Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 'Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka…
2021-11-12, 19:17 Autor: Radio Opole

"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole!

"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole! [fot. Łukasz Fura]
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole! [fot. Łukasz Fura]
Królewna Julwita jest krnąbrną, niewychowaną panną, która chciałaby wyjść za mąż. Wierzy, że pomoże jej w tym udział w "Talent Szołmie". Problem w tym, że żadnego talentu nie ma… Radio Opole zaprasza na słuchowisko familijne pt. "Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" autorstwa i w reżyserii naszej dziennikarki Marzeny Mielcarek. Fragmenty można było usłyszeć w niedzielnej audycji "Mała kultura”, emisja całego słuchowiska 6 i 8 grudnia w "Rewirach kultury". Po tym czasie słuchowisko zamieścimy do odsłuchania na tej podstronie.
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - część 1
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - część 2
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole!
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" to komedia słowno-muzyczna adresowana do dzieci i dorosłych. Usłyszą Państwo dwanaście humorystycznych piosenek, np. o Heli grającej na wiolonczeli, o worku z kaszą, o jedzeniu rapującym, o balladzie preferencyjnej czy o Rycerzu z czarną tarczą. Świetne utwory w ciekawych aranżacjach pozwalają zrozumieć stan kultury dedykowanej "przeciętnemu odbiorcy”.

Fragmenty słuchowiska prezentujemy w programie "Mała kultura” - 14, 21 i 28 listopada oraz 5 grudnia (godz. 9:15). Całą komedię słowno-muzyczną - podzieloną na dwie części - wyemitujemy 6 i 8 grudnia w audycji "Rewiry kultury” (początek o godz. 19:00). Dodatkowo 6 grudnia po godz. 23:05 w audycji "Jezzofonia" autorzy (i wykonawcy) - Marzena i Jacek Mielcarkowie - porozmawiają o muzyce skomponowanej do słuchowiska oraz o tym jak zachęcać dzieci do słuchania muzyki.


Opis:
W królestwie Kukoldowy dominują kobiety. Mężczyźni nie mają tu za wiele do powiedzenia. Królewna Julwita jest krnąbrną, niewychowaną i rozhisteryzowaną panną, która chciałaby wyjść za mąż. Robi wszystko, by znaleźć męża. Jest przekonana, że pomoże jej w tym udział w "Talent Szołmie". Ma wielkie ambicje, aby zostać piosenkarką i fioła na punkcie śpiewu, ale... nie potrafi tego robić. Jest niemuzykalna, a swoimi fałszami doprowadza wszystkich do rozpaczy.

Swoje ambicje artystyczne ma również egzaltowana Królowa Hortensja. W wieczorach poetyckich często towarzyszy jej Poeta Błażej, zakochany w swojej twórczości. Bezradnymi kukoldami okazują się Król i Rudy Rycerz.

W królestwie pojawia się nowa nauczycielka emisji głosu, Panienka Sukienka, która dwoi się i troi, by czegokolwiek nauczyć Królewnę. W międzyczasie w zamku, za sprawą czarów Panienki Sukienki, pojawia się Ignaś, chłopczyk zakochany w Julwicie. Towarzyszą mu w podróży dwaj śmieszni przyjaciele, borsuki Józio i Kajtek. Pobyt w królestwie okazuje się bardzo przykry, ze względu na okropne zachowanie Królewny. Jej zachcianki powodują, że Ignaś z Józiem i Kajtkiem oraz Panienką Sukienką postanawiają opuścić jak najszybciej bajkowe towarzystwo...

Morał z bajki jest taki, że nie każdy nadaje się do występów, bo może narazić się na śmieszność.

*kukold - to mężczyzna zanadto uległy wobec kobiet, dający im się łatwo omamić, będący na każde zawołanie.

Aktorzy i muzycy występujący w słuchowisku:
postacie:

Babcia - Halina Nabrdalik
Ignaś - Katarzyna Pasternak
Józio - Marzena Mielcarek
Kajtek - Przemysław Czernik
Panienka Sukienka - Maria Holka
Król - Waldemar Kotas
Królowa Hortensja - India Czajkowska
Królewna Julwita - Marzena Mielcarek
Poeta Błażej - Krzysztof Nurkiewicz
Rudy Rycerz - Zygmunt Babiak
Strażnik - Bartek Wanecki
Narrator - Jacek Mielcarek

zespół muzyczny "MUCHY W NOSIE":
Emilia Hamerlik - śpiew
India Czajkowska - fortepian, flet, śpiew
Maria Holka - fortepian, śpiew
Mirelka - śpiew
Przemysław Czernik - śpiew
Marzena Mielcarek - śpiew
Adam Lemańczyk - instrumenty klawiszowe, aranżacje utworów
Aleksander Gonsior - perkusja
Jacek Mielcarek - instrumenty dęte drewniane
Jakub Milecarek - kontrabas, aranżacje
Bartek Wanecki - gitara

tercet wokalny "CÓRKIJANA - MAZIAGRAZIAHAZIA":
Halina Hejno
Grażyna Walarowska
Marzena Mielcarek
+ Karolina Walarowska

Reżyseria, teksty, muzyka: Marzena Mielcarek
Realizacja i mastering: Andrzej Czubiński
Słuchowisko powstało w Studiu M im. SBB Radia Opole.

Zobacz także

2021-05-19, godz. 18:43 50-lecie SBB. "Gościnność tego miejsca jest natychmiast wyczuwalna" - dr Jacek Kurek z Muzeum w Chorzowie o Studiu M… Ta rozmowa w studiu muzycznym Radia Opole odbyła się z okazji 50-lecia zespołu SBB. Studio M im. SBB odwiedził dr Jacek Kurek z Muzeum w Chorzowie, który… » więcej 2021-05-14, godz. 11:00 Koza i Kuba Więcek z koncertem w ramach "Portu Kultury” - transmisje wideo na stronie NCK, transmisja audio w Radiu… Koza i Kuba Więcek, Baasch, Lor, Kroki, WaluśKraksaKryzys oraz Joanna Duda Trio wystąpią w ramach "Portu Kultury". Cykl organizowany jest przez Narodowe Centrum… » więcej 2021-05-10, godz. 14:33 „Moja ziemio wyśniona” - muzyczna podróż śladami III Powstania Śląskiego. Posłuchaj transmisji wyjątkowego… Koncert „Moja ziemio wyśniona” w Amfiteatrze Tysiąclecia – Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu - to wydarzenie, które będziemy transmitować… » więcej 2021-05-07, godz. 18:41 "Do trzech razy sztuka" - nowy konkurs w Radiu Opole! "Kto rano wstaje..." ten wygrywa nagrody! Nasi porankowcy zapraszają do nowej wspólnej zabawy. W najbliższym tygodniu (10-14.05) będziemy pytać o przysłowia… » więcej 2021-05-07, godz. 13:17 Jarecki i BRK na nowej płycie Andrzeja Piasecznego! [Galaktyczny poranek] W Galaktycznym poranku gość specjalny - Andrzej Piaseczny! Okazja też bardzo wyjątkowa - dziś wielka premiera jego płyty “50/50”, a my z dumą informujemy… » więcej 2021-05-06, godz. 12:26 Rejs opolskich żeglarzy dookoła Europy – śledź relacje kpt. Ryszarda Sobieszczańskiego z kolejnych etapów wyprawy!… Trwa rejs dookoła Europy opolskich żeglarzy pod wodzą kapitana Ryszarda Sobieszczańskiego. Wypłynęli 30 kwietnia z Sibennika w Chorwacji. W połowie maja… » więcej 2021-05-05, godz. 15:34 Poznaj miejsce debaty o przyszłości Europy, zostań uczestnikiem lub organizatorem konferencji - zabierz głos! Powstała platforma będąca centrum debaty w sprawie przyszłości Europy. Dzięki niej każdy może opowiedzieć, w jakiej Europie chce żyć i pomóc kształtować… » więcej 2021-05-04, godz. 10:54 Uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego - niech ten dzień i ta historia na długo pozostaną… 2 maja obchodziliśmy 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji Radio Opole przygotowało szereg programów i audycji przypominających tamte… » więcej 2021-04-29, godz. 15:15 Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – 100 wydarzeń online i stacjonarnie Niemal 100 wydarzeń w całym kraju, ale także na Litwie i Ukrainie uświetni obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej… » więcej 2021-05-01, godz. 09:46 Franciszek Pieczka - syn powstańca śląskiego 2 maja obchodzimy 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Prezydent Andrzej Duda: Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o naszych bohaterach. Cześć… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »