz, w środę (26.05) przełącz się na Internet lub DAB+. Ze względu na prace konserwacyjne nadajnika… » więcej 2021-05-21, godz. 15:08 Świętujmy wspólnie Dzień Matki i Dziecka - Radio Opole i Cukry Nyskie zapraszają do udziału w konkursie. Do wygrania… Czy zastanawialiście się dlaczego Dzień Matki jest przed Dniem Ojca, lub co najlepszego odziedziczyliśmy po naszych mamach? Jeżeli nie, to lepiej pomyślcie… » więcej 2021-05-21, godz. 13:55 Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - na tę okazję Radio Opole przygotowało specjalne wydanie audycji W najbliższą niedzielę obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki. To ważne wydarzenie przypominające nam o początkach… » więcej 2021-05-20, godz. 14:04 W Światowym Dniu Pszczół zaglądamy do jedynej w Opolu miejskiej pasieki! [FILM, ZDJĘCIA] Pierwsza miejska pasieka w Opolu znajduje się na dachu Przychodni Odnowa i funkcjonuje już od roku. Z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Pszczół… » więcej 2021-05-19, godz. 18:43 50-lecie SBB. "Gościnność tego miejsca jest natychmiast wyczuwalna" - dr Jacek Kurek z Muzeum w Chorzowie o Studiu M… Ta rozmowa w studiu muzycznym Radia Opole odbyła się z okazji 50-lecia zespołu SBB. Studio M im. SBB odwiedził dr Jacek Kurek z Muzeum w Chorzowie, który… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »